23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

ADONİS, EDT PAZARINDA BÜYÜK BİR OYUNCU OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Temizlik malzemeleri, gıda, sarf malzeme, medikal ve hijyen ürünlerinden oluşan ürün portföyünü AVM, otel, hastane, tesis yönetim şirketleri, catering şirketleri, okullar, restoran ve kafeler başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle buluşturan Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri A.Ş., EDT pazarında büyük bir oyuncu olma yolunda hızla, emin adımlarla ve büyüyerek ilerliyor. Adonis Satış Grup Müdürü Erkan Ünyeli ve Adonis İş Geliştirme ve Eğitim Müdürü İlker Akın’ı Eylül sayımızda dergimizde ağırladık.

Temizlik sektörünün ekonomisini göz önünde bulundurduğumuzda Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri A.Ş. olarak sektördeki ekonomik hacminiz nedir?

Erkan Ünyeli: Özellikle ev dışı tüketim pazarı (EDT) Türkiye’de 150 milyar TL’lik bir ekonomi, dolayısıyla çok ciddi bir tüketim ve buna bağlı olarak ciddi bir hareketlilik var. Adonis olarak bizler bu sektöre 1600SKU ürünle sektörün 20 milyar TL’lik kısmına hitap ediyor, ürünlerimizle ve profesyonelliğimizle hizmet veriyoruz. AVM, otel, hastane, tesis yönetim şirketleri, catering şirketleri, okullar, restoran ve kafeler başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen şirketlerine hizmet veriyoruz.

Yılın ilk 6 ayında yaklaşık 20 milyon turistin ziyaret ettiği ülkemizde turizm sektörünün hijyen hacmi konusunda neler söylersiniz, Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri olarak turizm sektörüyle nasıl bir paydaşlığınız bulunuyor?

Erkan Ünyeli: Adonis olarak turizm sektörüne de önemli ölçüde hizmet veriyoruz. Bilindiği gibi turizm tesislerinde hijyen en önem verilen konular arasında ve müşteri tercihlerini belirleyen önemli bir faktör. Bu nedenle turizm işletmeleri bu konuda taviz vermiyor ve hijyenle ilgili maliyet kalemlerini artırıyor. Bu durum Türkiye’yi ve özellikle de Antalya’yı dünya turizminde ön plana çıkarıyor. Özellikle Antalya önemli bir merkez üssümüz. Turizm verileri sadece otel olarak değil, bulunduğu şehrin sosyal alanlarıyla birlikte değerlendirilmelidir. Dolayısıyla otel bağlamında, hastane, AVM de bu kapsama girmelidir. Antalya özelinde 600 otelin 400’üyle, 19 AVM’nin 11’iyle, 9 hastanenin 4’üyle aktif olarak çalışıyoruz ve hizmet veriyoruz. Personel ve hizmet kalitemizle, geniş depolama alanımızla, tedarik süreci ve stok yönetimimizle, ürün çeşitliliğimizle bölgede kısa sürede tercih edilen bir marka haline geldiğini söyleyebiliriz.

Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri A.Ş. olarak kendi markanızla üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerinizi hangi sektörlerden müşterilerle buluşturuyorsunuz, ürün gamınız ve müşteri portföyünüzden bahseder misiniz?

İlker Akın: Yüzde 100 yerli sermaye ile Türkiye’de endüstriyel temizlik ve hijyen çözümleri sektörünün öncüsü olan Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri A.Ş., Bilkent Holding Kurumsal Hizmet Grubu’nun Tepe Kurumsal Çözümler markalarından biri olarak 13 yıldır müşterilerine hizmet veriyor. Temizlik malzemeleri, gıda, sarf malzeme, medikal ve hijyen ürünleri gibi ürün portföyümüzü zaman ve maliyet faktörlerini en iyi şekilde yöneterek 5 bini aşkın son kullanıcı noktasına sorunsuz teslimatını sağlıyoruz. Oldukça geniş bir ürün gamımız var. Fotoselli kâğıt havlu, her tip WC kâğıdı gibi kâğıt grubu ürünleri ve aparatları; streç filmler, kürdan, pipet gibi ambalaj grubu ürünleri; farklı amaca yönelik çöp torbası ürünleri; tuvalet-banyo, mutfak hijyeni ürünleri gibi temizlik kimyasalları; mop, paspas, temizlik bezleri gibi sarf malzemeler; eldiven, önlük gibi medikal grubu ürünlerin tedariğinde faaliyet gösteriyoruz. Birçok farklı sektörden müşterilerimiz mevcut. Hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, okullar, fabrikalar, spor merkezleri, tesis yönetim şirketleri, restoran ve kafeler hizmet verdiği başlıca kuruluşlar arasında yer alıyor.

Ürünlerinizin üretiminde gösterdiğiniz hassasiyeti daha uzun soluklu bir çözüm ortaklığı adına satış sonrasında da sürdürmek amacıyla hayata geçirdiğiniz çalışmalar neler?

İlker Akın: Adonis olarak çalıştığımız kuruluşlar için sadece ürün tedariği yapmıyor, çözüm ortağı olarak her türlü ihtiyaçlarında rol oynuyoruz. Deneyimli satış kadromuzla ürün demoları yapıyoruz, uzman eğitmenlerimiz ile ürün eğitimleri veriyoruz ve belirli periyodlarla doğrulayıcı testler yapıyoruz. Profesyonel eğitim kadromuzla dileyen müşterilerimizin personeline yerinde uygulamalı ürün eğitimleri veriyoruz. Verdiğimiz bu eğitimler sektörde fark yaratıyor. Eğitimlerle ürünün doğru bir şekilde ve doğru miktarda kullanılmasını sağlayarak hem sağlığı tehlikeye atacak uygulamaların önüne geçiliyor hem de ürün tasarrufu sağlanıyor. Müşteri Hizmetleri Danışma Hattımız ile de müşterilerimizin taleplerini anında değerlendirerek, çözümler üretiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Erkan Ünyeli: Adonis, 4 yıldır hem portföyüne kattığı yeni ürünlerle hem de yeni distribütörlük anlaşmalarıyla sektörde önemli bir değer yaratarak aranılan bir firma olmuştur. EDT pazarının geçen yıla oranla yüzde 15-20 oranında büyüdüğünü biliyoruz ve bu büyümenin lineer artacağını da öngörüyoruz. Adonis son 4 yıldır her yıl en az yüzde 60 ve artan oranlarda büyüme göstermiştir. Dolayısıyla 2023 yılı büyüme hedefimizi yılın bitmesine çeyrek kala büyük ölçüde gerçekleştirdik. 2024 için planlarımızı ve yatırımlarımızı da bu büyümenin getirdiği rüzgarla planladık ve hayata geçirdik. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde EDT pazarında Adonis büyük bir oyuncu olma yolunda hızla, emin adımlarla ve büyüyerek ilerliyor. Mottomuzda da olduğu gibi sektörde “Fark yaratan, değer katan” bir firma olarak yolumuza devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir