13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo

Elektrikli ve otonom araçlar sürdürülebilir ulaşımın gelişimine katkı sağlayacak

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, ulaşım sektöründe de büyük değişiklikler yaşanıyor. Elektrikli ve otonom araçlar, geleceğin ulaşım araçları olarak öne çıkarken; fosil yakıtlı araçlar yerini giderek daha fazla elektrikli ve otonom araçlara bırakıyor.

2000’lerin ilk yıllarında dünya çapında düzenlenen birçok yarışma, otonom araçların geliştirilmesi için bir itici güç oldu. Bu yarışmalar, birçok teknoloji şirketinin otonom araç teknolojileri üzerinde çalışmasını hızlandırırken; 2010’lu yılların ortalarında günümüze dek otonom teknolojilerin ticari uygulamaları artmaya başladı. Sürücüsüz teslimat araçları, tarım makineleri ve endüstriyel araçlar gibi alanlarda otonom teknolojilerin kullanımı yaygınlaştı. Bu teknolojik dönüşümün etkisiyle, şehir içi ulaşım daha sürdürülebilir bir hale gelecek.

197 milyar dolara ulaşması bekleniyor

2022 yılında 25 milyar doları aşan otonom araç teknolojisi pazarının 2029 yılında 197 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Hem otonom hem de elektrikli araç teknolojisinde öncü bir konumda bulunan yerli ve global markaların temsilcileri, sektörü gelişimi adına projelerini geliştirmeyi sürdürürken, şehir içi ulaşımın sürdürülebilir bir hale gelmesine de katkıda bulunuyor.