24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi

ANOT, KALİTE VE TECRÜBESİYLE ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR

Bu sene 40. yılını kutlayan Anot Grup, toplamda 5 firması ile çalışmalarına kız kesmeden devam ediyor. Güçlü üretim hattı ve profesyonel kadroya sahip Anot Grup, yurt içi ve yurt dışı projeleri ile adından söz ettiriyor. 2022 yılı itibari ile 22.000 m2’lik üretim ve depo alanında, 200 farklı ürün grubu ile hizmet veren Anot Grup Genel Müdürü Eray Gönenli ile Anot hakkında konuştuk.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden 2012 yılında mezun olduktan sonra Anot’da aktif olarak çalışmaya başladım. Şirketimizde 2. nesil olarak genel müdürlük görevini yapmaktayım. Aynı zamanda BEYSAD’da yönetim kurulu üyesi ve Endüstri 4.0 Komitesinde ve Genç BEYSADlılar oluşumunda görev alan iki liderden biriyim. Ayrıca Eskişehir Genç Girişimciler İcra Kurulu üyesiyim.

Anot’un kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

1982 yılında kurulan Anot, bu sene 40. yılını kutluyor. İlk kurulduğunda, baba mesleği olan otomatik kumanda işi yapılmaktaydı. 1996 yılında plastik enjeksiyon üretimine girdik. 2000’li yılların başında da kalıp üretimine başladık. 2000’li yıllardan beri anahtar teslim çözümler sunan bir fi rma olduk. Aynı şekilde 2010 yılları başlarında ise mekatronik proje yapımına başladık. Kuka, Festo, Siemens gibi global fi rmaların resmi çözüm ortağı olduk. 40’ın üzerinde mühendisin yer aldığı bir kadroya sahibiz. Son 4 yıldır OEM olarak davlumbaz imalatı yapıyoruz. Anot Grup’ta toplamda 5 şirketimiz var. Lokomotif olarak Anot Endüstri ve Anot Makina olmak üzere 2 şirket öne çıkıyor. Anot Endüstri A.Ş.’de mekatronik, robotik, elektrik ve otomasyon işleri yapılırken; Anot Makina A.Ş.’de plastik enjeksiyon ürünleri üretimi, kalıp üretimi ve davlumbaz üretimi yapılmaktadır. Diğer şirketlerimiz dış ticaretle ve e-ticaretle ilgili hizmet veren şirketlerimizdir. Yaklaşık 220 kişilik bir ekibimiz var. Bunun yaklaşık 50 kişisi beyaz yaka çalışanlarımızdır. Lokasyonlarımız arasında Eskişehir, Bursa, İstanbul, İzmir ve Katar bulunmaktadır.

Anot tarafından üretimi gerçekleştirilen ürünler hangi sektörlere hitap ediyor, müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Anot Makina olarak plastik enjeksiyon parça ve kalıp üretimi alanında 25 yıldır aktif olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Plastik enjeksiyon ve kalıp alanında üretim sürecinin tüm aşamaları, kendi bünyemizde güçlü üretim hattı ve profesyonel kadroyla gerçekleşmektedir. Yatırımlar sonunda plastik parça üretimi ile birlikte, plastik enjeksiyon kalıbı ve özel makina imalatı projelerinde de faaliyetlerimiz devam etmektedir. Beyaz eşya başta olmak üzere havacılık, otomotiv, makina, elektronik, elektrik, hırdavat ve mobilya sektörleri için plastik parça üretimi yapılmakta; talepler doğrultusunda kendi bünyemizde tampon baskı işlemi yapılmaktadır. Ayrıca Anot Endüstri’de otomatik kontrolden itibaren, günümüzde otomasyon yakın zamanda dijitalizasyon kelimelerini kullandığımız iş modelimizde 40 yıldır Türkiye’de ve yurt dışında projeler yapıyoruz. Gelişen teknoloji ve müşteri beklentileri doğrultusunda, çok farklı alanlarda anahtar teslim güç projeleri ve otomasyon projelerini tamamlayarak, ülkemizin bu alanlardaki önemli fi rmaları arasındaki yerimizi almış bulunmaktayız. Bünyemizde proje ekibimiz ile birlikte satış organizasyonumuz yönetilmektedir. Endüstriyel otomasyon ve elektrik ürünleri malzeme satışı için 2022 yılı itibari ile 22.000 m2’lik bir üretim ve depo alanında, 200 farklı ürün grubu toplamda da 165.000 adet stok döngüsü ile hizmet vermekteyiz. Bunun içerisinde hem proje gruplarının malzemeyi hızlı bir şekilde stoktan tedariğini yapması, aynı zamanda yaptığımız projelerde yedek parça satışının yapılması ya da fi rmalara donanım seçilmesi ile birlikte ürün desteği verilmesi için güçlü bir satış organizasyonumuz vardır.

Endüstriyel mutfak sektöründe hangi ürün gruplarıyla sektörde varlığınızı sürdürüyorsunuz?

Anot olarak endüstriyel mutfak sektöründe müşterilerimizin ihtiyaç ve zevklerine özel, endüstriyel mutfak ekipmanları için düğme ve bu ürünlerin plastik aksamlarını üretiyoruz.

Üretim ve hammadde konusunda titizlikle üzerinde durduğunuz noktalar nedir, Anot’u sektörde 40 yıllık başarıya ulaştıran faktörlerden bahseder misiniz?

Bizler ürettiğimiz her üründe hammaddelerimizi özenle seçiyoruz. Tamamen RoHS uyumlu hammaddelerimizin sağlığa hiçbir zararı olmadığından emin oluyoruz. Mutfaklarda kullanılan özellikle aleve yakın kısımlarda olan ürünlerimizden başta ocak fırın düğmelerimizin ısıya dayanıklı maddelerden yapılmasını sağlıyoruz. Üretimde kalıp tasarımından ürünün baskısına kadar her bir adımı Anot bünyesinde sağlamamız da bizim için çok büyük bir başarı avantajı sağlıyor diyebiliriz.

Global pazarda hangi ülkelerde Anot imzası taşıyan ürünlerle karşılaşıyoruz, 2022 yılının ilk yarısındaki ihracat oranlarınız konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?

Ürünlerimizin yaklaşık %30’unu ihraç etmekteyiz. Başlıca ihracat yaptığımız ülkeler; ABD, İtalya, İspanya, Polonya, Katar, Tunus, Romanya, Almanya, Güney Afrika, Brezilya, Pakistan, Umman, Rusya, Tayland, Bulgaristan, Arnavutluk, Hindistan, Gürcistan ve Dubai’dir. 2022 yılının ilk yarısında Euro bazında da ciddi bir büyüme sağladık. İhracat anlamında da yine artış sağladık. İhracat konusunda pazarlarımız gelişti ve değişti. Geçen sene bir pazara çok yoğun çalışırken, bu sene farklı pazarlarda yoğunlaştık.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz sene Eskişehir’deki en katma değerli ihracat yapan fi rma ödülü aldık. TİM tarafında Eskişehir’de en yüksek katma değerli ihracat ödülü Anot A.Ş.’ye verildi. Bu da bizim için bir gurur kaynağı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir