Ana içeriğe atla

ayos

TURİZMDE YAZ COŞKUSU

09.07.2021 - 18:23

Dünyayı etkisi altına alan Covid19 sebebiyle 2020 yılından itibaren uygulamaya konan seyahat, sokağa çıkma kısıtlamaları şüphesiz en çok da turizm sektörünü etkiledi. Ancak 2021 yazıyla, pandemiden etkilenen  tüm turizmcileri normalleşme heyecanı sardı . Seri aşılama, kısıtlamaların kalkması ve kapıların açılması bu yazın güzel geçeceğinin habercisi. Turizm sektörü bu yaz eşki neşesine dönmeyi bekliyor.

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) yıllık Ekonomik Etki Raporu'nu (EIR) açıkladı. Rapora göre turizmin kaybı çok büyük. Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) yıllık Ekonomik Etki Raporu'nu (EIR) açıkladı. Turizm sektörünün GSYİH'ye katkısı 2020'de yüzde 49,1 oranında düştü. Sektör COVID-19'un etkisiyle 4,5 trilyon ABD doları tutarında büyük bir kayıp yaşadı. Sektörde 62 milyon kişi de işini kaybetti.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı 2020 dördüncü çeyrek (kasım-aralık) turizm istatistikleri ile de tahmin edileni verilerle teyit olmuş oldu. Buna göre, turizm geliri ekim, kasım ve aralık aylarından oluşan 4'üncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 50,4 azalarak 3 milyar 913 milyon 758 bin dolar oldu.

Turizm geliri yüzde 75,4'ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 24,6'sı ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

2020’DE TURİZM GELİRLERİ YÜZDE 65 DÜŞTÜ

Turizm geliri 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 65,1 azalarak 12 milyar 59 milyon 320 bin dolar oldu. Bu yılki gelirin 9 milyar 998 milyon 320 bin dolarını kişisel harcamalar, 2 milyar 60 milyon 999 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte tüm harcama türleri geçen yılın aynı çeyreğine göre azaldı. Paket tur harcamaları (ülkemize kalan pay) yüzde 72,2, tur hizmetleri harcaması yüzde 68,4 ve spor, eğitim, kültür harcaması yüzde 67,3 azaldı. Yıllık olarak değerlendirildiğinde ise en çok azalış tur hizmetleri harcamalarında oldu.

 

İki yılı geçen süre zarfında seyahat kısıtlamalarıyla evlere çekilen insanlar aşılamanın hızlanması, kapıların açılmasıyla eskisi gibi tatil rotası oluşturmaya başladı. Peki turizm sektörü bu yaz pandemi öncesi gibi performans sergileyebilecek mi? Turizm gelirleri yaşanan açığı kapayabilecek mi?

TALEP SONBAHARDA DA DEVAM EDECEK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya’da son dönem yaşanan turizm gelişmeleri ile ilgili ; “Salgın koşullarında herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmaması ve uçuşların devam etmesi durumunda Rusya pazarından talebin yaz aylarında yüksek seyredeceğini, ertelenmiş taleplerin de etkisiyle bu talebin sonbahar aylarında da devam edeceğini değerlendiriyoruz. Sezonun kasım ayına kadar uzamasını bekliyoruz.” diyerek sezonun geç bitse de canlanacağını söyledi. İsviçre’nin Türkiye’yi riskli bölgelerden çıkarmasıyla birlikte de İsviçre’den rezervasyon taleplerinde artış yaşandığını bildiren Bağlıkaya ; bu gelişmeler sonucunda 2021 yılı sonunda toplam 150-200 bin bandında İsviçreli misafirin Türkiye’de konuk edilmesini öngördüklerini anlattı.

Bağlıkaya, 2019 yılında 876 bin Fransız’ın Türkiye’ye geldiğini belirterek, 2021 yılının ilk yarısında Fransa’dan Türkiye’ye yönelik seyahatlerinin önü kapalı iken Fransa’nın Türkiye’yi kırmızı ülkeler listesinden çıkarma kararının turizm amaçlı seyahatlerin önünü açtığını dile getirdi.

Türkiye’den dönenler için zorunlu karantina uygulanmayacak olması nedeniyle birçok tur operatörünün, Türkiye’ye yönelik charter seferleri başlatmaya hazırlandığını vurgulayan Bağlıkaya, “Dolayısıyla Fransa pazarında 2020 yılına göre bir artış beklentisine sahibiz. Bu çerçevede Fransa’dan 400 bin ila 500 bin bandında ziyaretçi gelmesini öngörüyoruz.” dedi.

20 MİLYONU AŞARIZ

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler de “Geçen sene 16 milyon turist geldi, biz bu sene 20 milyon bandını aşacağımıza inanıyoruz. Bu da, rekabetçi ortamda Türkiye turizm pazarının ne kadar çok cazip ve çekici olduğunu gösteriyor. Ayrıca Rusya'dan geçen sene 2 milyon turist gelmişti, bu sene 3 milyon bekliyoruz. 3 milyona yakın Rus, 6 milyona yakın Rusya'da çevresindeki bağımsız devletlerden bir beklentimiz var. Sonuç itibarıyla rezervasyon patlaması var. Bunun ileriki günlerde daha da çok artacağını bekliyoruz.” diye konuştu. Mehmet İşler iklim değişikleriyle beraber sahadaki talebin de artmasıyla bu sezonun uzayacağını düşündüklerini bildirdi. İşler’e göre turizmciler yaşadıkları zaman kayıplarını Kasım-Aralık ayına kadar uygun tatil imkanı sunan Türkiye’de geçirerek telafi edebilecek. Sahadan gelen talep ve mevsimsel işleyiş de bunu destekleyecek.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Travel Data + Analytics Satış ve Danışmanlık Direktörü Alexandra Weigand, yapılan araştırma verilerine göre ; “Birkaç haftadır gözlemlenen rezervasyonlardaki artışa  göre  Mayıs 2021'in sonuna kadar yapılan rezervasyonlar geçen yıl, 2020’nin aynı dönemine göre ise yüzde 33 daha yüksek.”

TDA verilerine göre Mayıs ayında, satışlardaki rezervasyon cirosunun yüzde 27'si, Mayıs veya Haziran aylarında son dakika satışlarından, yüzde 33'ü de ana seyahat sezonunda Temmuz ve Ağustos 2021'de gerçekleşti. 

TDA verilerine göre Türkiye rezervasyonları yüzde 12.8 ile üçüncü sırada, 

Haziran ayının ikinci haftasında, Türkiye’nin rezervasyonlarının belirgin şekilde arttığı verilere bakılarak açıklandı.

İÇ PAZARDA DA CANLANMA VAR

 Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, yabancı misafirlerin dışında iç pazarda da önemli bir canlanma yaşandığını belirtti. Yoğunluğun kıyı bölgelerinde olduğunu ancak ülkenin her bölgesinde turizm hareketliliğinin hissedildiğini aktaran Çorabatır, "İç pazarda Kurban Bayramı'na yönelik ciddi bir rezervasyon var. İyi bir sezon geçireceğimizi tahmin ediyoruz. Kötü bir dönem geçiren sektörümüz, şu an umutlu. Sektörümüz sağlıklı ve güvenli bir şekilde yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlamaya hazır." dedi.

dfg

Yukarı