19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

PETROLDE TEK GÜNDEM STRATEJİK MÜDAHALE

Petrol piyasalarında fiyatlamalar ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden piyasaya yeni arz yapacağına ilişkin haber akışıyla yön buldu.

Petrol, ABD stratejik rezervlerinden ek arz beklentisinin piyasadaki sıkılaşma endişelerini yatıştırmasıyla düştü. ABD ham petrolü vadeli işlemleri 83 doları gördü. Brent petrol ise 90 dolar seviyesinde. ABD, yakıt fiyatlarını düşürmek için stratejik rezervinden daha fazla ham petrolü serbest bırakmaya planlıyor.

Ham petrol, OPEC+ üretim kesintileri önümüzdeki ay başlamadan önce sıkılığa işaret ediyor, ancak zayıf Çin talebi ve merkez bankalarından gelen agresif para politikası gibi düşüşe neden olan etkenler piyasayı etkilemeye devam ediyor. Fiyatlar, Rusya’nın Şubat ayı sonunda Ukrayna’yı işgalinden sonra elde edilen tüm kazanımları silerek, Haziran ayının başından bu yana yaklaşık üçte bir oranında düştü. Moskova’nın petrol ticaretine yönelik AB yaptırımları Aralık ayından itibaren yürürlüğe girecek ve rafineriler arz sıkıntısı beklentisiyle depolama tankları rezerve etmeye sevk edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir