11 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

2022’DE 31 ŞİRKET HALKA ARZ EDİLDİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, 2022 yılı içinde halka arzı gerçekleştiren 31 şirketin 13,2 milyar TL fon temin ettiğini, 2 şirketin de halka arz sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Salgın ve savaş sonrasının küresel ekonomi için zorlayıcı olurken, yatırımcıların da tasarruflarını korumak için sermaye piyasalarına yöneldiğini belirten SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, şunları kaydetti: “Sermaye piyasaları açısından bizim için dengenin ana unsurları piyasalarımızda arz ve talebin dengelenmesi, yatırımcıların tasarruflarını yatırabileceği araçların çeşitliliği, şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu fonları temin edebilmesidir. Kısacası, sermaye piyasası araçlarına yatırılan tasarruflarla yatırımların finanse edilebilmesi olmalıdır. Bunun yanı sıra yatırımcıların bilgiye ihtiyaç duyması, şirketlerimizin de yatırımcıların bilgi taleplerini şeffaf ve doğru bir şekilde karşılaması, yeşil dönüşüm ile bunun şirketler ve yatırımcılar tarafından karşılık bulması da yeni bir denge olarak değerlendirebileceğimiz hususlardır.”

Gönül, yatırımcılar ve şirketlerin, sermaye piyasalarında dengeyi oluşturan en önemli iki güç olduğunu aktararak, son dönemde piyasalarda hem gerçek kişi hem de kurumsal yatırımcı sayılarının giderek arttığını ve artmayı da sürdürdüğünü söyledi. Pay piyasasında toplam bakiyeli yatırımcı sayısının son durum itibarıyla 3 milyonu geçtiğini, bunun yaklaşık 2,8 milyonunun gerçek kişi yatırımcılardan oluştuğunu bildiren Gönül, “Kurumsal yatırımcı sayımız da artış gösteriyor. Eylül sonu itibarıyla toplam 1.024 adet menkul kıymet yatırım fonumuz mevcut. Bu yatırım fonlarına 3,5 milyon kişi yatırım yapmıştır. Bu fonların portföy büyüklüğü 455 milyar TL’yi buldu. 385 adet emeklilik yatırım fonu da 7,7 milyon katılımcı sayısı ve 362 milyar TL toplam fon büyüklüğü ile sermaye piyasalarımızda önemli bir yer tutmaktadır. Bunların yanı sıra piyasa değeri 1,6 milyar TL’ ye ulaşan 9 adet menkul kıymet yatırım ortaklığımızı da mutlaka saymak gerekir.” diye konuştu. Gönül, sermaye piyasalarından fon temin eden şirketlerin sayısının da her geçen gün arttığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2021 yılında 52 şirket, 2022 yılı başından beri ise 33 şirket halka arz için onay aldı. Şirketlerimiz halka açılarak pay piyasasından 2021 yılında 21,6 milyar TL, 2022 yılı içinde de halka arzı gerçekleştiren 31 şirket 13,2 milyar TL fon temin etmişlerdir. 2 şirketin de halka arz süreci devam ediyor. Şirketlerimiz sadece pay ihracı yoluyla değil, borçlanma araçları yoluyla da piyasalarımızdan önemli ölçüde fon temin etmektedir. Son durum itibarıyla özel sektör borçlanma araçlarının piyasa değeri 142 milyar TL’yi buldu. Son 9 aylık dönemde ihraç onayı verilen borçlanma araçlarının ihraç tutarı 1 trilyon TL’yi geçmiştir. Geçen yıla göre yüzde 56’lık artış söz konusu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir