23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

TÜRKİYE İLE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA 5 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç günlük Körfez turunun ilk ayağında Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 5 anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Suudi Arabistan, AKINCI TİHA satın alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç günlük Körfez turunun ilk gününde Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeydi. Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Selman heyetler arası görüşmeye geçti. Sonra iki ülke arasında, doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji, savunma ve iletişim alanlarında anlaşma imzalandı.

“Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,” Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih tarafından; “İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Suudi Arabistan Medya Bakanı Salman bin Yusuf Al-Dawsari tarafından; “Savunma Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Uygulama Planı,” Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman Al-Suud tarafından; “Enerji Alanında Mutabakat Zaptı,” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Al-Su ud tarafından; “Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar Arasında İşbirliği Sözleşmesi” de Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari tarafından imzalandı.

Son anlaşma dahilinde Suudi Arabistan’ın Türkiye’den Baykar tarafından üretilen AKINCI TİHA satın alacak. Baykar Genel Müdürü Bayraktar, bunun Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi olduğunu duyurdu. Bayraktar sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar AKINCI TİHA ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzaladık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi hayırlı ve uğurlu olsun.”

AKINCI, hava ve deniz kuvvetlerinde görev yapacak Anlaşmayla Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’lar, Suudi Arabistan Ordusunun envanterine girerek, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapacak. Ayrıca anlaşma kapsamında Baykar tarafından eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri de sağlanacak. Yapılan kapsamlı anlaşmayla birlikte gelecek süreçte iki ülkenin yüksek teknoloji geliştirme yeteneğini ileriye taşımak için teknoloji transferi ve ortak üretim konusunda da iş birliği gerçekleştirilecek.

Körfez turu kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Cidde’de bir zirve gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’de faaliyet gösteren bin 400’den fazla Suudi şirketi bulunduğu belirterek “Biz daha fazla Suudi yatırımcıları ve şirketleri Türkiye’ye bekliyoruz.” dedi. Türkiye-Suudi Arabistan dış ticaret hacminin 2022’de yaklaşık 6.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hedefimiz bu rakamı kısa vadede 10 milyar dolara, uzun vadede ise 30 milyar dolara çıkarmak olacaktır. Suudi Arabistan’ın ortaya koyduğu 2030 Vizyonu iki ülke arasında güçlü iş birliği fırsatları sunmaktadır. Rüştünü küresel ölçekte ispat etmiş Türk müteahhitlik firmalarımız Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamındaki tüm projelerde görev almaya hazırdırlar.” diye konuştu.

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, Vizyon 2030 yatırımlarında özel sektörün bulunmasını çok önemsediklerini belirterek “Hem Suudi Arabistan hem de Türkiye özel sektörünün var olmasını çok önemsiyoruz.” dedi. DEİK etkinliğinde konuşan el-Falih, ülkesinin 2030 Vizyon projelerinde çok fazla sektöre ağırlık vereceklerini söyledi. 2030 hedefleri kapsamında o tarihe kadar 3,3 trilyon dolarlık yatırım hedeflediklerini kaydeden Bakan el-Falih, iki ülkede karşılıklı büyük fırsatlar olduğunu belirterek Türk ve Suudi Arabistan özel şirketlerine işbirliği çağrısında bulundu. Bakan el-Falih, gayrimenkul, turizm, konut, sanayi, tarım, gıda ve madencilik gibi değişik sektörlerde iş birliği yaparak büyük projelere imza atabileceklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir