4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

EN İMKANSIZ NOKTALARA DAHİ INTERMODAL TAŞIMACILIK GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

ALES EU INTERMODAL Kurucusu Fatjon Mero ile Ağustos sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşide, sektöre yeni bir soluk kazandırmak adına hayata geçirdikleri yenilikçi ve çevreci yaklaşımlarla, yurt dışında hayata geçirecekleri yeni projeleri konuştuk.

Lojistik sektöründe yeni bir soluk olan ALES EU INTERMODAL’ı tanıyabilir miyiz, sektöre giriş serüveninizden bahseder misiniz?

Şahsım olarak lojistik sektörüne girişim 2018 senesinde oldu. Sekörün öncüsü olan farklı şirketlerde çalıştım. Sonrasında 09.11.2021 tarihinde, Üsküp – Kuzey Makedonya merkezli olan ALES EU INTERMODAL and LOGISTICS SERVICES şirketimizi kurduk. Aynı zamanda İstanbul merkezli ALES EU INTERMODAL ve LOJİSTİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. de kuruldu. Geçmiş yıllara ait tecrübemize dayanarak, müşteriler ve tedarikçilerle güvenilir ve üst düzey hizmet kalitesi ilkeleri üzerine inşa edilmiş bir çalışma, fi rmamızın kısa bir zaman içerisinde sektöre girişini sağladı. Avrupa’daki geniş müşteri ağına sahip olan ALES EU INTERMODAL’ın, tüm EU bölgesindeki her ülkede en az iki acente ile resmi anlaşması vardır. Sadece TürkiyeAvrupa–Türkiye hattında değil, Avrupa ülkelerarası ve Avrupa–Balkan ülkeleri arasında da hizmet sağlamaktayız. Bunun yanı sıra Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de depo hizmetleri de sunuyoruz.

Hangi taşıma modlarında müşterilerinize hizmet veriyorsunuz?

ALES EU INTERMODAL bünyesinde öncellik ve özellikle, taşımacılık sektörünün geleceği olan intermodal konusunda hizmet veriyoruz. Intermodal denilince akla ilk gelen tren ile taşıma modudur. Tabii bu kavram daha eskidir. Intermodal’ın yeni tanımı şu şekilde yapılabilir; A noktasından B noktasına, taşıma kabını değiştirmeden ve taşıma modlarının arasında en az iki modu kullanarak yapılan taşımaya denir. Örneğin; tren+kara yolu, tren+gemi vb. gibi. Ayrıca ALES müşterilerine istekleri üzerine hava, deniz, minivan ve kara yolu alanlarında da hizmet veriyor. Sistemsel istatistiklerimize baktığımız zaman, intermodal taşımalarımız %88’lik bir paya sahiptir. Kalan %12 ise kara yolu %8, deniz yolu % 3 ve minivan taşımacılığı % 1’lik paya sahiplerdir.

paya sahiplerdir. Müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor, hangi sektörler ALES EU INTERMODAL’ı tercih ediyor?

Firmamızın müşteri portföyü, yurt dışı ve yurt içinde faaliyet gösteren müşteriler tarafından oluşmaktadır. Yurt dışı merkezli bir fi rma olmamıza rağmen, ekibimizin büyük bir parçası Türkiye ofi sinde bulunuyor. Dolayısıyla hem Avrupa ülkelerinde hem Türkiye’de çift kanatlı bir çalışma yapılıyor. Çok yakın bir geçmişte Türki Cumhuriyetleri ülkelerine de hizmet vermeye başladık. Genelde ALES’in taşıdığı sektörler arasında; gıda ve hammade, otomotiv, inşaat ve bunların yanı sıra tekstil, mobilya, petrokimya ve enerji sektörleri tarafından oldukça tercih ediliyoruz. Özellikle otomotiv sektörünün içinde payı olan gemi parçaları taşımacılığını, özel ekipmanlarımız ve uzman kadromuz ile yapmaktayız.

Yeni bir firma olarak, lojistik sektöründe yer alan birçok fi rmanın arasında fark yaratacak ne tür çalışmalara imza atacaksınız, müşteriler sizi neden tercih etmeli?

Aslında en önemli soru bu bence, iş planını hazırlarken kendimize ilk sorduğumuz soru buydu. Müşteriler neden bizi tercih etmeli, bizim farkımız ne olacak? Tüm çalışmalarımız, hedefl erimiz ve bunların yanı sıra ilkelerimiz bu sorular üzerine kuruldu. Müşterilerimiz tarafından tercih edilme nedenlerimiz çok, fakat birkaç tanesini belirteceğim. Almış olduğumuz geri bildirimler tarafından çıkardığımız sonuç; en güvenilir ve müşterilerine güven veren bir fi rma haline geldiğimizi fark ediyoruz. Bu hedefe çok kısa bir zamanda ulaştık. Sadece müşterilerin gözünde değil, tedarikçilerimiz tarafından da bizi gururlandıran bu geri bildirimleri alıyoruz. Diğer yandan ALES’i farklı kılan özellik; yukarıda da belirtmiş olduğum gibi, intermodal’ı sadece Türkiye–Avrupa-Türkiye hattında değil, Avrupa ülkeleri arasında da kullanıyoruz. Örneğin; İspanyaAlmanya, İtalya–İngiltere, İtalya– Nordik ülkeleri ile yıllık anlaşmalar yaparak intermodal taşımalar yapıyoruz. Bunların yanı sıra, EU bölgesi ülkelerinden çok sayıda Balkan ülkelerine de taşıma imkanlarımız var. Örneğin; İtalya–Makedonya, Almanya–Arnavutluk, İtalya– Karadağ, İtalya–Arnavutluk, Almanya–Kosova, İsviçre– Makedonya ve İtalya–Yunanistan arasında çok başarılı projeler yürütmekteyiz. Ayrıca çok yakın bir gelecekte, Arnavutluk ve Kosova ülkelerimizin önderliğinde olan Kosova–Arnavutluk–Kosova arasında yolcu taşımacılığı ve konteyner taşımacılığı projesinde, biz ALES olarak önemli bir rol oynayacağız. Akabinde Makedonya’ya da bağlanması için var gücümüzle çalışacağız. Intermodal’ı Balkanlara getireceğiz. Bu muhteşem projede Türkiye’nin desteği çok önemli bir yer alıyor. Bu bizim hayalimizdi, gururluyuz ve çok heyecanlıyız.

Yurt içi ve yurt dışında operasyon ağınız hangi şehir ve ülkeleri kapsıyor?

Yurt içi operasyon ağımız tüm Türkiye’yi kapsıyor. İç taşımacılığı hizmeti sağlayan güçlü partnerlerimiz sayesinde Türkiye’nin her köşesinden yükleme yapabilir ve gelen malzemelerin dağıtımını yapabiliriz. Yurt dışında ise Avrupa ülkeleri, İtalya, Almanya, Benelux ülkeleri, Nordik ülkeleri, İspanya, Avusturya, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Slovenya, Polonya, Fransa, Belçika, Çekya, Balkan ülkeleri, CIS ülkeleri ve Türki Cumhuriyet ülkeleri yer alıyor. Ayrıca hizmet ağımıza yeni olarak eklenen Avrupa–Orta Doğu–Avrupa hattımız da bulunuyor ve bu konuda fi rma olarak çok iddialıyız. Bu nedenle destekçilerimiz ve iş partnerlerimize teşekkürlerimizi borç biliriz.

ALES EU INTERMODAL’ın lojistik süreçlerinde çevreyi koruma adına nasıl politika geliştirdiniz?

Tarihçeye baktığımız zaman, intermodal taşımacılığın ana nedenlerden biri de çevremizi korumaktır. Bu nedenle farklı isimlerle de gündeme gelmektedir. Küresel ısınmaya neden olan CO2 salınımı ya da başka bir ifade ile CO2 emisyonunu en aza indirmek amacı ile mümkün oldukça kara yolu taşımacılığını az kullanmaya özen gösteriyoruz. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için ALES EU INTERMODAL zorunlu olmadıkça, CO2 emisyonunu tetikleyecek taşıma modu kullanmıyor. En önemli ve ilk amaçlarımızdan biri de budur. Çevreyi koruma politikalarımızı da bu yönde geliştiriyor ve dikkatle uyguluyoruz. En imkansız noktalar dahil olmak üzere intermodal taşımacılığı yapmaya önemle özen gösteriyoruz. İstatistiksel bir örnek verecek olursam, yapmış olduğumuz tüm intermodal taşımaların aracılığıyla, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere, toplam 1270 futbol sahası büyüklüğünde bir ormanı korumuş olduk.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak naçizane tavsiyem şudur; genç yaşta lojistik ile tanışın. Bu sektörün akademik tarafı ne kadar önemli ise, işin içinde olmak da o kadar önemli. Lojistik hayattır, hayatın devamlılığı için en önemli unsurlarından biridir lojistik. Lojistik durursa, hayat durur. Her an yeni fi kirlere ihtiyaç var, genç beyinler gerekiyor. Biz gençler bu sektörün ve dünyamızın geleceğiyiz. Ne yaparsak en iyisini yapmamız ümidiyle. Şirketlerimiz her zaman genç fi kirlere açıktır. İsteği olan bizlere iletişim detaylarından ulaşabilirler, her zaman destekçileriyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir