4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Turizm

OTELLER TASARIMLA YENİLENİYOR

Pandemi sonrasında hayatımızda birçok önceliğin değişmesiyle birlikte, huzurlu ve sakin bir tatil için tercih ettiğimiz otellerde de beklentilerimiz değişti. Gerek kısa süreli gerekse de uzun süreli tatillerde otellerde ev sıcaklığı ve konforunu aramaya başladığımız bu dönemde; başta odalar olmak üzere lobisinden restoranına, SPA ve dinlenme alanlarından teknolojik alanlarına kadar farklı ve dinamik tasarımlar ön plana çıkmaya başladı. Rahatlık ve şıklığı bir araya getirerek oluşturulan mekan tasarımlarında dikkat çeken noktaları, Hizmetix olarak sizler için derledik.

Uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması, otel iç mekan tasarımlarında da etkisini gösterdi. Ziyaretçiler otellerde artık dinlenirken çalışabilecekleri ve açık havada güvenle zaman geçirirken aynı zamanda spor da yapabilecekleri alanları tercih ediyor.

Otele girişte karşımıza çıkan ilk alanlardan olan lobilerde daha ferah bir ortam yaratmak amacıyla az mobilya tercih ediliyor. Doğal aydınlatma, ev sıcaklığını hissettirecek rahat ve şık mobilyalar ile aksesuarlar bu alanlarda dikkat çekiyor.

Sağlıklı yaşamın günden güne çok fazla insan tarafından benimsenmesinin ardından wellness ve SPA alanlarında da ahşap ve doğal malzemeler ön plana çıkarken, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımına da çoğunlukla yer veriliyor.

İnsan sirkülasyonun yoğun olduğu ve hijyen açısından en çok dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelen restoran alanlarında, yüzeylerinde virüs ve bakteri tutmayan ürünlerin tercih oranı artış gösterdi. Otel restoranları farklı dünya mutfakları ve fine dining menüleriyle yalnızca doymak için yemek yenilen alanların dışında bir konsepte bürünerek, dekorasyon anlamında tamamlayıcı ve çevre dostu malzemelerle donatılmaya başladı. Sıcak ve pastel tonların ağırlıkta olduğu bu yeni restoran dekorasyonlarında ayrıca daha çok güven verdiği görüşüyle açık restoran konsepti de benimsenmiş durumda.

Cevreye duyarlı malzemelerden üretilmiş ürünlerin yoğun olarak kullanıldığı, teknoloji ve hijyen odaklı otel odalarının konfor katsayılarını artıracak dekorasyon çözümlerinde başlıca yatakta ya da masada çalışılabilen alanlar ve mini mutfaklar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir