13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Bilişim Son Dakika

Türkiye’de yapay zeka aramaları en yüksek seviyede

Google’ın yayınladığı yeni arama trendlerine göre Türkiye’de yapay zekaya yönelik arama ilgisi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu trendler, Türkiye’de 2023 yılında şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok sayıda yapay zeka arandığını, ilginin geçen yıldan bu yana %230, son on yılda ise %1.200 arttığını gösteriyor.

Yapay zeka dünyanın her yerinde insanların hayal gücüne hitap etmeyi başardı. Teknolojik ilerlemenin hızının her geçen gün arttığı günümüzde, milyarlarca yaşamı önemli ölçüde iyileştirebilecek yeni fırsatlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu nedenle Google, yapay zekanın sunduğu fırsatları en üst düzeye çıkartmayı hedeflerken aynı zamanda oluşturduğu yapay zeka ilkelerinin de yardımıyla yapay zekayı kullanırken cesur ve sorumlu olma prensibini benimsiyor. Türkiye’de kullanıcılar yapay zekayı daha iyi anlamak için Google Arama’ya başvurmalarının yanı sıra üretkenliklerini artırmak, hayal güçlerini harekete geçirmek ve kariyerlerini geliştirmek için de yapay zekayı kullanmaya başlamış durumdalar. “Yapay zeka ile CV hazırlama” arama ilgisi bu yıl %5000’in üzerinde arttı; “Yapay zeka ile müzik yapma”, “Yapay zeka ile slayt yapma”, “Yapay zeka ile web sitesi oluşturma” ve “Yapay zeka ile metin yazma” aramalarında da aynı artış görüldü. Google tarafından yayınlanan son arama trendleri, Türkiye’deki insanların 2023’te şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yapay zeka aradığını gösteriyor; ilgi geçen yıldan bu yana %230, son on yılda ise %1200 arttı. Trend olan sorgular arasında “Yapay zekayı nasıl kullanabilirim” (geçen yıldan bu yana %1190 artış), “Yapay zeka soruları nasıl sorulur” (%5000 artış) ve “yapay zeka hangi alanlarda kullanılıyor” (%200 artış) yer alıyor. “Nasıl yapay zeka uzmanı olunur” aramaları da %180 oranında artarak popüler olan aramalar arasında yer aldı.

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet KeteloğluTürkiye’de artan yapay zeka arama sorgularıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:Dünyanın dört bir yanında insanlar zaten her gün sorumlu yapay zeka tabanlı araçları kullanıyor ve bunlardan yararlanıyor. Teknolojik ilerlemenin hızı artıyor ve bu atılımları görmek heyecan verici. Ürün ve hizmetlerinde yapay zekayı kullanan bir şirket olarak bunu doğru şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Türkiye’deki arama sorgularından hareketle insanların yapay zekaya yoğun ilgi gösterdiğini görmek mutluluk verici. Türkiye’de yapay zekaya yönelik aramaya ilgi 2023’te şimdiye kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca trendler, Türkiye’deki insanların yapay zeka aracılığıyla kariyerlerini geliştirmeye ve yeni beceriler öğrenmeye giderek daha fazla ilgi duyduklarını gösteriyor.”

Google Trendler Türkiye’deki yapay zeka aramaları hakkında ne diyor?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yapay zekaya yönelik aramaya ilgi büyük bir artış yaşadı. Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki kilit pazarlarda yapay zeka aramaları yıldan yıla 3 kat artması bunun en büyük kanıtı. Türkiye’de yapay zekayı uygulama sorgusu son bir yılda %300 oranında artış gösterirken yapay zeka nedir sorgusu %50’nin üzerinde arttı. Yapay zekanın yükselişiyle birlikte dijital becerilere yönelik ilgi de artış gösterdi. Kullanıcılar dijital becerilerini geliştirirken ve alternatif yeni kariyer yolları oluştururken de Google’a yöneliyor. “Kendi işimi nasıl kurarım” aramaları %80 artarken, “işletme/vergi numarası nasıl alınır” ve “sosyal girişimcilik nedir” aramaları sırasıyla %40 ve %20 arttı. Veri analitiği (%100 artış), bilgi teknolojileri desteği (%80 artış) ve proje yönetimi (%50 artış) alanlarındaki sertifika arayışlarının bu yıl yüksek oranda artmasıyla birlikte, kullanıcılar özellikle dijital beceriler alanında yeni nitelikler kazanmanın yollarını aradı. İnternet güvenliği (%220 artış), çevrimiçi reklamcılık (%30 artış) ve dijital pazarlama (%20 artış) da bu yıl artış gösteren dijital beceri alanları arasında yerini aldı.

Google, yapay zeka fırsatlarından nasıl yararlanıyor?

Google yıllardır cesur ve sorumlu bir şekilde yapay zekanın kullanmanın yollarını araştırıyor. Ayrıca Google, 2018’de yararlı kullanım ve zarardan kaçınmaya yönelik Yapay Zeka İlkelerini belirleyen ilk şirketlerden biriydi. Yeni ürün ve hizmetler geliştirirken de bu ilkelerden yola çıkarak geliştirmeler yapılıyor. Google’ın en çok bilinen ürünleri arasında yer alan Arama, Çeviri, Haritalar gibi pek çok ürününde  yapay zeka kullanımı var. Google, aynı zamanda yapay zeka hizmeti Bard’ı Türkiye dahil pek çok ülkede Türkçe de dahil olmak üzere  pek çok yeni dil desteği ile Temmuz ayında kullanıma sundu. Google, yapay zekayı doğru şekilde kullanmak için iş birliği yapmayı ve teknolojinin amacını kamunun yararına önceliklendirmeyi sorumlulukları arasında görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir