21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

Güneş paneli üretiminde Avrupa’da lideriz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin güneş paneli üretiminde dünyada 4., Avrupa’da ise lider konumda olduğunu ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafyasında yaşanan savaşlara rağmen ekonomisini ve yatırım iklimini güvende tutmayı başardığına işaret ederek, bu güven ve sağlamlığın, özellikle dost ülke Türkmenistan ile kurdukları ticari ve ekonomik işbirlikleriyle daha da güçleneceğini belirtti.

Türkmenistan’ın, enerji yatırımlarıyla dünyada adından söz ettirdiğine dikkati çeken Kacır, Türkmen doğal gazının Avrupa pazarına ulaştırılmasına yönelik ortak çabaları sürdüreceklerini bildirerek, “Yeşil projelerde de Türkmen dostlarımızla somut işbirliklerimizi artırmaya hazırız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla geliştirdiğimiz her politika, her program ve her lider teknolojide yeşil dönüşümü, yeşil yatırımları odak noktamıza alıyoruz. Yerli ve milli elektrikli otomobilimiz Togg, bunun en büyük kanıtı. Türkiye güneş paneli üretiminde dünyada 4., Avrupa’da lider. Kardeş ülkemizin enerji yatırımlarını çeşitlendirme girişimlerini desteklemeye ve ülkelerimiz arasındaki güçlü bağı, teknoloji ve AR-GE ile taçlandırmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.