Ana içeriğe atla

apti

TURİZMDE ‘PAKET TUR İPTALİ’ TARTIŞMASI

11.03.2020 - 17:44

Koronavirüs sebebiyle rezervasyon iptalleri yaşanıyor. Ancak paket tur iptallerinde koronavirüsün mücbir sebep olup almadığı tartışması konusu oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mücbir sebebe sıcak bakarken, TÜRSAB, “Koronavirüs nedeni ile her paket tur iptal edilemez” çıkışında bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, paket turlarının koronavirüse bağlı mücbir sebep dolayısıyla iptal edilebileceğini açıkladı. Ankara’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Pekcan, yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınının dünyanın birçok bölgesinde yayılmasıyla Türkiye’deki tıbbi maske fiyatlarında görülen artışlara ilişkin şikayet aldıklarını dile getirdi. Pekcan, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde Reklam Kurulunda 13 firmadan 9’u haksız fiyat artışı nedeniyle idari para cezasına çarptırıldığını, firma başına 104 bin 781 lira, toplam 943 bin lira para cezası uyguladıklarını kaydetti.

Şikayetlerin paket turlarla ilgili de geldiğini belirten Pekcan, gerekli soruşturmaları başlattıklarını şu sözlerle ifade etti: “Aynı kanun çerçevesinde mücbir sebepler nedeniyle tüketicinin paket turları iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bunu da hem tüketicilerimize bir kez daha hatırlatmış hem de ilgili tur operatörlerine bu mesajımızı bir kez daha vermiş olalım.” 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği ile tüketicilere, satın aldıkları bir paket tura mücbir sebep hali veya herhangi bir sebeple katılmaktan vazgeçerek sözleşmeyi feshetme hakkı tanındığına işaret eden Pekcan, "Vatandaşlarımız tarafından daha önce satın alınan paket turun koronavirüs salgını nedeniyle iptalinde, turun nereye olduğu belirleyici olacaktır." ifadelerini kullandı.

TÜRSAB: KORONAVİRÜS NEDENİ İLE HER PAKET TUR İPTAL EDİLEMEZ

Ticaret Bakanı Pekcan’ın, koronavirüse bağlı mücbir sebepler nedeniyle tüketicinin paket turları iptal etme hakkı bulunduğuna yönelik açıklaması üzerine TÜRSAB dan da yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Sınırı kapatılmış veya yüksek risk içeren bölge turların yapılamayacağı, ancak hava yolunun seferlerini kesmediği, konaklama tesislerinin faaliyetlerini sürdürdüğü, sokağa çıkma yasağı ve benzeri uygulamaların söz konusu olmadığı” destinasyonlarda mücbir sebep kavramı ile tüketicilerin iptal hakkı bulunmadığı belirtildi. Ardından şu ifadelere yer verildi: “Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca hareket tarihine 30 günden daha az süre kalmış paket turlara ilişkin katılımcısı tarafından seyahat acentasına iletilen iptallerde seyahat acentasının katılımcı için yapmış olduğu masraflar ve sözleşmede katılımcının cayması halinde ödenecek bir tutar belirlenmişse, bu tutarın da kesileceği açıktır. Hal böyle iken; hareket tarihine 30 günden az kalan iptal taleplerinde mücbir sebep ileri sürülerek, tur bedelinin tamamının talep edilmesi hukuka uygun olmayacaktır. Aksinin kabulü halinde ise bedeli seyahat acentası tarafından hava yoluna ödenmiş uçuşlarla ve gidilecek destinasyondaki konaklama hizmetleri ile ilgili maliyetlerin seyahat acentası üstünde kalması söz konusu olur ki; bu durumun yaratacağı gayri adil sonuç ve hukuksuzluk savunulamaz. Bu itibarla Sayın Bakanımızın korona virüsü ve mücbir sebep ile ilgili açıklamasının sınırları kapatılan İran -Suudi Arabistan ülkeleri, yüksek risk içeren Çin’in Wuhan Eyaleti gibi yerlere ilişkin olarak değerlendirilmesi gerektiği ve tüm paket turlar için uygulanabilecek bir husus olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

ghjjh

Yukarı