28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye Son Dakika

SELÇUKLU, SOSYAL BELEDİYECİLİK FAALİYETLERİYLE TAKDİR TOPLADI

Selçuklu’da 2022 yılı sosyal belediyecilik faaliyetleriyle de dolu dolu geçti. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri ilçede yaşayan engelli ve dezavantajlı vatandaşların temel ihtiyaçlarına karşılık vermek için özveriyle çalıştı.

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 2022 yılında ihtiyaç sahibi 2168 kişiye toplam 8 milyon 770 bin 825 TL tutarında sosyal destek kartı dağıtımı gerçekleştirilirken 17 bin 224 öğrenci için 13 milyon 452 bin 500 TL tutarında eğitim yardımı gerçekleştirildi. Evde Yaşlı Bakım Hizmeti kapsamında 65 yaş üstü ekonomik olanakları düşük, bakıma muhtaç, yalnız yaşayan 115 yaşlıya evlerinde bakım hizmeti verildi. İhtiyaç sahibi 85 asker ailesine 459 bin 823 bin TL’lik nakdi yardım yapılırken, şehir dışından kanser tedavisi görmek için gelen 479 hasta ve refakatçisi için Umut Evi’nde ücretsiz konaklama hizmeti ile çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürüldü.

Engelli ve kanserli hasta taşıma hizmeti 899 kez seferber olurken, 633 vatandaş hasta nakil ambulansı ile sağlık kuruluşlarına ulaştırıldı. Taziye çadırı hizmeti ile 1540 kez yakını vefat etmiş vatandaşlara hizmet sunuldu. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra 40 Çölyak hastasına 65 bin 431 TL glutensiz gıda yardımı yapıldı. Ayrıca ihtiyaç sahibi 137 ailenin 15-36 ay arası bebeği için 161 bin 823 TL tutarında süt desteği sağlandı. Bunun yanında engelli araç bakım hizmeti ile ihtiyaç sahibi engelli vatandaşların arızalanan akülü engelli araçlarının da tamiratı yapıldı.

SELÇUKLU BELEDİYESİ “VATANIN 100. YILI” TEMALI YARIŞMA DÜZENLİYOR

Selçuklu Belediyesi, Cumhuriyetimizin 100.Yıldönümü ve Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcı münasebetiyle “Vatanın 100. Yılı” temalı şiir, öykü ve resim yarışması düzenliyor. Devletimizin “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda “Bilimin Yüzyılı”, “Gücün Yüzyılı”, “Üretimin Yüzyılı”, “Değerlerin Yüzyılı”, “Başarının Yüzyılı” ve “Dijitalin Yüzyılı” başlıkları üzerinden birinin seçilebileceği yarışmaya ortaokul, lise ve üniversite kategorilerinde başvurular yapılabilecek.

Son başvuru tarihinin 03 Mart 2023 olduğu yarışma ile çocuk ve gençlerin vatanımızın 100. Yıl coşkusuna uygun bir eserler yazması ve resim çizme yeteneklerinin geliştirilmesinin teşvik edilmesi ve duygularını aktaracakları bir paylaşım ortamı oluşturmaları amaçlanıyor.

Türkiye Yüzyılı’na genç nesillerimizin ufku damga vuracak

Selçuklu Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve “Türkiye Yüzyılı”ndan ilham alarak bu yıl özel bir yarışma düzenlediklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin duygu ve düşüncelerini renklerle kağıda, kelimelerle şiire ve cümlelerle öyküye yansıtmaları amacıyla “Vatanın 100. Yılı” temalı şiir, öykü ve resim yarışması düzenliyoruz. İnanıyorum ki Türkiye Yüzyılı’na genç nesillerimizin ufku damga vuracak. Bu vesile ile tüm çocuk ve gençlerimizi yetenek ve hayallerini ortaya koyarak bu coşkuya ortak olmaya davet ediyorum.” dedi.

SELÇUKLU’DA HİZMET MASASI KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR

Halkla ilişkiler ve ulaşılabilirlik faaliyetlerine önem veren Selçuklu Belediyesi hizmet masası aracılığıyla belediye ve vatandaş arasında güçlü iletişim ağını sağlıyor. Selçuklu Belediyesi’ne vatandaşlardan en fazla talep hizmet masası üzerinden verilen dilekçe ile geldi. 31 bin 436 vatandaş belediye binasına gelerek hizmet masasına dilekçe yoluyla başvurdu. 32 bin 582 vatandaş ise Selçuklu Belediyesi çağrı hatları üzerinden ulaşarak talep ve istekte bulundu. Vatandaşlar sosyal medya, kurumsal elektronik posta, kurumsal site, faks ve CİMER gibi farklı ulaşım şekliyle 10 bin 651 talep ileterek toplamda 193 bin 214 başvuru yaptı. Öte yandan Selçuklu Belediyesi çağrı merkezine 2022 yılı içerisinde 118 bin 691 çağrı karşıladı.

SELÇUKLU, KÜTÜPHANECİLİKTE MARKA OLMAYA DEVAM EDİYOR

Eğitimde vizyon yatırımlara imza atan Selçuklu Belediyesi bu alandaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 169 bin 267 rakamıyla rekor seviyelerde üye sayısı bulunan kütüphanelere Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi’nin eklenmesiyle çıta daha da yükseldi. Selçuklu Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü çatısı altında 11 Halk Kütüphanesi, 20 İlkokul Kütüphanesi, 6 İlk ve Ortaokul Kütüphanesi, 36 Ortaokul Kütüphanesi, 30 Lise Kütüphanesi, 2 adet Selçuklu Eğitim Destek Merkezi (SEDEM) 1 Şehir kütüphanesi bulunuyor. 169 bin 297 üyesine 724 bin 416 kitapla hizmet veren Selçuklu Belediyesi Kütüphaneleri 274 bin 562 kitap verme rakamıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Yeni Nesil Șehir Kütüphanesi, Konya’nın en renkli ve fonksiyonel kütüphanesi

Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi 11 bin 809 üye sayısı ile göze çarpıyor. Öğrencilerin sınav döneminde 24 saat hizmet veren kütüphane her yaş grubundan öğrencinin keyifle hizmet alabileceği donatılara sahip. Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi öğrencilerin yoğun çalışma zamanlarını daha keyifli hale getirmek için bodrum katta oyun salonu, bilardo masaları, 2 adet PlayStation ve 2 adet de dart yer alıyor. Zemin katta ise sergi salonu, çocuk kütüphanesi ve kafeterya tüm kullanıcılara hizmet sunuyor. Ana kütüphane bölümü, özel çalışma alanları, nadir eserler ve kataloglama bölümü ise kütüphanenin 1. katında bulunuyor. 246 kişilik konferans salonu 50’şer kişilik 2 adet çalışma salonu 2. katta hizmet sağlıyor. 3 katta da çalışma salonu, özel çalışma alanları ve mescitler yer alıyor.

SELÇUKLU BELEDİYESİ BİSİKLET VE KAYKAY PARKINA ÖDÜL

Selçuklu Belediyesi peyzaj ve süs bitkiciliği sektörünün en prestijli ödüllerinin sahiplerini bulduğu 4. Plant Ödülleri’nde Selçuk Bisiklet ve Kaykay Parkı’yla ödül aldı. Selçuklu Belediyesi olarak ilçenin yeşil dokusuna katkı sağlamaya devam ettiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “ İlçemiz için birçok alanda hizmet üretiyoruz ancak yeşil doku hassasiyetimizi her zaman ön planda tutuyoruz. Bu çerçevede ilçemizin her noktasında yeşil dokuyu artırmaya gayret ediyoruz. Bisiklet ve Kaykay parklarımız da bu çalışmalarımızın bir meyvesi. Daha yeşil bir Selçuklu için yaptığımız işlerin ödül alması hem bizi daha iyilerini ortaya koymak için heyecanlandırıyor hem de ilçemize yeşil doku olarak dönüyor. İlçemizin yeşil dokusunu, yaşam kalitesini daha da iyiye taşımak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir