19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

OSB SERTİFİKASYON SİSTEMİ,YEŞİL DÖNÜŞÜMDEKİ EN ÖNEMLİ KAZANIMLARIMIZDAN

Organize Sanayi Bölgeleri 60 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’nin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle Covid-19 salgını ile başlayan ve halen devam eden zorlu ekonomik süreçte, OSB’ler üretim odaklı çalışmalarıyla Türkiye ekonomisi için adeta kaldıraç etkisi görürken, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da çevre bilinci yüksek duyarlı tesisler olarak karşımıza çıkıyor.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, 2022 yılında 3’ü Tarıma Dayalı İhtisas OSB’si olmak üzere toplam 24 OSB’nin kurulduğunu ifade etti. 2023 yılının ilk dönemlerinde kurulan 2 adet Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin de dahil olmasıyla birlikte OSB’lerin sayısının 389’a ulaştığını belirten Kütükcü, “67 binin üzerinde sanayi işletmemizin üretim yaptığı OSB’lerimiz, ülkemizin sanayi üretiminin %45’ini gerçekleştiren, 2 milyon 500 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan güçlü bir yapıya kavuştu. Cumhuriyetimizin 100. yılı 2023’te de aynı kararlılıkla ve azimle üretmeye, istihdama ve ihracata devam edeceğiz. OSBÜK olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da desteğiyle camiamızın bu üretim azmi ve rekabetçiliğini daha da geliştirmek, OSB’lerimizin katılımcı sanayicilerimize verdiği hizmet kapasitesini artırmak için aralıksız çalışıyoruz. Camiamızın sorunlarını ve taleplerini yakından takip ederken, aynı zamanda mesleki eğitim, dijitalleşme, yeşil dönüşüm gibi pek çok başlıkta çalışmalar yapıyor, projeler hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

Bu konuda önemli çalışma başlıklarının arasında yer alan yeşil dönüşüm ile Türkiye’nin üreten gücü olan OSB’lerin planlı, çevre bilinci yüksek, yenilenebilir enerji yatırımları öne çıkan ve yeşile duyarlı üretim üsleri olduğunu belirten Kütükcü, “Özellikle yenilenebilir enerji kapasitemize baktığımızda OSB’lerimizde 1.506’sı GES olmak üzere toplam yenilenebilir enerji kapasitemiz 1.947 MW’a ulaştı. her geçen gün artan yenilenebilir enerji kapasitemiz yeşil dönüşüm sürecinde OSB’lerimize çok önemli avantajlar kazandıracak.” dedi. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile birlikte yürütülen Yeşil OSB Projesi ile Dünya Bankası Finansmanlı OSB Kredilendirme Projesi’nin de bu süreçte çok önemli olduğunu vurgulayan Kütükcü, “Hedefimiz; OSB’lerimizi son yıllarda ekonomide ve üretim hayatında başlayan dönüşüm süreçlerine hızla adapte ederek, camiamızın yeni kazanımlar elde etmesine öncülük etmek.” ifadelerini kullandı.

Yeşil ve dijital gelişmelerin sanayi üretimini de etkilediğini kaydeden Kütükçü, bu konuda OSB’lerin başarılı bir sınav verdiğini ifade ederken, Türkiye’nin yarım asrı aşan bir OSB tecrübesi olduğunu ve bu tecrübeyi dünyaya ihraç ettiğini vurguladı. Türkiye sanayisindeki istihdamın yarısının OSB’lerde yer aldığını, OSB’lerin verdiği hizmetlerle ülkeyi bir sanayi üssü haline getirdiğini belirten Kütükcü; OSBÜKbulut, OSBÜKnet ve Enerji İzleme Sistemi (EİS) gibi güçlü projelerle yeşil ve dijital dönüşüm için OSB’lere rehberlik ettiklerini kaydederek Vodafone, Kuveyt Türk, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ GÜNAM ve TSE gibi kurumlarla yapılan iş birlikleri ile de eğitimden finansmana kadar bir çok alanda OSB’lerin desteklendiğini aktardı.

Enerji arz güvenliği en öncelikli konu

OSBÜK tarafından hayata geçirilen ve OSB’lerin dijitalleşmesine büyük katkı sağlayacak EİS, OSB’lerin elektrik tüketimlerini anlık takip etmelerine imkan sağlıyor. Dünyanın bir enerji krizi ile karşı karşıya olduğunu ve enerjide olağanüstü fiyat artışlarının yaşandığına dikkat çeken Kütükcü, enerji arz güvenliğinin artık en öncelikli konu haline geldiğini ifade etti. Bu dönemde enerjide doğru planlama ve enerji verimliliğinin çok daha önemli bir hale geldiğinin altını çizen Kütükcü, bu konuda politika önerilerinde bulunduklarını aktararak EİS’in bu politikanın bir eseri olduğunu, OSB’lerin ürettiği ve tükettiği elektriği anlık görme fırsatı sunduğunu ifade etti. Kütükcü, “OSBÜK olarak uzun süredir en fazla elektrik tüketen OSB’lerimizin tüketimlerini günlük olarak zaten takip edip raporluyoruz. Bu raporları da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız ile paylaşıyoruz. Ancak geldiğimiz noktada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirdiğimiz tamamen dijital ortamda olan EİS; OSB’lerin elektrik üretim ve tüketim verilerinin anlık izlenmesi, dolayısıyla üretimin seyrinin takip edilmesi, kaynakların verimli kullanılması, enerji arz güvenliğinin sağlanması noktasında çok daha güçlü bir platform haline geldi.” dedi. EİS sayesinde ayrıca OSB, şehir, bölge ve ülke genelinde elektrik tüketimlerini de analiz etmeye başladıklarını sözlerine ekleyen Kütükcü, “Projemiz verilerin sistemli, hızlı ve güvenli şekilde alınması, zaman ve maliyet yönünde de büyük tasarruf sağlıyor. Yine teknolojinin getirdiği imkanlar hata payını minimize ederek büyük ölçekte atılacak adımlara da güçlü bir altyapı sağlıyor.” diye konuştu.

Yeşil OSB Sertifika sürecine katılmak isteyen OSB yönetimleri yeşil uygulamaları hayata geçirmeye hazır olduklarını göstermek için öncelikle Mekansal Yönetim ve Dijitalleşme Projesi Sistemi (MEYDİP) üzerinden başvuru gerçekleştirmeli ve 6 ön kriteri karşılamalılar. Söz konusu 6 ön kriteri sağlamış olan OSB’ler ikinci adıma geçerek bir dizi performans göstergesine bağlı olarak değerlendirmeye alınacak. OSB’ler ekonomik, sosyal, yönetimsel, ve çevresel olmak üzere 4 ana başlıktaki performans göstergesine bağlı olarak değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda platin, altın, gümüş ve bronz olmak üzere 4 dereceden birinde TSE tarafından verilecek sertifikaya sahip olacaklar.

OSBÜK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından OSB’lerin yeşil dönüşümüne büyük katkı sağlayacak Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi hakkında da açıklamada bulunan Kütükcü, Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi’nin OSB’lerin yeşil dönüşüm sürecindeki en önemli kazanımlarından biri olacağına vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir