28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

Başkan Altay, yalın belediyecilik uygulamalarını anlattı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Bursa’da düzenlenen Yalın Belediyecilik sempozyumuna katılarak Konya Büyükşehir’in bu konudaki uygulamalarını anlattı. Dünyada her şeyin kullanıcılara göre şekil aldığını ifade eden Başkan Altay, ”Biz kendimizi ne kadar sadeleştirirsek sadeleştirelim, hizmet verdiğimiz insanların buna ulaşımını sağlamamız gerekiyor. Bizim görevimiz vatandaşlarımızın memnuniyetini yükseltmek.” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Bursa’da düzenlenen Yalın Belediyecilik sempozyumunda Konya Büyükşehir’in bu alandaki uygulamalarını anlattı.

Personel motivasyonunun önemine dikkat çekti

Belediyelerdeki en önemli gündemlerden birisinin de yalın belediyecilik anlamında dijitalleşme olduğunu belirten Altay, “Artık vatandaşın belediyeye gelmeden hizmet aldığı, insanların bulundukları yerden işlerini halledebildikleri bir teknolojiye kavuşmuş durumdayız. Bu da bizim için önemli gündem maddelerinden birisi. Ben bu konuda önemli işlerden birisinin de personel motivasyonu olduğuna inanıyorum. İşi en iyi sadeleştirecek, israftan kaçacak, onu yapan kişidir. Çünkü bütün aşamalarını bizim bilme şansımız yok. Onun için belediye çalışanlarımızın sürece katkısı çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

Bizim görevimiz vatandaşlarımızın memnuniyetini yükseltmek

Dünyada her şeyin kullanıcılara göre şekil aldığını ifade eden Altay, ”Biz kendimizi ne kadar sadeleştirirsek sadeleştirelim, hizmet verdiğimiz insanların buna ulaşımını sağlamamız gerekiyor. Aslında dünyada her şey kullanıcılara göre şekilleniyor. Bizim görevimiz de kullanıcılarımızın yani vatandaşlarımızın memnuniyetini yükseltmek. Özellikle insanların işini belediyeye gelmeden halledebilmesi, bizim kendi içimizde tekrar eden işleri dijital hale getirerek çoktanlıktan kurtulmakla ilgili birçok faaliyet yürütüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Yalınlaşma konusu mutlaka akıllı şehir uygulamalarıyla desteklenmeli

Altay, pandemi döneminde belediyecilik adına birçok şeyin yeniden konuşulduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: “Burada kazandığımız faydayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir yere taşındığınızda belediyeye gelip su abonelik sözleşmesi yapmanız gerekir ki su abonesi olup sayacını açabilesin. Ama pandemide insanlar gelemeyince bunu dijital olarak nasıl yapabiliriz diye bir çalışma yürüttük. Şu an itibariyle Konya’da belediyeye gelmeden abonelik sözleşmenizi imzalayabiliyorsunuz. Bu bizim için belediyeye gelen insanları misafir edeceğimiz yerlerin ve yüz yüze personelin azalmasına katkı sağladı. Onun için ben akıllı şehirler meselesinin çok ciddi manada hayatımızı kolaylaştırdığını düşünüyorum. Şu anda da ASELSAN, Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ile birlikte Akıllı Şehir Strateji Planı’yla ilgili ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bütün yapabildiğimiz işleri akıllı hale getirme, mümkünse yapay zeka kullanarak daha az çalışanla daha fazla hizmet vermenin yoluna gidiyoruz. Yalınlaşma konusunu mutlaka akıllı şehir uygulamalarıyla desteklememiz gerektiğini düşünüyorum.” Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlere de değinen Altay, “Depremde biliyorsunuz çok büyük bir imtihandan geçtik. Özellikle akıllı şehircilik uygulamalarının afet anlarında da işimize ne kadar yaradığını görmüş olduk. Şimdi onunla ilgili de bir çalışma yürütüyoruz. Özellikle altyapıda bütün işlemlerimizin dijitale dönüşmesi hem iş yükümüzü ciddi manada azaltıyor, kişiye bağlı olmaktan çıkıyoruz hem de afet durumunda müdahale etmemiz gereken yeri kendi şehrimizde ve diğer şehirlerde çok kolay tespit etme imkanına da kavuşmuş oluyoruz.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

İş sağlığı ve güvenliği alanında örnek çalışma

Konya Büyükşehir Belediyesi, tüm çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Sağlık Gözetimi maddesi kapsamında tıbbi tetkiklerinin yapılması için Gezici İş Sağlığı Aracı ile hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin en büyük coğrafi alanında Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla 31 ilçeye hizmet götüren Konya Büyükşehir Belediyesi, ilk kez hayata geçirilen Gezici İş Sağlığı Aracı ile personele yerinde sağlık hizmeti sunarak hem zaman hem maddi tasarruf sağlayacak.

Gezici iş sağlığı aracının hizmete başlaması ile sahada yapılacak etkin ve planlı sağlık gözetimleri sayesinde meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışan sağlığının korunması ve iş kazalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca işe girişlerde yapılacak detaylı tetkikler ve muayene ile personelin işe uygunluğunun belirlenmesine de katkı sağlanacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gezici İş Sağlığı Aracında; akciğer radyografi çekimi, işitme testi, solunum fonksiyon testi, çalışan sağlığı açısından alınması gerekli olan biyokimya, mikrobiyoloji, hematoloji ve toksikoloji testleri için numune (kan, idrar, gaita, burun ve boğaz sürüntüsü ve benzeri) alma, göz fonksiyonları ölçümü, elektrokardiyografi (EKG) çekimi ile ilgili hizmetler veriliyor.

Gezici İş Sağlığı Aracı, aynı zamanda afet durumlarında ihtiyaç duyulan bölgelerde de sağlık hizmeti sunmak amacıyla tasarlandı.

Minik öğrenciler yangın konusunda bilinçlendirildi

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik hem teorik hem de uygulamalı itfaiye eğitimi veriyor. Doğal afetler ve yangınlar konusunda toplumun her kesiminin bilinçlenmesi hedeflenen itfaiye eğitimleri, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nde her gün 3 seans halinde gerçekleştiriliyor.

Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde eğitim gören ilkokul birinci sınıf öğrencileri, eğitimlerde günlük hayatta karşılaşabilecekleri yangın ve benzeri afetler konusunda bilinç kazanırken sevdikleri itfaiyecilerle vakit geçirmenin mutluluğunu da yaşıyor. Verilen yangından korunma eğitimleri sonunda ise minik öğrencilere, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’na (KOMEK) bağlı Anatoya Oyuncak Atölyelerinde üretilen amigurumi itfaiye bebek ve peluş Konyaspor topları hediye ediliyor. Yıl boyunca devam edecek programlara şehir merkezindeki toplam 28 bin öğrencinin eğitimlere katılması planlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir