Ana içeriğe atla

bridgestone

NESİLDEN NESİLE AKGÜN İSTANBUL HOTEL

16.09.2019 - 15:03

İSTANBUL’UN TARİHİ YARIMADASINDA BULUNAN VE KÖKLÜ BİR GEÇMİŞİ OLAN AKGÜN ISTANBUL HOTEL YÜZDE 90’UN ÜZERİNDE BİR DOLULUK İLE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR. OTEL HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER VEREN AKGÜN ISTANBUL HOTEL GENEL MÜDÜRÜ ALİ AKGÜN; HİZMETİX DERGİSİ’NE MÜŞTERİ PORTFÖYLERİNDEN, İŞ BİRLİKLERİNDEN VE AYRICALIKLARINDAN DA BAHSETTİ. 

HANCILIKTAN OTELCİLİĞE UZANAN BİR SERÜVEN
Otelcilik sektörüne girişinizden ve kendinizden bahseder misiniz?

Zamanında dedem Osman Akgün, Elazığ’da ticaretle uğraşırken orda hancılıkla başlamış turizm işine. Elazığ bölgesinde ticaretle uğraşan insanların konaklamasını sağlarmış. İstanbul’a geldikten sonra 1960’lı yıllarda Beyazıt’taki oteli hizmete aldıktan sonra babam da işin içine girmiş. Ben de otelcilikte 3. kuşağım. 7-8 yaşlarından beri burada çalışıyorum. Sabancı Üniversitesi mezunuyum. Hafta içi okul sonrası, hafta sonu tam zamanlı olarak garsonluk, bellboyluk, resepsiyonistlik yaptım. Muhasebede 2 sene çalıştım. Askere gidip geldikten sonra genel müdür yardımcısı oldum. Burada babam ve amcam Mustafa Akgün birlikteydi. Mustafa amcam vefat ettikten sonra babam yönetim kurulu başkanı, ben de genel müdür oldum.  

İstanbul’un köklü otellerinden biri olarak Akgün İstanbul Hotel hakkında genel bilgiler verebilir misiniz? 
Akgün İstanbul Hotel, 1988 senesinin başında temelleri atılmış olup 1990 senesinde Türkiye turizmine hizmet vermeye başladı. Ondan öncesinde 1960 senesinden beri hizmet verdiğimiz yaklaşık 100 oda kapasitesine sahip Beyazıt’taki otelimiz var. Beyazıt’taki otel 2009-2010 senelerinde büyük çaplı bir yenileme projesi geçirdi. Akgün Istanbul Hotel’de ise 2009 yılında çok büyük alt yapı ve üstyapı değişiklikler yapıldı. 550 yatak kapasitesi, 276 odaya sahip bir tesis ve yaklaşık 8 tane çok amaçlı salonumuz var. Bu salonlar 25 kişiden 650 kişiye kadar hizmet veren salonlar. Topkapı Grand adındaki salonumuz birbiriyle geçişli olarak yaklaşık 
1200 metrekare olup çeşitli fuarlara da ev sahipliği yapmakta. Mutfak ekibimiz tamamen kadrolu çalışanlarımızdan oluşuyor. 36 tane ustamız var.  Otelimizde 180 kişiye istihdam sağlıyoruz. Doluluk oranımız yüzde 90’ın üzerinde. 

ULAŞIMI KOLAY BİR LOKASYON
Lokasyon olarak nasıl avantajlarınız var? 

Bulunduğumuz lokasyon bakımından çok avantajlıyız. Hem eski İstanbul hem de eski Atatürk Havalimanı bölgesindeyiz. Şimdiki yeni havalimanının ise eski İstanbul’a giriş noktasındayız. Ulaşımı kolay, büyük bir bulvar üzerinde yer alan, birçok noktadan ulaşım ağlarına sahip (metro, otobüs) bir bölgede yer alıyoruz. Hatta İstanbul Havalimanı’ndan direkt olarak Aksaray’a ve Yenikapı’ya giden Havaist ulaşımının da ilk durağı Ulubatlı. Atatürk Havalimanı yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaydı, şu anki havalimanı 40 kilometre uzaklıkta ama tabii ki tarihi yarım adaya baktığımızda yine en yakın ve kolay ulaşılabilir lokasyon olarak otelin avantajını kullanıyoruz.  

MİSAFİRLER ORTADOĞU AĞIRLIKLI 
Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?

Türkiye’de hizmet veren bir tesis olarak Türkiye’nin pastasından biz de kendi payımızı alıyoruz. Şu son dönemlerde,  Ortadoğu ağırlıklı gidiyoruz. Ama bundan öncesinde Uzakdoğu ve Avrupa ağırlıklıydı. Hatta yaz döneminde 276 odanın 30-35 odası Ortadoğulu misafirlerin oluyordu. Yerli misafir portföyümüz de çok yüksek. Özellikle Anadolu’dan gelen iş insanlarımız tarafından çok tercih ediliyoruz. Bunun sebebi de eski ve bilinir bir tesis olmamızdan kaynaklanıyor.  Kolay ulaşılabilir, merkezi bir noktada olmamız ve kapalı otoparkımızın da olması birçok toplantıya da ev sahipliği yapan tesis olmamızı sağlıyor.
276 odasının aşağı yukarı 130 odası acente misafiri, geri kalan 146 odanın 20 odasında her gün Türk Hava Yolları’nın misafirleri ağırlanıyor. Türk Hava Yolları ile anlaşmamız var. Kalkmayan uçak, teknik arıza durumlarında veya teknik birimleri, mühendisleri ve pilotları ağırlıyoruz. Türk Hava Yolları’nın konaklama açısından önemli partnerlerinden biriyiz. Diğer 120 odanın 35 tanesi kapı misafirimiz, geri kalan odalarda ise online kanallar üzerinden gelen değişik milliyetten misafirlerimiz oluyor.   

ÇOK AMAÇLI 8 SALON
Toplantı salonlarınızla ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz? 

25 kişiden 650 kişiye kadar fuar, kongre, seminer, şirket toplantıları ve tüm özel organizasyonlar için her türlü teknik donanıma sahip çok amaçlı 8 tane salonumuz bulunuyor. Topkapı Grand adındaki 675 metrekare büyüklüğündeki balo salonumuz çok amaçlı bir salon. Burada banket düzeninde 500 kişi, toplantı düzeninde 650 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. 
Sene içerisinde 100’ün üzerinde düğün, 300’ün üzerinde kına organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Maxine isimli 120 kişilik eğlence salonumuzu bir organizasyon firmasına kiraya verdik. Onlar da senede 300’ün üzerinde kına yapıyorlar.  

TÜRK HAVA YOLLARI İLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE
Türk Hava Yolları ile olan anlaşmalarınızdan bahseder misiniz?

Türk Hava Yolları’na yaklaşık 2 sene önceye kadar kısa süreli kalışlar açısından birçok iş birliğimiz oldu. Bu kısa süreli kalışlar; kalkmayan uçak, iptal olan ya da ertelenen uçuş gibi durumlarda oluyordu. Misafirler haricinde personeller, personelin yakınları, teknik personel veya eğitim personeli gibi birçok alanda kendilerine yardımcı oluyorduk. Türk Hava Yolları’nın son 2 senedir de başarı ile yürüttüğü Stopover diye bir projesi var. Bu proje; uçak biletini Türk Hava Yolları’ndan alan kişilere, Business uçuşta 2 gün, ekonomik uçuşta 1 gün ücretsiz İstanbul’da konaklama sağlıyor. Bizi de bu projede tercih ettiler. 

Otelinizde konaklayan misafirlerinize nasıl ayrıcalıklar sunuyorsunuz? 
Özellikle münferit misafirlerimize, VIP misafirlerimize, yerli misafirlerimize ve online kanallar üzerinden gelen misafirlerimize resepsiyon bankosundan haricen resepsiyon bankasonun karşısında tamamen kabalıktan ayrı, self bir check-in deneyimi sunuyoruz. Misafir orada çay, kahve içerken check-in işlemlerini de halledebiliyor. Böylelikle ayakta kalmak ve beklemek durumunda kalmıyor. 
Odaya girdiklerinde ise vip ürün setlerinden sunuyoruz. Kendi pastanemizden çıkan ufak bisküvi paketleri gibi sürprizlerimiz oluyor. Gelen misafirin doğum günü ise sürpriz doğum günü kutlamalarımız mevcut. Uzun kalışlı misafirlerimizin kalışları boyunca, eğer kahvaltısız seçimse kahvaltı ikramımız oluyor. Sürpriz yiyecek ve içecek ikramlarımız oluyor.  
Önceden otelimize gelen ve bazı talepleri olan müşterilerimize sonraki gelişlerinde talep ettikleri her şeyi eksiksiz sunuyoruz.  

Renovasyon çalışmalarınız olacak mı?
2009 senesinden beri bu otele çok yatırım yaptık. 276 odanın hepsini değiştirdik. Altyapı olarak bütün su tesisatları, elektrik tesisatları, soğutma sistemleri, aydınlatmalar yenilendi. Son olarak lobi kısmımız kaldı. Lobinin de tüm siparişlerini verdik. Oturma düzeni de dahil tamamen değişecek. 

dfs

Yukarı