Ana içeriğe atla

bridgestone

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI 5 ÖNEMLİ UYARI

12.06.2019 - 11:54

Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, hayati riske yol açan, en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ülkemizde 50 yaş üzerindeki her 2 kişiden biri hipertansiyon hastası. Hipertansiyonun günümüzde çocukları da tehdit ettiğini belirten Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş, çocuklarda hipertansiyona karşı önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.  

AŞIRI TUZDAN KAÇINMAK
Gerek hipertansiyondan korunmak gerekse hipertansiyon tedavisinde temel kural tuz tüketimini kısıtlamak. 

KIZARTMADAN VE AŞIRI YAĞDAN UZAK DURMAK
Özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durun. Katı yağlar günlük kalori alımının yüzde 10’unu aşmamalı, bunun yerine bitkisel yağların kullanımı artırılmalı. 

KAN BASINCINI MUTLAKA ÖLÇTÜRMEK
Çocuğunuz 3 yaşında ve üzerinde ise mutlaka kan basıncını yılda bir ölçtürün. 

FAZLA KİLOLARDAN KURTULMAK
Hipertansiyonun çocuklarda da yaygınlaşmasında önemli bir etken fazla kilolar. Zira fazla kilo kan basıncı değerlerinde yükselişe neden oluyor. Sağlıklı ve düzenli beslenip, abur cuburdan kaçınmak çok önemli. 

DÜZENLİ SPOR YAPMAK
Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi sporlar kalp kondisyonunu artırmak, vücudun basınç kontrolünü düzenlemek, aşırı kilolardan ve stresten kurtulmaya yardımcı olmak suretiyle yüksek tansiyonla savaşmada çok önemli bir yer tutar.

dfs

Yukarı