24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Turizm

BAKAN ERSOY’DAN OTELLERE UYARI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya’da düzenlenen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmasında, Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası”na dönüşecek olan Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili otelcilere uyarıda bulundu. 

Pandemi döneminde hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikasının Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası”na dönüştürüleceğini kaydeden Ersoy, “Türkiye Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile protokol imzalayan ilk ülke oldu. 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörün tamamlanması gereken kriterler var. Bizde yeşil turizm sertifikası olan oteller bu anlamda oldukça şanslı. Bu otellerimiz 2023’ü bile beklemeden tamamıyla güvenli ve sürdürülebilir turizme geçecekler. Bu sertifikaya dahil değilseniz kredileri bile daha pahalı kullanacaksınız. Yurt dışında misafir gelirken de otelinizde bakacağı ilk kriterler bunlar olacak.” şeklinde konuştu.

Yeşil Turizm Sertifikasyon programının 3 aşamalı 42 kriterden oluştuğunu belirten Ersoy, “1 Ocak’tan itibaren işletme belgesi almak isteyen konaklama tesislerinin ilk aşamadaki 14 kriteri yerine getirmesi gerekecek. Yoksa işletme belgesi alamayacaklar. 1 Ocak 2023’ten önce belge alanların ise 2023 sonuna kadar 14 kriteri yerine getirmesi zorunlu olacak.” dedi.

27 tesis sertifika almaya hak kazandı

Yeşil Turizm Sertifikasıyla ilgili başvuru yapan 80 otelin ön denetimden geçtiğini belirten Ersoy, “Bu tesislerin 53’ü Antalya’da. Şimdiye kadar 27 tesis sertifika almaya hak kazandı.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir