15 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo Son Dakika

Filolarda etkin ve verimli yönetim dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı kamuda alınan tasarruf tedbirleri sonrasında araçların etkin ve verimli kullanımı adına getirilen Kamu Filo Yönetim Sistemi, şirketlerin kullandığı binek ve ticari araçları da etkiledi.

Kamu kurumlarında taşıt edinimi, kullanımı ve tasfiyesini bilgi teknolojilerinin sunduğu imkanlarla entegre ederek ekonomiklik, etkinlik ve etkililik ilkelerine dayanan bir uygulama modeli geliştiren Kamu Filo Yönetim Sistemi, taşıt yönetiminde bütüncül bir yaklaşım sunarak verimliliği artırmayı ve kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlıyor. Mevcut taşıtların ekonomik ömrünü tamamlamış olanların tasfiye edileceği, kamu taşıtlarının yerli ve elektrikli taşıtlara dönüşümünün teşvik edileceği bu yeni taşıt politikası, kamu kaynaklarının verimli kullanımını sağlayarak tasarrufu ve ekonomik kalkınmayı desteklerken, özel sektörde faaliyetlerini sürdüren şirketler de bu politikaya uygun hareket ederek daha etkin ve sürdürülebilir bir taşıt yönetimi sağlayacaklar.

Operasyonel araç kiralamada hibrit ve elektrikli araçların yükselişi devam ediyor

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, 2023 yılı sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü 2023 yılında 78 milyar 200 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yaparak 73 bin adet aracı filosuna kattı. 2023 yılı sonu itibarıyla sektörün aktif büyüklüğü 166 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektörün toplam araç sayısı 2022 yılı sonuna göre %3,7 artarak 254 bine ulaştı. Sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payının artmaya devam etmesi de dikkat çekti. Buna göre, sektörün araç parkının %41,4’lük bölümünü dizel yakıtlı araçlar oluşturmayı sürdürürken, benzinli araçların payı %49,2’ye, hibrit ve elektrikli araçların payı ise %9,3’e yükseldi.

IVECO filolara ikinci bir hayat veriyor

IVECO sektörün karbonsuzlaştırılmasına somut ve sürdürülebilir bir katkı sağlayacak ikinci el araçlarını pazarlamak için yarattığı yeni markası IVECO CERTIFIED PRE-OWNED’ı piyasaya sürüyor. 1995 yılında USED PLUS markasıyla başlayan ve 2015 yılında OK TRUCKS ile devam eden marka, yenilenen ismi ve konseptiyle kusursuz bir müşteri deneyimi hedefliyor. IVECO sahip olduğu teknolojik güç ve deneyimi ile, stok rotasyonunda filonun yenilenmesini hızlandırırken, müşterilerine en ideal sürdürülebilirlik ve yüksek kaliteli ikinci el ürünler sunuyor.

Nuh Çimento ve ABB, kaya kamyonunu yeniden canlandıracak

ABB, Nuh Çimento’ya ait dizel yakıtlı Euclid R85B kaya kamyonunun tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu bir araca dönüştürülmesi işlemini tamamladı. İki şirket, dünyada ilk kez bu boyutta ve sınıfta bir aracın tamamen elektrikli hale getirildiği bu dönüşüm projesini tasarlamak ve inşa etmek için yakın iş birliği içinde çalıştı. Genel sistem mühendisliğine ek olarak, ABB bu projede, BORDLINE® CC200 konverter, ESS sistemi, hava soğutmalı bir traction motoru, araç kontrol sistemi (VCU), bir batarya termal yönetim sistemi ve DC Hızlı şarj ünitesi tedariği sağladı. Proje, operasyonel ömrünün sonuna yaklaşan bir kaya kamyonunu yeniden canlandırarak önemli faydalar sağlıyor. Bu yaklaşım, Nuh Çimento’nun sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemeye devam ederek, 30 yıllık çalışma döngüsünün sonuna ulaşmış olan kaya kamyonunun ömrünü uzatıyor ve daha uzun yıllar çalışmasına olanak sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk, Servis Sözleşmesi ile araçların kullanım ömrünü uzatıyor

Mercedes-Benz Türk, Servis Sözleşmesi hizmetiyle müşterilerinin servis ihtiyaçlarına özel paketleriyle yanıt vermeye devam ediyor. Kamyon müşterileri, Servis Sözleşmesi ile belirlenen süre boyunca seçtikleri paket kapsamındaki bakım-onarım işlemlerini avantajlı koşullarla Mercedes-Benz Türk yetkili servislerinde yaptırma imkanı buluyor. Mercedes-Benz Türk’ün müşterileri için birçok avantajı barındıran Servis Sözleşmesi, ağır ticari araç sektöründen büyük ilgi görmeye devam ediyor. Buna göre 2024’ün ilk çeyreğinde satılan her 3 MercedesBenz kamyondan 1’i servis sözleşmesinden yararlandı. Servis sözleşmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Tolga Bilgisu; “Satış sonrası hizmetler alanında elde ettiğimiz bu başarılar, yalnızca işimizin bir parçası değil, aynı zamanda müşterilerimizin işlerini sorunsuz ve en hızlı şekilde sürdürebilmesini sağlamak için verdiğimiz sözün yansımasıdır.” dedi.

Vodafone Business, otomotiv dünyasında yeni bir dönem başlatıyor

şletmelerin teknoloji iş ortağı Vodafone Business, otomotiv sektöründe çok önemli bir adım atıyor. Otomobil sürücüleri ve yolcularına güvenlik, kolaylık ve çeşitli katma değerli hizmetler sunan Bağlantılı Araç çözümleriyle mobilite kavramına yeni bir soluk getiren Vodafone Business, şu anda 35’in üzerinde farklı otomobil markası için toplamda 1 milyondan fazla araca Acil Çağrı Sistemi servisi sağlıyor.

Tüm sektörlerin odağında dijitalleşme ve IoT teknolojilerinin bulunduğunu ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, otomotivin bu alanda en fazla atılım yapan sektörlerin başında geldiğini hatırlatarak, “Dijitalleşme ve IoT devrimi neredeyse bütün sektörlerde tüm hızıyla devam ederken, bağlantılı araç kavramı da yoğun bir şekilde hayatımıza girmeye başladı. IoT, yapay zeka, sensörler ve diğer iletişim protokollerini entegre ederek araçlar arası ve çevresel etkileşimi mümkün kılan teknolojilerden olan bağlantılı araçlar ise sürücü güvenliğini artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirerek kolaylaştırmanın yanında, araç içi verilerin anlık alınması, yazılım güncellemelerinin uzaktan yapılabilmesi de günümüzün en inovatif teknolojilerinin başında geliyor.” dedi.