14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

ADR’Lİ ÜRÜN DEPOLUYOR OLMAMIZ, HİZMET BÜTÜNLÜĞÜNDE KAPSAYICI İMKANLAR SUNUYOR

2009 yılından bu yana faaliyetlerini artırarak sürdüren Uzmanlar Antrepo, 15.000 metrekare kapalı alan içerisinde sunduğu Gümrüklü, Gümrüksüz ve ADR Depolama hizmetleriyle çözüm ortağı olduğu müşterilerine kapsayıcı bir çerçevede hizmet sunuyor. Uzmanlar Antrepo firma sahibi İbrahim Gecir’i ağırladığımız Mayıs sayımızda hizmet çerçevelerinin detaylarını anlatan Gecir, ayrıca Türk lojistik ve taşımacılık sektörünün küresel lojistik pazarından aldığı payın yüzde 2,5’e çıkmasıyla dünya sıralamasında 11. sıraya yerleşmesine ilişkin görüşlerini de okurlarımızla paylaştı.

Uzmanlar Antrepo’yu tanıyabilir miyiz, çözüm ortağı olduğunuz müşterilerinize sunduğunuz hizmet çerçevenizi okurlarımızla paylaşır mısınız?

Uzmanlar Antrepo, 2009 yılı başında hizmet vermeye başlamış bir aile iştirakidir. Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı Sultanbeyli ilçemizde hizmet veren genel antrepomuzda toplamda 15.000 metrekare kapalı alan içerisinde Gümrüklü, Gümrüksüz ve ADR Depolama (Gümrüklü) hizmeti verilmektedir.

Genel antrepo ve serbest depolama hizmetlerinin yanı sıra ADR ürün depolama hizmeti sunuyor olmanız sizi sektörde nasıl bir noktaya taşıdı, Türkiye genelinde kaç metrekarelik bir alanda depolama hizmetlerinizi müşterilerinizle buluşturuyorsunuz?

Genel antrepomuzda ADR’li ürün depolama imkanımızın olması, hizmet bütünlüğünde kapsayıcı imkanlar vermesi bakımından ilgi görmektedir. Sektörümüzde her ne kadar ADR’li ürün depolama esaslarına uyulma noktasında zafiyetlerin olduğu görülse de, Lisanslı ADR ürün depolama kurumsal yabancı sermaye şirketleri nazarında olumlu mesajlar almaktayız. Türkiye genelinde şubesi bulunmayan antrepomuzda toplamda 15.000 metrekare kapalı alan içerinde hizmet vermekteyiz.

Türk lojistik ve taşımacılık sektörünün küresel lojistik pazarından aldığı payın yüzde 2,5’e çıkmasıyla dünya sıralamasında 11. sıraya yerleşmesine ilişkin görüşlerinizi okurlarımızla paylaşır mısınız, sektörün bu payının artırılması adına şirket ve kamu kurum/kuruluşlarına düşen görevler nedir?

Türk lojistik ve taşımacılık sektörünün küresel lojistik pazarında dinamik bir gelişme gösterdiği son dönemlerde, Avrupa bürokrasisinin engelleyici tutum ve tavırlarına rağmen büyümeye devam ettiğini memnuniyetle görmekteyiz. Türk sektör temsilcilerinin Euro bölgesinde haksız rekabete maruz kalmayacağı bir ortam tesis edilmiş olursa, küresel paydan aldığımız payın hızla yükselmesi kaçınılmazdır.

Kamu hizmeti veren Genel Antrepo İşletmecilerinin resmi kurum kimliği taşımaması, bakanlığımızın üvey evladı konumunda olması, sorunlarımıza çözüm noktasında sağlıklı realist yaklaşımların bakanlıkça ortaya konulamaması, kısacası Genel Antrepoların Bakanlığımızın ayrılmaz bir parçası olmalarının sağlanamaması son derece üzücü ve iç acıtıcıdır. Kasım 2023’te Kızılcahamam’da Gümrüklü Antrepo İşletmeciler Derneğimizin bakanlık bürokratları arasında yapılan çalıştay toplantısında bu gerçeğe şahit olduk. Bu ve benzeri olumsuzlukların da geride kalacağı günleri hasretle bekliyoruz.