13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz indirimi kararı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini 25 baz puan düşürdü.

ECB piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Buna göre banka politika faizini yüzde 4.50 seviyesinden yüzde 4.25’e düşürdü. Böylelikle banka 5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

Banka mevduat hesap oranını yüzde 3.75, marjinal borçlanma oranını yüzde 4.50 seviyesine çekti.

ECB’nin faiz kararı sonrası piyasa katılımcıları yıl sonuna kadar 40 baz puanlık daha faiz indirimi fiyatlıyor.

‘Faiz oranlarını kısıtlayıcı tutacağız’

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bugün açıklanan faiz kararı sonrası yaptığı konuşmada politika faizini yeterince kısıtlayıcı tutacaklarını, belirli bir faiz patikasına önceden taahhütte bulunmayacaklarını söyledi.

ECB borçlanma maliyetlerini rekor seviyelerden düşürerek yüksek enflasyonla mücadelesinde ilerleme kaydettiğini kabul etti ancak aynı zamanda enflasyonun gelecek yıla kadar çok yüksek kalmaya devam edecek olması nedeniyle bu mücadelenin henüz kazanılmadığının da sinyalini verdi.

ECB Başkanı Christine Lagarde politika toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Yönetim Konseyi bugün ECB’nin üç temel faiz oranını 25 baz puan düşürme kararı aldı. Enflasyonun orta vadeli hedefimiz olan %2’ye zamanında ulaşmasını sağlamaya kararlıyız. Bu amaca ulaşmak için gerekli olduğu sürece politika faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı tutacağız. Uygun kısıtlama seviyesini ve süresini belirlemek için verilere bağlı ve toplantıdan toplantıya bir yaklaşım izlemeye devam edeceğiz. Özellikle faiz oranı kararlarımız, gelen ekonomik ve finansal veriler ışığında enflasyon görünümüne, enflasyonun ana dinamiklerine ve para politikası aktarımının gücüne ilişkin değerlendirmelerimize dayanacaktır. Belirli bir faiz oranı patikasına önceden taahhütte bulunmuyoruz.

Her halükarda, enflasyonun orta vadeli hedefimize geri dönmesini sağlamak ve para politikası aktarımının düzgün işleyişini korumak için görev alanımız dahilindeki tüm araçlarımızı ayarlamaya hazırız.”