8 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

ASGARİ ÜCRETTE ARA ZAM İÇİN GÖRÜŞMELER BUGÜN BAŞLIYOR

Asgari ücrette ara zam için ilk toplantı bugün yapılacak. Bayram öncesi sonuçlanması beklenen pazarlık sürecinde Türk-İş heyetinin yüzde 25’in üzerinde zammı zorlaması beklenirken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugünkü ilk toplantısı öncesi hükümet ve işveren kanadından dün peş peşe açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiği günden bugüne kadar hiçbir zaman çalışan, geniş kesimlerin enflasyon karşısında satın alma güçlerinin erimesine müsaade etmemiştir. Her zaman için bu konularda çalışanların yanında yer almıştır. Önümüzdeki süreçlerde aynı yaklaşımı göreceğiz” dedi. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Asgari ücretin 500 dolar seviyesine” çıkarılması ile ilgili ifadelere karşı, ücretlerin TL üzerinden belirlendiği vurgusunu yaparak enflasyondaki düşüşe dikkat çekti. TİSK, işverenlerin asgari ücret desteğinin sürmesi ve gelir vergisi dilimlerinde düzenleme yapılması taleplerini de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a iletti.

7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren asgari ücrette ara zam oranını görüşmek için ilk toplantı, bugün saat 14.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek. Toplantıya, bakanlık yetkilileri ile Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir