23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

Lojider’in ilk genel kurulu yapıldı

30 Ekim 2023 tarihinde kurulan Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği (LojiDer), ilk Genel Kurul toplantısını 21 Şubat 2024 tarihinde Point Hotel Barbaros İstanbul’da gerçekleştirdi. 119 dernek üyesinin yanı sıra basın mensupları ve katılımcıların bulunduğu Genel Kurul toplantısında Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri seçildi.

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği (LojiDer)’nin Genel Kurul toplantısında açılış konuşmasını yapan Dr. Kayıhan Özdemir Turan, “Bir asırlık çınar olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında ülkemiz ekonomisine, sosyal hayatına ve sektörümüze hizmet etmek, gelişimine ve ilerlemesine destek olmak ve kalıcı eserler bırakmak adına hep birlikte çok çalışacağız.” dedi.

Turan, “Giriş aidatı ödemesi ile birlikte başvuru evraklarını eksiksiz dernek merkezimize ulaştıran, ülkemizdeki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde lojistik hizmet sağlamak üzere belirlenen yetki belgesine sahip olan ve ilk genel kurulumuzun hazirun listesinde yer alan 204 üyemizin her biri LojiDer’in kurucu üyesidir. Derneğimize giriş aidatını yatıran 255 firmamızın kayıt işlemleri devam etmektedir. Üye sayımızı ilk yıl sonunda 500’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

LojiDer’in ülkemizin 7 bölgesinden ve toplam 18 ilinden üyesi olduğuna değinen Turan, Tekirdağ’dan, Düzce’den, Şanlıurfa’dan, Konya’dan, Gaziantep’ten, Mersin’den, Hatay’dan, Antalya’dan, İzmir’den, Kocaeli’nden, İstanbul’dan ülkemizin dört bir yanından Genel Kurul’a katılım olduğunu belirtti.

Turan, LojiDer üyelerinin 157’sinin TİO belgesi, 66’sının L2 belgesi, 35’inin K Belgesi, 14’ünün Gümrük Müşavirlik belgesi, 59’unun da diğer tip mesleki yeterlilik belgeleri bulunduğunu ifade ederek, “LojiDer üyelerinin 2023 yılında yarattığı ciro ve ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 1 milyar 350 milyon Amerikan Dolarıdır. Yaklaşık 6000 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu istihdamın %15’i kadın. Üyelerimiz 17 adet kadın sürücü istihdamı sağlıyor.” dedi.

Turan, uluslararası faaliyet ve çalışmalar ile global ölçekte güçlü bir STK olma yolunda önemli adımlar atacak olan LojiDer’in Avrupa Lojistik Derneği – ELA (European Logistics Association)’nın üyesi olduğunu duyurdu.