3 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

SAVUNMA SANAYİİNDE YENİ SÖZLEŞMELER

Türk savunma sanayiinin geliştirdiği en yeni roketten füzeye, askeri simülatörden, elektronik harp çözümlerine kadar çok sayıda ürünün ilk kez sergilendiği IDEF 2023’e dair değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, “4 bin 914 planlı ikili görüşme ve 120 anlaşma imzalanmasını öngörmekteyiz” dedi.

IDEF 2023, bu yıl 55 ülkeden 1.461 firmayı buluşturdu. Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, geçmiş IDEF fuarlarında olduğu gibi bu yıl da hem Türk savunma sanayisi şirketlerinin hem de küresel şirketlerin son teknoloji barındıran platform ve sistemlerinin görücüye çıkacağını belirterek, çok sayıda sözleşme imzalanacağını ve yeni iş birliklerinin temellerinin atılacağını söyledi.

Türkiye’nin, bulunduğu kırılgan coğrafyada modern araç ve gereçlerle donatılmış bir Türk ordusuna sahip olmanın hayati öneminin farkında olduğunu vurgulayan Görgün, “Türk savunma sanayisinin geliştirip ürettiği yerli ve milli ürünlerimiz güvenlik güçlerimizin terörle mücadelede operasyonlarında, yurt içi ve yurt dışındaki harekatlarında başarıyla kullanılıyor. Türk savunma sanayi ürünlerinin ihraç edildiği ülke sayısı 170’e, ihraç edilen ürün çeşitliliği 230’a çıktı.” diye konuştu. Türkiye’nin savunma sanayinde önemli atılımlar gerçekleştirdiğinin altını çizen Görgün, “Bir yandan dünya savunma sanayi pazarında rekabet gücünü artırırken, öte yandan bulunduğu bölgede güvenlik ve istikrarın temini için Cumhurbaşkanımızın önderliğinde var gücüyle çalışmaktadır. Geçen yıl 4,4 milyar dolarlık rekor ihracatla yakaladığımız başarı ivmesini bu yıl çok daha yukarıya taşıyacağız.” dedi.

Türkiye’nin, savunma sanayinde önümüzdeki 10 yılda dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmasının hedeflendiğinin altını çizen Görgün, “IDEF’te görüşme ofisi açan 31 Türk tedarik makamı tarafından, heyetler ve katılımcı firmalarla toplam 4 bin 914 planlı ikili görüşme ve 120 anlaşma imzalanmasını öngörmekteyiz.” açıklaması yaptı.

689 yerli, 772 yabancı katılıma ev sahipliği Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade ise IDEF’in savunma sanayisi alanında önemli bir uluslararası tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformuna dönüştüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir