Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜRKİYE’DE KIŞ TATİLİ

12.11.2019 - 17:04

Kış turizminde çok önemli potansiyele sahip bir ülkede yaşıyoruz. Soğuk günlerde pencere arkalarında saklanmak ya da dondurucu soğukta titreye titreye yürümek kış mevsiminde yapacağınız en iyi aktiviteler değil. Kış günlerini fırsata çevirip, hiç beklemediğiniz kadar eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Peki, Türkiye’de kış tatili nerede yapılır? Kış turizmi merkezi hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri sizler için derledik.

1. Erzurum, Palandöken
Palandöken Kayak Merkezi; 70 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Palandöken 2466 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Merkezin en çekici özelliği hiç kuşkusuz dünyanın en uzun ve dik ikinci kayak pistine sahip olması. Başka önemli bir avantaj ise Palandöken Kış Sporları Merkezi şehir merkezine sadece 7 kilometrelik uzaklıkta ve ulaşım çok kolay. Ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar sayesinde merkez popülaritesini her geçen gün arttırıyor. 

2. Bursa, Uludağ
Uludağ hiç kuşkusuz Türkiye’nin en gözde kayak merkezi. Yatak kapasitesi ve tesis imkanları göz önüne alındığında ülkemizin en büyük ikinci kış sporları merkezi olan Uludağ’ın en önemli avantajı hiç kuşkusuz konumu. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” için tercih edilebilecek en doğru merkezlerden bir tanesi. Bunların yanı sıra Uludağ, renkli gece hayatı ve kışın kısa kaçamaklar yapmak isteyenlerin gözdesi olmasıyla ün kazanmış durumda.

3. Bolu, Köroğlu
Köroğlu beyazla yeşilin muhteşem buluşması olarak anlatılabilir. Uzun kış sezonu ve kar kalitesi Köroğlu kayak merkezinin önemli avantajları olarak sayılabilir. Yeşil ve beyazın tadını çıkarmak isteyenler için Bolu hemen yanı başımızda.

4. Kayseri, Erciyes
Her düzeydeki kayakçıya hitap edebilecek pist çeşitliliğini sunabilmesi, yapay kar üretimi için gerekli su rezervinin bulunması ve havalimanına 25 dakikalık erişim mesafesinde olması Erciyes Kış Sporları Merkezi’nin güçlü yanları olarak sayılabilir.

5. Kastamonu, Çankırı
Ilgaz milli parkı içinde bulunan merkezin en önemli özelliklerinden bir tanesi gece de kayak yapılabilmesi. Kış turizminin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen merkez ziyaretçilerini bekliyor.

6. Kocaeli, Kartepe
İstanbul’a sadece 115 kilometre uzaklıkta bulunan Kartepe doğası, pistleri, modern teleferik ve telesiyej sistemleriyle dikkat çekiyor. Yapay kar sistemlerini de bünyesinde bulunduran merkez İstanbul’a yakın arayanlar için güçlü bir alternatif olabilir.

7. Kars, Sarıkamış
Kristal karla kaplı muhteşem doğası Sarıkamış’a gelenleri kendine hayran bırakıyor. Merkez kar kalitesi ve kayak pisti açısından dünyanın en uygun bölgelerinden biri olarak görülüyor. Sarıkamış’ın bir başka önemli avantajı ise Aralık- Nisan arasında kayak yapılabilecek uzun bir sezona sahip olması.

8. Erzincan, Ergan Dağı
Yılın 180 gününü karlı geçiren Ergan Dağı, şehir merkezine sadece 12 km uzaklıkta bulunması sayesinde ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Merkezde tesislerin tamamlanmasıyla birlikte büyük bir kış sporları cazibe merkezi oluşması bekleniyor.

9. Isparta, Davraz Dağı
Merkezde hem amatör hem de profesyonel kayakçılara uygun pistler bulunuyor. Davraz Dağı’nda kuzey ve alp disiplini, tur kayağı, snowboard, dağcılık, botanik gözlemcilik, yamaç paraşütü ve trekking yapılabiliyor.

10.  Sivas, Yıldız Dağı
Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Yıldız Dağı gelişen potansiyeliyle dikkat çekiyor. 2015 yılında tesislerinin yapımı tamamlanan Yıldız Dağı bu sezon görücüye çıkacak.
 

dfs

Yukarı