30 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİ DEPREM BÖLGESİNDE UZATILDI

Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesinde uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresi 7 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Kahramanmaraş merkezli depremlerde bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerleri için uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresi 7 Ağustos tarihine uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 8 Mayıs ve öncesinde kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi işverenlerin tekrar başvurması koşuluyla, kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak koşuluyla, yeni bir uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmadan 7 Ağustos tarihine kadar uzatıldı.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2’nci maddesi gereğince yürürlüğe konulmasına karar verilen ‘Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli Karar’ın hükümleri  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, depremin istihdama etkisini en aza indirmek amacıyla başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği’nin 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Söz verdiğimiz gibi tüm imkanlarımızla milletimizin yanındayız. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir