25 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye Öne Çıkarılanlar

UZAKTAN BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) “Uzaktan ve Diğer Kanallarla Müşteri Edinimi” ve “Proje Finansmanı” raporlarını yayımladı. TBB tarafından açıklanan raporlarda bankacılık sektöründe Kasım 2022 itibarıyla uzaktan başvuru sayısı yaklaşık 1 milyon 37 bin oldu. TBB’den yapılan açıklamaya göre, müşteri temsilcisi ile sonuçlandırılan uzaktan müşteri edinimi 381 bin oldu. Kasım 2022 dönemi itibarıyla toplu edinim, online başvuru ve şube kanallarından edinilen müşteri sayısı yaklaşık 1 milyon 42 bin olarak belirlendi.

Proje Finansmanı, ekonomik olarak ayrıştırılabilen projeleri finanse etmek amacı ile kaynak sağlayanların kredi kararında temel olarak projenin yarattığı nakit akışının ve proje varlıklarının esas alındığı, kabili rücu veya gayri kabili rücu finansman kaynağı yaratılması olarak tanımlanıyor. Mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının proje finansmanına ilişkin istatistiki bilgilerini içeren bu Proje Finansmanı raporu, Haziran 2022 dönemi itibariyle 19 banka verisinden oluşuyor. Rapora göre proje finansmanı kredileri risk bakiyesi Haziran 2022 dönemi itibariyle 984 milyar TL oldu. Bunun 907 milyar TL’si nakdi, 77 milyar TL’si gayrinakdi kredi şeklinde kullandırıldığı ifade edildi. Toplam taahhüt miktarı 1.472 milyar TL iken, taahhüt miktarı dolar bazında 88 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Proje finansman kredilerinin sektörel dağılımına bakıldığında, enerji sektöründe risk bakiyesi 25,3 milyar dolar olarak açıklandı. Aynı dönem itibariyle dolar bazında risk bakiyesi, altyapıda 19,9 milyar dolar, gayrimenkul sektöründe 6,8 milyar dolar ve diğer sektörlerde 11,9 milyar dolar oldu. Proje finansmanı amacıyla kullandırılan kredilerin yüzde 43’ü enerji, yüzde 34’ü altyapı, yüzde 11’i de gayrimenkul sektörüne ait. Diğer sektörlerin toplam içindeki payı ise yüzde 12. Yenilenebilir enerjinin toplam proje kredileri içindeki payı yüzde 19,4 iken; yenilenebilir enerjinin, enerji kredileri içindeki payı ise yüzde 44 olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir