29 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Tesis Yönetimi

PASİF YANGIN DURDURUCU ÇÖZÜMLERİMİZLE HAYATİ KAÇMA SÜRESİ SAĞLIYORUZ

Sika İş Geliştirme Müdürü İlker Boran ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Boran, 3 yıl önce hizmetlerinin arasına ekledikleri Pasif Yangın Durdurucu Çözümleri ile yangının yayılmasını engelleyerek ortamda bulunanlara hayati kaçma süresi sağladıklarını vurguladı.

Sika olarak okuyucularımıza hizmetlerinizden bahseder misiniz, 2023 yılında kendi bünyeniz dahilinde yenilik ve projeleriniz neler olacak, yatırımlarınızı ne yönde yapacaksınız?

Yapı ve endüstri uygulamaları için dayanıklılığı artırma vizyonumuzla, yüz yılı aşkın süredir inşaat profesyonellerine hizmet veriyoruz. Sika ürün ailesine, 3 yıl önce Pasif Yangın Durdurucu Çözümlerini de ekledik. Yangını belirli bölmelerde hapseden çözümlerimizle; yangın senaryosu için belirlenen kaçış koridorlarına çıkan tüm duvarlar ve duvar derzlerin yalıtımını sağlayarak, 2 ila 4 saat boyunca yangının yayılmasını engelliyoruz.

Zehirli gazların ve dumanın yayılmasını yavaşlatan çözümlerimizle; insanların binalardan güvenli şekilde tahliye edilmelerinin yanı sıra, yangın sonrasında karşılaşacağınız yeniden inşa maliyetlerini de en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Her alanda olduğu gibi hastanelerde de güvenlik oldukça önemli. Sizler özellikle Pasif Yangın Durdurucu Çözümleriniz ile hastanelerde ne tür önemler almaktasınız?

İnsan kalabalığının yoğun olduğu ve yangın olması durumunda çok ciddi sonuçların ortaya çıkabileceği okul, AVM, hastane gibi yapı mahallerinde, yangın konusunda alınacak önlemler büyük önem arz etmektedir.

Özellikle sağlığın ön planda olduğu hastanelerde; ameliyathaneler, hasta odaları, elektrik odaları, sunucu odaları, mutfak ve mekanik hacimler, yangının yayılmasına neden olan ve öncelikli korunması gereken alanlardır.

Pasif Yangın Durdurucu Çözümlerimiz ile duvar ve döşeme alanlarında yalıtımı sağlayarak; kaçış yollarını, bina yapılarını ve kritik yapı elemanlarını koruyor, yangın olayları sırasında kişilere hayati kaçma süresi sağlıyoruz.

Sağladığınız hizmetlerde dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir, güvenliği üst seviyede tutmak adına teknolojiden ne boyutta yararlanıyorsunuz?

Sika olarak, ürün uygulamalarımızda kalite standardını korumak için; tamamı alanında uzmanlaşmış ve çok sayıda referansı olan, sertifikalı uzman bayilerimizden destek alıyoruz. Yangın bölümü uzmanlarımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru analiz etmek adına; yapının tipi, istenilen standart, dayanım süresi, bölme elemanının tipi, tesisat cinsi veya mevcut yalıtım ürünü gibi kriterlerin üzerinde hassasiyetle duruyor.

Bunlara ek olarak sektör profesyonellerine yönelik dijital projelerimiz de oluyor. Geçtiğimiz yıl, ürünlerimizin tesisat geçişleri etrafındaki kullanım yerlerini, uygulama kalınlıklarını vb. tüm bilgileri içeren “Solution Finder-Çözüm Bulucu” programımızı web sitemiz vasıtasıyla tüm sektör profesyonelleri ile paylaşmıştık. Bu sene mevcut programa ek olarak, lineer derzler için tüm ayrıntıları içeren programımızı, yine ücretsiz olarak sektör profesyonellerinin erişimine sunacağız. Hem ürün portföyümüzü hem de beraberinde gelen onay, sertifikasyon ve teknik servis desteği konularında kapasitemizi artıracağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir