4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

SEKTÖRDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Eksa Transport İş Geliştirme Koordinatörü Elif Karaoğlu’nu ağırladığımız Mart sayımızda Karaoğlu ile şirket bünyeleri dahilinde kadınların yetenek dönüşümünü sağlamak adına hayata geçirdikleri çalışmaları ve lojistik sektöründe kadın istihdamının artmasıyla sektörün nasıl bir değişim geçireceğini konuştuk.

L ojistik sektöründe yer almak isteyen kadınların yetenek dönüşümünü sağlamak ve bu sektördeki etkinliğini artırmak adına hayata geçirdiğiniz çalışmalardan bahseder misiniz?

Eksa Transport olarak özellikle bu yıl, kadınların istihdam ve işyeri üzerindeki olumlu etkisini yansıtmak için daha fazla çaba sarf ediyoruz. 3 kadın arkadaşımızın daha aramıza katılmasından son derece memnunuz. Cinsiyete bakılmaksızın herkes için eşitlikçi ve kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratmaya çabalıyoruz. Tüm bireylerin fırsatlara, kaynaklara ve hizmetlere eşit erişimini sağlamak için adımlar atıyoruz. Ücret farklarını kapatmaya, güvenli ve destekleyici bir çalışma alanı ve esnek çalışma saatleri sağlamaya odaklanarak sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye çalışıyoruz. Ayrıca iş birliğini ve yeniliği teşvik eden kapsayıcı bir kültür yaratmaya çalışıyoruz. Hedefimiz, tüm kadınların lojistik sektöründeki fırsatlara eşit erişimini sağlayarak tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlamaktır.

Lojistik sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğini önceliklendirerek kadınların cam tavanları kırabilecekleri bir çalışma ortamı yaratmak adına şirket ve yöneticilere düşen sorumluluklar nedir?

Kadınların işgücünde büyük bir rolü var. Yönetim ve liderlik pozisyonlarında ilerleme kaydediyorlar. Ayrıca, bilgi ve becerilerinin büyük ölçüde kullanılabileceği lojistik gibi sektörlerde giderek daha geniş bir varlığa sahip oluyorlar. Kadınların fırsatlara ve kaynaklara eşit erişimi olması gerektiğine ve lojistik sektöründe eşitlikçi bir çalışma ortamı yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Bununla birlikte kadınlar için eşit ücret, çalışma koşulları ve kariyerlerinde ilerleme fırsatları söz konusu olduğunda kat edilmesi gereken çok mesafe var. Daha dengeli bir iş gücüne ulaşmak açısından hala ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve her kadının potansiyeline ulaşabilmesi için her sektörde olumlu değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajınızı bizimle paylaşır mısınız?

Artan kadın işgücü katılımının her sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de üretkenliği ve verimliliği çoğaltarak, dünyada ve ülkemizde geleceğimizin daha aydınlık olacağını görüyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü; kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlamak için harika bir fırsat diye düşünüyorum. Öncelikle lojistik sektöründeki kadınların muazzam katkılarını takdir ediyor ve tüm kadınların gününü kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir