13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

TOTALENERGIES, RÖNESANS ENERJİ’YE YÜZDE 50 ORTAK OLDU

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, imza attığı uluslararası ortaklıklara bir yenisini daha ekledi. TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesini satın aldı. Ortaklık anlaşmasıyla birlikte Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük edecek Rönesans Enerji, sektörün en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyor.

Bugüne kadar ortaklıklarıyla birlikte Türkiye’ye 7 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapan Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş ortaklıklarından birine imza attı.

Dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile Rönesans Holding arasındaki ortaklık anlaşması imzalandı. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’nun katılımıyla gerçekleşen törende, ortaklık anlaşması Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve TotalEnergies Doğalgaz, Enerji ve Yenilenebilir Enerji Başkanı & Yönetim Kurulu Üyesi Stéphane Michel tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre, Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Enerji’nin %50 hissesi TotalEnergies tarafından satın alındı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in (%50-50) ortaklığı çatısı altında faaliyetlerini sürdürecek Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyor.

Gelirlerinin büyük bir kısmını yurt dışındaki proje ve yatırımlarından elde eden ve Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Koreli Samsung gibi uluslararası iş ortakları ile birlikte Türkiye’ye 7 milyar Euro’dan fazla yatırım yapan Rönesans Holding, farklı iş kollarına yapacağı yatırımlar ile 2028 itibarıyla Türkiye’de gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarının 10 milyar Euro’yu aşmasını hedefliyor.

Enerjideki dönüşüm iklim değişikliği merkezli hale geldi

İmza töreninde konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar, enerji piyasalarında küresel ölçekte önemli bir dönüşüm sürecinde olduğumuzu belirterek, geçmişte arz güvenliği odaklı olan enerji tartışmalarının artık iklim değişikliğiyle mücadeleye yoğunlaştığını, hatta neredeyse iklim değişikliği merkezli hale geldiğini söyledi. Bakan Bayraktar, “Bu çerçevede, enerjide elektrikleşme, karbonsuzlaşma, çeşitlendirme ve dijitalleşme yeni trendler olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette bu dönüşümün çok kolay olmadığını, doğru politika ve düzenlemelerle tasarlanması ve desteklenmesi gerektiğini de belirtmek isterim. Enerji dönüşümünün başarıya ulaşabilmesi için rasyonel, esnek ve tüketiciye duyarlı politika setlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Ancak, bütün bunların yanında, piyasalarda yaşanan daralmalar, para politikaları, jeopolitik gelişmeler ve tedarik zinciri problemleri söz konusu enerji dönüşümünü güçleştirmektedir.” diye konuştu.

Son birkaç yılda pandemi, bölgemizde ortaya çıkan savaş ve 6 Şubat depremlerine rağmen ülkemizin güçlü ve dayanıklı enerji altyapısıyla bu süreçlerden başarıyla geçtiğini ifade eden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde güvenilir, makul fiyatlı enerji arzı yanında ülkemizin iklim değişikliği ile mücadele hedefleri doğrultusunda yeni bir yatırım ve reform hamlesine başlıyoruz. Bu kapsamda, 3 temel hedefimiz var. İlki Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak, ikincisi kaynakların etkin tahsisini sağlamak, üçüncüsü ise kaynakları çeşitlendirmek. Bu doğrultuda, öne çıkacak temel alanlar; yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, nükleer enerji, geçiş yakıtı olarak doğalgaz, hidrojen ve enerjide dijitalleşme olacak. Yenilenebilir enerji, artan talebe karşı enerji arz güvenliğine katkı sağlayan, fiyatları daha rekabetçi kılan ve dışa bağımlılığımızı azaltan bir alan. Aynı zamanda, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2053 karbon nötr ülke olma hedefi doğrultusunda, yenilenebilir enerji Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele hedefleriyle de uyumlu.”

Türkiye’nin son 20 yılda yenilenebilir enerjide kaynaktan teknolojiye kadar büyük bir atılım yaptığını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Bugün kurulu gücümüzün yaklaşık %55’i yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Bu anlamda, dünyada 12., Avrupa’da 5. sıradayız. Geçtiğimiz Şubat’ta ilan ettiğimiz Türkiye Ulusal Enerji Planındaki hedefimiz, 2035 yılında kurulu güç içerisinde yenilenebilir enerjinin payını %65 seviyelerine çıkarmak. Bunun için, önümüzdeki 12 yıl boyunca her yıl 3000 MW Güneş, 1500 MW Rüzgâr ve toplam 5000 MW Offshore (denizüstü) rüzgâr olmak üzere tüm yenilenebilir kaynaklarımızı devreye almak ve ekonomimize kazandırmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımlarına hız verirken bütüncül bir yaklaşım ile söz konusu teknolojileri kritik madenlerden ekipman üretimine, AR-GE’den insan kaynağı yetiştirmeye kadar geniş bir ekosistemde ele alıyoruz.” dedi.

Bakan Bayraktar, Cumhurbaşkanının son Körfez ziyaretinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birçok anlaşmaya imza attığını, bu üç ülke ile önümüzdeki dönemde yenilenebilir başta olmak üzere enerjinin diğer alanlarında önemli iş birliklerine gidileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün de Fransa’nın en büyük şirketlerinden biri olan ve son dönemde petrol ve gaz şirketinden enerji şirketine dönüşen, Total Energies’nin Rönesans Holdingle ülkemizin yenilenebilir enerji sektörüne yapacağı yeni yatırımlar için bir aradayız. Bu anlaşma ve yatırım hedefi, ekonomimize, enerji sektörümüze duyulan güvenin bir göstergesidir. Bizler de Bakanlık olarak, bu yatırımların en kısa sürede tamamlanması için yatırımın her aşamasında, farklı kurumlardan ihtiyaç duyulan tüm izinlerde gerekli her türlü desteği sağlayacağız. Bu nedenle bugün burada oluşturulan birlikteliği ilk adım olarak değerlendiriyoruz. Ortaya konan 1000 MW’a ulaşma hedefinin en kısa zamanda 5000 MW olarak güncellenmesi gerektiğine inanıyorum.”

Ortaklığımız hem sektör hem de Türkiye için büyük öneme sahip

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak imza töreninde yaptığı konuşmada, TotalEnergies ile gerçekleştirdikleri ortaklık ile Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmekten gurur duyduklarını söyledi. Rönesans Holding olarak yaptıkları her işte daha iyisini hedefleyerek, dünyada örnek gösterilen birçok projeye ve yatırıma imza attıklarını hatırlatan Erman Ilıcak, “30 ülkedeki şirketlerimiz ile ciromuzun %70’ine yakınını yurt dışındaki faaliyetlerimizden elde ederken, yatırımlarımızı büyük oranda Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Elbette tüm bu işleri yaparken bizim için en önemli konulardan biri iş ortaklarımız ile sürdürdüğümüz uzun süreli ilişkiler oldu. Uluslararası iş ortaklıklarımızı ve finansman yaratma kabiliyetimizi, ülkemize değer katmak için daha önce ortaya koymuştuk. Şimdi aynı yetkinliği enerji alanında kullanıyor ve TotalEnergies ile yenilenebilir enerji alanında güçlerimizi birleştiriyoruz. TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Rönesans’ı da iş ortağı olarak seçmesi sadece bizim için değil, sektörümüz ve ülkemiz için çok değerli. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş ortaklıklarından biri olması da bizi ayrıca mutlu ediyor.” dedi.

Yeni teknolojileri ve yatırım fırsatlarını yakından takip edeceğiz

Rönesans Enerji’nin kurulduğu günden bu yana sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yaptığını ifade eden Erman Ilıcak, “Rönesans Enerji’nin bugüne kadar oluşturduğu %100 yeşil enerji portföyü ve 5 yıllık detaylı yatırım planı, Türkiye enerji sektörünün gelişmiş yapısı, büyüme potansiyeli ve Rönesans Enerji’nin bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirecek şirketlerden biri olması, bu ortaklığın gerçekleşmesindeki önemli faktörler oldu. Bunların sonucunda, bugün burada dünyanın en büyük enerji şirketlerinden TotalEnergies ile önemli bir ortaklığa imza attık. Bu ortaklıkla yeşil enerji dönüşümü ile ilgili yeni teknolojileri ve dikey entegrasyon yatırım fırsatlarını da yakından takip ederek, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda olduğu gibi enerji iş kolunda da ülkemize öncülük edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki yatırımlarımız 2028 yılında 10 milyar Euro’yu aşmış olacak

2023’ün kendileri açısından son derece anlamlı bir yıl olduğunu sözlerine ekleyen Erman Ilıcak, “Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılının coşkusunu yaşarken, bir yandan da Rönesans Holding olarak 30’uncu kuruluş yıl dönümümüzü kutluyoruz. Şirketimizin kuruluş yıl dönümünde böylesine bir ortaklıkla tarihe not düşmekten mutluyuz. Bu süreçte biz kendimizi hiçbir zaman sadece bir yatırım ya da müteahhitlik şirketi olarak görmedik. Uluslararası finansman yaratma kabiliyetimizi müteahhitlik ve diğer tecrübelerimizle birleştirmeyi başardık. Böylece ülkemizi gururlandıracak, ekonomisine değer katacak stratejik ve öncü projelere imza atmayı başardık. Rönesans Holding olarak birikimimizi ve sermayemizi çoğunlukla yurt dışındaki projelerimizden elde ediyoruz. Edindiğimiz bu birikim ve sermayeyi uluslararası ortaklarımız ile birlikte ülkemize ve insanımıza istihdam sağlayan yatırımlara dönüştürdük. Bu yatırım miktarı bugün itibarıyla 7 milyar Euro’dan fazla. Farklı iş kollarındaki yatırımlarımız ile 2028 itibarıyla ülkemizde gerçekleştirdiğimiz toplam yatırım tutarının 10 milyar Euro’yu aşmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

2040 yılında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz Rönesans’ın yeni dönem yolculuğunda, sürdürülebilirliği en önemli değer olarak gördüklerinin altını çizen Erman Ilıcak sözlerini şöyle noktaladı: “Geleceğe adım atarken de sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için de kararlıyız. Rönesans Holding olarak, dünyada kabul gören 2050 yılından tam 10 yıl önce, 2040 yılında, toplam emisyonumuzu net olarak sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürürken 2030 yılı için ara bir hedef belirledik ve 2022 yılına göre emisyonlarımızı %55 azaltmayı tüm paydaşlarımıza taahhüt ettik. Rönesans Enerji de bugüne kadar olduğu gibi %100 yeşil enerji portföyü ile büyümeye devam edecek, fosil kaynaklı hiçbir enerji üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Yatırımlarımıza ağırlıklı rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları ile devam edeceğiz. Bu açıdan, Rönesans Enerji, bizim sürdürülebilirlik taahhütlerimizin de en büyük itici gücü olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir