21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

IRAK-TÜRKİYE PETROL BORU HATTI EN KISA SÜREDE AÇILACAK

Enerji Bakanı Alpaslan Bayraktar, “Hedefimiz en kısa sürede Kerkük-Ceyhan petrol boru hattını faaliyete açmak.” diye konuştu.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Irak’ın başlıca ham petrol ihracat kanallarından biri olan Kerkük-Ceyhan boru hattının en kısa sürede tekrar faaliyete alınmasını hedeflediklerini söyledi. Bayraktar, Irak Enerji Bakanı ile geçen hafta yaptığı görüşmeyi değerlendirerek, “Son derece eşgüdüm içerisinde bu faaliyetlerini yürütüyoruz. Hedefimiz en kısa sürede Irak-Türkiye petrol boru hattını faaliyete almak.” dedi.

Türkiye, Irak hükümetinden yetki alınmadan Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki sahalardan çıkarılan petrolün hattan taşınmasına izin verdiği gerekçesiyle uluslararası tahkim mahkemesi tarafından tazminata mahkum edilmişti. Kararın ardından Türkiye, Irak’ın talebi üzerine hattan petrol akışını Mart ayında kesmişti. Uluslararası petrol piyasasındaki arz sıkışıklığı nedeniyle hattın ne zaman devreye alınacağı yakından takip ediliyor. Son olarak Irak Petrol Bakanlığından yetkililer hat açılmadan önce Ankara ile birkaç görüşme daha yapılması gerekebileceğini belirtmişlerdi. Bayraktar, petrol akışının durmasının ardından hatta başlatılan bakım çalışmalarının sona yaklaştığını ifade ederek, “(Deprem ve sel felaketinden sonra) biz hatta ciddi bir kontrol sürecine girdik. Bunun sonuna geldik. Nihayetlendirmeyi planlıyoruz. Sıkıntılı yerlerdeki bakım faaliyetlerimizi bitirdik. Dolayısıyla Türkiye dünya petrol piyasasının dengeli ve istikrarlı olması için üzerine düşeni (geçmişte) yapmış olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edecek.” dedi. Bayraktar şu konularda da bilgi verdi:

Önümüzdeki dönemde doğalgaz aramak için sondaj yapmayı planladığımız alanlar Orta ve Doğu Karadeniz’de, Ordu ve Rize açıklarındaki sahalar

Türkiye’nin uzun vadeli enerji projeksiyonunda önümüzdeki 30 yılda 20,000 mw kurulu nükleer güce sahip olması gerektiği ortaya çıkıyor

Bu nükleer güç, üç nükleer santralin yanı sıra, küçük modüler reaktörlerden sağlanabilir