Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜRKİYE’DE GEZİLMESİ GEREKEN 8 YER

20.01.2020 - 11:50

Dünyaya açılmadan önce ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu toprakları, bu birikimin izlerini taşıyor. Türkiye'de görülmesi gereken birçok güzel yer bulunuyor. Türkiye’de gezilmesi gereken 8 yeri sizler için derledik. 

DOĞASIYLA DENİZİYLE EŞSİZ ÖLÜDENİZ
Ölüdeniz, Muğla‘nın Fethiye ilçesine bağlı olan bir beldedir. Ölüdeniz kumsalları yüzde 82 kadar oyla 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde ise turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, ortaçağda ise uzak diyarlar olarak tanımlanıyor. Anadolu’nun güney batısında yer alan Teke yarım adasında bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan deniz kulağı yani lagün oluşumlarından bir tanesidir.

KAPADOKYA GÖRÜLMEYE DEĞER
Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir.

AMASYA'NIN NEHİR GÜZELLERİ
519 kilometre uzunluğundaki Yeşilırmak Tokat Amasya ve Samsun illerinden geçerken çeşitli akarsularla birleşir. 36.144 kilometrelik su toplama havzası ile Türkiye yüz ölçümünün yüzde 5'ine karşılık gelir. Nehir başlıca üç kolun birleşmesinden meydana gelir. Ana kol olan Yeşilırmak'a Tokat Nehri (468 kilometre) de denilir. Suşehri ile Zara arasından Kösedağ'dan doğar. Çevre kaynakları ve dereleri toplayarak Tozanlı Suyu adıyla akışa geçer.

HEM KAPLICASI HEM YEŞİLİ: OYLAT
Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekan, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

GÜNEŞİN EN SON BATTIĞI YER: GÖKÇEADA
Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, 289 kilometre yüzölçümüne sahiptir. Çevresi yaklaşık 83 kilometre olup, anakara ile en yakın ulaşım bağlantısı Gökçeada-Kuzu Limanı ile Gelibolu Yarımadası-Kabatepe Limanı arasındadır. Gökçeada anakaraya yaklaşık 23 kilometre uzaklıktadır ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir Ada’nın bitki örtüsünü çam ormanları, makilikler ve zeytinlikler oluşturur. Ada bir baraj ve üç gölete sahiptir ve su kaynakları bakımından oldukça zengindir. 

EGE'NİN BEYAZ İNCİSİ PAMUKKALE
Pamukkale travertenleri, 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir görsel şölen. Denizli‘de yer alan Pamukkale, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

ORDU'YA BOZTEPE'DEN BAKIN
Doğu karadenizin şirin kenti, maviyle yeşilin kuçaklaştığı bir yer..Ordu, Boztepe nin eteklerinde kurulmuş doğası, güzelliği, gezilecek yerleri, tarihi yansıtan yapılarıyla tamamen farklı bir kent. Boztepe Ordu nun seyir tepesi olarak bilinir. Teleferik ile Boztepeye çıkarken; denizi, doğayı, şehiri seyretmek insana farklı bir duygu yaşatır. Bunun yanında yamaç paraşütü ve uçmak tamamen farklı bir heyecan.. Günümüz medeniyeti için teknoloji ve uçaklar sayesinde uçmak; oldukça olağan bir eylem haline geldi.

TOKAT KALESİ GİDİLMEYE DEĞER
Roma Dönemi'nde yol güvenliği için kurulmuş olan kale yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. İlk defa 1074 yılında Danişmend Melik Gazi tarafından fethedilen kale kısa aralıklarla el değiştirmiş olup sırasıyla Danişmend, Selçuklu, İlhanlı, Eretna, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçmiştir. Dik ve sarp kayalar üzerine kurulu kale doğal bir hisar durumundadır.

 

dfs

Yukarı