25 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Otomotiv Son Dakika

TÜRKİYE’DE TESLA SATIŞLARI BAŞLADI

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla bugünden itibaren Türkiye’de satışa başladı. İlk olarak Model Y’yi satışa sunan marka fiyatlarıyla dikkat çekti. Model Y’nin satış fiyatı 1 milyon 548 bin TL’den başlayacak ve 1 milyon 778 bin TL’ye kadar uzanacak. Şirket ilk teslimatları Mayıs ayında gerçekleştirecek.

ABD’li iş insanı Elon Musk’ın elektrikli otomobil markası Tesla, bugünden itibaren Türkiye’de resmi satışlara başladı. İlk olarak Model Y ismindeki SUV gövde tipine sahip modelin tüm versiyonlarını satışa sunan şirketin Türkiye için belirlediği fiyatlar ise oldukça rekabetçi. Buna göre, Model Y’nin arkadan itişli ve 430 km menzile sahip versiyonu (Standard Range) 1 milyon 548 bin 732 TL’den satışa çıkarılıyor. Çift motorlu ve 533 km menzile sahip versiyonun (Long Range) satış fiyatı 1 milyon 619 bin 532 TL olarak belirlenirken, yine çift motorlu 514 km menzile sahip versiyonun (Performance) fiyatı ise 1 milyon 778 bin 821 TL oldu.

Tesla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki satış sürecini de sadece internet sitesi üzerinden gerçekleştirecek. Sipariş vermek için 10 bin TL’lik bir ön ödeme yapılacak. İlk araçlar ise Mayıs ayından itibaren teslim edilecek. Tesla Model Y için sipariş veren bir kullanıcı, aracı tahmini olarak ne zaman teslim alabileceğini siparişini tamamladıktan sonra görebilecek. Sipariş verilen araç, Berlin’de bulunan Tesla fabrikasında üretilip seri numarası oluşturulduktan sonra teslim edileceği tarih tam olarak netleşmiş olacak. Araçların teslimat noktası ise ilk etapta yalnızca İstanbul’da olacak. Bu arada Tesla ilk servis noktasını da İstanbul’a açacak. Bu servis dışında kullanıcılarına mobil servislerle hizmet verecek.

Tesla’nın 250 kW güce sahip hızlı şarj noktaları da yarından itibaren kullanıma açılacak. Şirket ilk etapta sekiz noktada Supercharger isimli hızlı şarj istasyonlarını faaliyete geçirecek. Bu istasyonlar Tesla’nın dışında diğer elektrikli araç kullanıcılarına da açık olacak. Ancak, Tesla sahipleri daha uygun fiyata araçlarını şarj edebilecek. Bir Tesla sahibi kWh başına 6.90 ila 7.7 TL arasında değişen fiyatlarla aracını şarj edecekken, diğer elektrikli araç kullanıcıları için fiyat 8.60 TL olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir