8 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

MISIR’LA 20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Türkiye-Mısır Yuvarlak Masası Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır’ın, Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek Mısır’la kısa süre içinde, karşılıklı ticareti 20 milyar dolar düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

TOBB İkiz Kuleler’de Türkiye- Mısır Yuvarlak Masası Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Salih, Mısır Sanayiler Federasyonu Başkanı Muhammed Zeki es-Süveydi, İskenderiye Ticaret Odası Başkanı Ahmed el-Vekil katıldı.

Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında, Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilik seviyesine çıkarılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, zor dönemlerde dahi, iş dünyası temsilcileri olarak, her zaman siyaset ile ekonomiyi ayrı tutmaya çalıştıklarını karşılıklı temaslarını sürdürdüklerini söyledi. Mısır’da, 40’ı büyük ölçekli olmak üzere, 200 Türk firmasının üretim yaptığını, istihdam sağladığını, ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Mısır’ın en önemli tekstil ihracatçıları arasında Türk firmalarının olmasından gurur duyuyoruz. 100 bin civarında Mısır vatandaşını istihdam ediyor. Türkiye ile Mısır arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması bulunuyor. Mısır, ülkemizin Afrika’daki en büyük ticaret ortağıdır. 2022 yılında ticaret hacmimiz 10 milyar dolar düzeyine gelmiştir. Kısa süre içinde, karşılıklı ticaretimizi 20 milyar dolar düzeyine çıkarabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Mısır’ın en büyük ihracat pazarları arasında olduğuna dikkati çekerek, “Aynı zamanda Türkiye, Mısır gazını satın alan en önemli müşteriler arasındadır” dedi.

Mısır’da özellikle başta demir yolları olmak üzere, ulaşım alanında hız kazanan altyapı projelerinde yer almak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mısırlı firmalarla, Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere, üçüncü ülkelerde işbirliği fırsatlarımızın olduğuna inanıyoruz. İkili ilişkilerimizin kapsamını genişletmek ve daha fazla derinleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, 2012-2015 yıllarındaki Mersin-İskenderiye ve İskenderun- Dimyat Ro-Ro seferlerinin ikili ticareti ve üçüncü ülkelerle birlikte iş yapmayı kolaylaştırdığını söyledi. Bu işbirliklerinin devam etmesi için anlaşmanın yenilenmesinin, hem Türkiye hem de Mısır’a fayda sağlayacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Özellikle vize konusunun iş dünyası için rahatlatılmış olmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Geçmişte üretici kayıt sistemi gibi sorunları yaşadık. Ancak, sorunlara çözüm bulunmasında Mısır makamları daima yardımcı oldu” değerlendirmelerinde bulundu.

Toplantıya katılan Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Semir Salih, “Hisarcıklıoğlu’nun geçen yıllar içerisinde etkin bir rol üstlenip iletişimi ve ziyaretleri devam ettirmesinin şüphesiz ki Türkiye-Mısır ticari ilişkilerinin desteklenmesinde büyük katkısı olmuştur” ifadesini kullandı. Salih, toplantının karşılıklı işbirliği ve ikili ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlayacağını umduğunu belirterek, “Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir