Ana içeriğe atla

bridgestone

SON ZAMANLARIN SEYAHAT TRENDLERİNDEN DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU

12.11.2019 - 16:48

Doğu Ekspres tren yolculuğu, 24 saat sürmesine rağmen hiç bitmesini istemediğin bir seyahattir. Aslında bir yere ulaşmak için gidilmez. Asıl olan, yolda olmaktır. Herkesin hayatı boyunca mutlaka yaşaması gereken, bambaşka hayatlar, şaşırtıcı hikayeler ve olağanüstü manzaralar eşliğinde uzun bir yolculuk deneyimi sunar. Kış aylarında hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirebileceğiniz bu eşsiz tur hakkında bilgileri sizler için derledik. Gelin hep beraber biz göz atalım.

Doğu Ekspres Ankara’dan kalkan Kars’ta son bulan kompartımanlı bir tren seferidir. Doğuya doğru ilerlediğinden ve birçok şehire uğradığından dolayı adını almıştır. Ucuz, yorulmadan ve üstelik güzel manzaraları, dağları dereleri doya doya seyrederek, sabah uyanırken gün ışığının camdan süzülerek seni uyandırdığı bir trenle yolculuktur.

Doğu Ekspresi vagon türleri nelerdir?
Pulman Vagon:
Pulman vagonunda hepsi gidiş yönüne bakan koltuklar bulunuyor. Koltuklar vagonda 2+1 düzeninde sıralandığı için 2+1 Pulman olarak geçiyor. Daha çok kısa süreli seyahatlerde tercih edilen bu vagon tipi otobüste yolculuk yapar gibi bir his veriyor. Uzun gezilerde tercih edilecek rahatlıkta değil. Koltuklar çok az yatıyor ama koltuk araları özellikle uzun boyluları rahat ettirecek genişlikte.
Örtülü Kuşetli Vagon: Trenlerde yataklı vagondaki odalara kuşet deniyor. Bu vagonlarda bulunan odalar 4 kişilik. 2 kişi birbirine bakacak şekilde karşılıklı 4 kişinin oturabildiği bu odalarda koltuklar yatak olabiliyor. Bu yatakların üst kısımlarında da açılabilen yataklar sayesinde 4 kişi bir odada kalabiliyor. Tıpkı bir hostel mantığında tanımadığınız insanlarla aynı odayı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. 4 arkadaşsanız gayet mantıklı, ama çiftseniz ve iki yataklı vagonda yer kalmadıysa diğer 2 yatağa çocuk bileti kestirerek 199 TL’ye odayı kapatabiliyorsunuz ve nur topu gibi size ait bir kuşetiniz oluyor. Çok eşyanız varsa eşya koymaya pek yerinizin olmadığını söyleyelim.
İki Yataklı Vagon: İki yataklı kompartımanların boyutu da örtülü kuşetli kompartımanlarınki kadar. Ama iki kişilik olduğundan kullanabileceğiniz daha çok alan var. Özellikle çiftler için en iyi seçim. İki yataklı vagonlarda bulunan odalarda fazladan bir çalışma masası, buzdolabı, sıcak su akan bir lavabo ve eşyalarınızı koyabileceğiniz bolca alan bulunuyor. Boyutu haricinde otel odasından pek bir farkı yok.

dfs

Yukarı