8 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Otomotiv

CASTROL, FARKLI KULLANIM ALANLARINA YÖNELİK ÜRÜNLERİNİ GELİŞTİRİYOR

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz ile bir araya geldiğimiz Eylül sayımızda Castrol’ün farklı kullanım alanlarına yönelik ürünlerindeki yenilikleri konuştuk.

Gelişen ve yenilenen motor teknolojileri ışığında Castrol’ün ürünlerinde ne gibi yenilikler var?

Günümüzün motorları, daha küçük olmalarına rağmen çok daha yüksek performans veriyorlar. Ancak tabii ki motor tasarımındaki bu ilerlemeler, daha fazla basınç nedeniyle yağı da daha fazla zorluyor. Biz de bu yönde yaptığımız çalışmalar sonucunda farklı kullanım alanlarına yönelik olarak ürünlerimizi geliştiriyoruz.

En gelişmiş motor yağı serimiz olan Castrol EDGE, sahip olduğu sıvı titanyum teknolojisi ile basınç altında daha güçlü olacak şekilde dönüşüm geçirip motorun gerçek performansını ortaya çıkarmak üzere performansı olumsuz etkileyen sürtünmeyi azaltıyor.

Lider motor yağı markalarımızdan olan Castrol MAGNATEC de motorları kontağın çevrilme anından itibaren koruyor. Sahip olduğu DUALOCK teknolojisi, iki farklı koruyucu molekülün birleşimini kullanıyor. Bu iki molekül birbirine kenetlenerek güçlü bir koruma kalkanı oluşturuyor ve bu sayede hem motor ısınmasında hem de dur-kalk sürüş anlarında meydana gelen aşınmayı %50’ye varan oranlarda azaltıyor.

Yaptığımız AR-GE çalışmaları sonucunda ağır vasıtalara yönelik ürünümüz Castrol VECTON’u da sürekli geliştiriyoruz. Modern ağır vasıtalar, %30’a kadar daha fazla tork üretiyor. Bu da motor içerisinde daha yüksek sıcaklık ve basınç oluşmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da oksitlenme ve tortu oluşumu hızlanırken zararlı asitler ortaya çıkıyor ve yağ kalınlaşıyor. Meydana gelen tüm bu etkenler de yağ moleküllerinin yapısının bozulmasına ve yağın faydalı kullanım ömrünü kısalmasına neden oluyor. Castrol VECTON ise oksitlenme, tortu oluşumu ve zararlı asitler ile mücadele ederek %45’e kadar daha uzun faydalı yağ ömrü ve maksimum yağ değişim aralığında en iyi performansın alınmasını sağlıyor.

En büyük gelişim ve değişim ise elektrikli araçlara yönelik sıvılarda yaşanıyor. Uzun yıllardır otomotiv sektöründe çalıştığımız araç üreticileriyle ortak AR-GE faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu sayede araçlarda kullanılan motor, aktarma organları ve diğer sistemlerine daha uzun ömür, daha uzun menzil ve daha hızlı şarj sağlayan sıvılar üretiyoruz. Elektrikli ve hibrit araçların da yüksek teknoloji sıvılara ve greslere ihtiyacı olduğundan birçok araç üreticisi ve araç üreticilerinin elektrik aksamı gibi bazı ekipmanlarını üreten tedarikçiler ile ortak mühendislik çalışmalarına uzun süre önce başladık. Bu konuda AR-GE yatırımlarımızı artırarak İngiltere’deki Pangbourne araştırma merkezinde kurulacak elektrikli araç pil test merkezine ve analitik laboratuvarına yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz.

2050’ye kadar küresel araç parkında 2 milyar veya daha fazla elektrikli araç bulunacağı öngörülüyor. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda geliştirdiğimiz Castol ON markalı e-sıvılarımız dünyada üretilen her üç elektrikli aracın ikisinin ilk dolumunda kullanılıyor. Şanzıman e-sıvılarımız, aktarma organları sisteminin ömrünü uzatmaya ve elektrikli araçların daha uzun menzile sahip olmasına yardımcı olurken, batarya soğutma e-sıvılarımız zorlu koşullarda bile bataryaların daha verimli çalışmasına olanak sağlıyor. Bu da ultra hızlı şarj ve daha uzun batarya ömrü anlamına geliyor. Gres e-sıvılarımız ise optimum verimliliğin korunmasında ve araç parçalarının ömrünün uzatılmasında önemli bir rol oynuyor.

Doğru yağ kullanımı son dönemde önemli oranda artan maliyetler ışığında daha da ön planda yer alıyor. Castrol olarak hem son kullanıcılara, filo sahiplerine hem de servislere yönelik ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz? Saha ile yakın çalışmak ne gibi avantajlar sağlıyor?

Castrol olarak ileri teknoloji kullanarak ürettiğimiz ve araç motorlarının uzun bir süre boyunca ilk günkü performansını korumalarına yardımcı olan ürünlerimiz ile 120 yıldan uzun bir süredir hem tüketici hem araç üreticilerinin gereksinimlerini karşılıyoruz.

Pandemi ile artan özel araç sahipliği ve tüketicinin aracı ile daha düzenli ilgilenme alışkanlığı mevcut ekonomik koşullarla da birleşince, araç sahiplerinin araçlarına daha iyi bakma motivasyonu yükseldi. Bu da doğru motor yağını seçmenin önemini artırdı. Tüketici artık daha bilinçli; araçları için doğru markayı ve ürünü tercih etmek istiyor. Bu nedenle de araştırmasını yaparak servise gidiyor.

Biz de bu yüzden iletişim çalışmalarımızı hedef kitlelerimize uygun şekilde çeşitlendiriyoruz. Araç sahiplerine yönelik gerçekleştirdiğimiz iletişim kampanyalarımızla ürünlerimizin teknolojisini anlatıyoruz. İş ortaklarımız olan ustalarımızla da her zaman doğrudan temas halindeyiz. Örnek vermek gerekirse ağır vasıtalara ekstra performans sağlayan Castrol VECTON ürünümüzle Ağustos-Eylül aylarında Ağır vasıta araçlara hizmet veren ustalar ve servis çalışanlarıyla saha ekiplerini bir araya getirmek amacıyla düzenlenen roadshow’da 31 ilde 33 sanayi sitesini ziyaret edeceğiz.

Castrol’ün tüketiciler tarafından güvenilen bir marka olarak görülmesi ve ustaların da en çok tercih ettiği marka olmasından güç alarak, bakım ve onarım sektöründe Castrol Auto Service (CAS) markasıyla bir zincir servis ağı kurduk. Şu anda 43 ilde 85 CAS noktamızla hizmet veriyoruz.

CAS’i oluştururken hedefimiz yüksek hizmet kalitesiyle her marka aracın bakım ve onarım yolculuğunun tamamını sahiplenmek, araç bakımında kalite ve profesyonellik arayan araç sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği tüm hizmetleri bir araya getirmekti. Bu doğrultuda yaptığımız yoğun ve detaylı çalışmalar sayesinde CAS, TÜV Rheinland tarafından sertifikalandırılmış tek servis ağı oldu. Bu da CAS’in araç bakımında ne kadar doğru ve sağlam adımlarla güçlü bir marka olma yolunda ilerlediğinin en önemli göstergelerinden biri.

2020’den bu yana küresel olarak yaşadığımız pandemi, enerji sıkıntısı ve arkasından tedarik zincirlerindeki aksamalar sektörümüzün dönüşümünü hızlandırdı. Bu dönemden saha ile olan yakın ilişkilerimiz ve güçlü tedarik zincirimiz sayesinde güçlenerek çıktık. Küresel ve bölgesel gelişmeleri yakından takip etmemizin sonuçlarını aldık. İlerleyen dönemde de sürekli geliştirdiğimiz üretim ve istihdam kapasitemizle ihracat odaklı büyüme stratejimizi istikrarlı biçimde sürdürmeyi hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir