28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

TOKİ KAMPANYASINDA KRİTİK GÜN

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için geri sayım başladı. Sosyal konut projesinde e-Devlet üzerinden başvurular sona ermişti ancak bankalar üzerinden hala müracaat yapılabiliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de açıkladığı “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi için bankalar aracılığıyla yapılan başvuruların bugün sona ereceğini duyurmuştu. e-Devlet üzerinden yapılan başvurular ise 28 Ekim Cuma günü tamamlanmıştı.

Bakanlık açıklamasında, projenin 81 ilde 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri olarak sunulacağı bilgisi yinelendi. Mart 2023’e kadar konut ve arsalar için tüm kuraların etaplar halinde çekilmesinin ve hak sahiplerinin belirlenmesinin planlandığı da ifade edildi.

Açıklamada Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine şu ana kadar 8 milyona yakın vatandaşın başvuruda bulunduğu, resmî müracaatları tamamlanan talep sayısının ise 5 milyona yaklaştığı bilgisi paylaşıldı.

“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında 17 ilde, 5 bin 615 sosyal konutun ilk temelleri 25 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle atılırken projeye ilişkin detaylar tekrar hatırlatıldı: “İlk Evim İlk, İş Yerim, İlk Evim Arsa” projesi 81 ilde 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri olarak vatandaşlara sunulacak.

-Konutlar yöresel ve yatay mimari olarak inşa edilecek.

-Depreme dayanıklı, temelleri sağlam, güvenli olacak.

-Konutlar 5 katı geçmeyecek.

-Çevre dostu yapı malzemeleri kullanılacak.

-Konutlar; sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

-Vatandaşlar, uygun fiyatlı konutlara sahip olabilecek.

-Vatandaşlar, 2+1 konutlara 240 ay vade ile aylık 2 bin 280 lira taksitle sahip olabilecek; 3+1 konutlara ise 240 ay vade ile aylık 3 bin 187 lira taksitle erişebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir