21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

ATSO’DA YEŞİL DÖNÜŞÜM

ATSO ve Antalya Kültür Sanat (AKS) binalarında yeşil enerjiyle 250 ton karbondioksit salınımını engelleyeceklerinin ve yılda 731 adet ağacın kesilmesini önleyeceklerinin müjdesini veren ATSO Başkanı Ali Bahar, “Binamızın enerji verimliliğini önemli ölçüde artıracak ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, ATSO ve Antalya Kültür Sanat (AKS) hizmet binalarında başlattıkları Güneş Enerji Sistemi (GES) projesiyle 250 ton karbondioksit salınımını engelleyeceklerini ve yılda 731 ağacın kesilmesini önleyeceklerini kaydetti. Projenin, Temmuz ayının sonuna kadar tamamlanmasını planladıklarını kaydeden Başkan Bahar, “Binamızın enerji verimliliğini önemli ölçüde artıracağız ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerimize kısa zamanda ulaşacağız.” diye konuştu.

250 ton karbondioksit salınımı engellenecek

Ekonomik ve çevresel etkilerinin büyük bir önem taşıdığını kaydeden Başkan Ali Bahar, “Çevremizi koruma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye aktif bir şekilde katkıda bulunmaktan mutluyuz” dedi. GES projesinin geçmişe dayanan fikirlerin ürünü olduğuna işaret eden Başkan Bahar, “2018 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde başlatmış olduğumuz çatılara özgürlük projesiyle fabrikalarımızı ve hizmet binamızı dışarıdan enerjiye ihtiyaç kalmadan kendi enerjimizi sağlayabilecek konuma ulaştırdık. Bu, ülkemizin enerji bağımsızlığı için önemli bir argüman ve cari açığa da çok önemli bir panzehir.” ifadelerini kullandı.

Yeşil bir oda olmayı hedefliyoruz

Türkiye’nin enerji ithal eden bir ülke olduğunu kaydeden Başkan Bahar, “ATSO’nun çatısı konusunda GES projesini gelir gelmez ele aldık. Bu konuda başarılı çalışmalara imza atan ve çalışmamıza önemli bir destek veren firmamız CW Enerji’ye çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Çevreci bir proje olması sebebiyle konuyu çok önemsediklerini kaydeden Başkan Bahar, “Güneş enerjisi panelleri sayesinde temiz enerji kaynağı yaratarak yeşil bir Oda olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda en büyük giderimiz enerji, binamızın yıllık yaklaşık 3 milyon TL olan enerji maliyeti, bu yatırımla yüzde 40 oranında azalacağı ve enerji maliyetimizin 1,8 milyon TL ye düşeceği beklenmektedir. Bu maliyet tasarrufu sayesinde, bütçemize önemli bir rahatlama sağlayacak ve gelecekteki projelerimizi destekleyeceğiz.” dedi.

Sürdürülebilir sanat evi

GES yatırım sürecinin bir parçası olarak AKS binasında da çalışmalara başladıklarını dile getiren ATSO Başkanı Ali Bahar, “Bu olumlu motivasyon ile AKS binamızda da GES projemizi başlattık. Kültürel ve sanatsal faaliyetleri desteklemek için temiz enerji kaynaklarından yararlanma hedefimize önemli bir adım da bu şekilde atmış olduk.” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir