11 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Finans Son Dakika

Banka şubelerine veda mı edeceğiz?

Mesai saati kavramına takılmadan, günün her saati ve her yerden bankacılık işlemlerini yapma olanağı veren dijital bankacılığa ilgi her geçen gün artıyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmaya göre, Türkiye Bankalar Birliği’nin verileri Türkiye genelinde dijital bankacılık müşterisi sayısının 104 milyon kişiye ulaştığını gösteriyor

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan dijitalleşme, bankacılık sektöründe de önemli bir yer ediniyor. Özellikle pandemiyle birlikte gittikçe dijitalleşen dünyada, mobil ve dijital bankacılık kullanımı arttı. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmaya göre, mobil ve internet bankacılığı kullananların oranı ülkemizde de her geçen gün artıyor. Ancak diğer taraftan bankalar artık şubeye gitmeden de müşteri edinimi yapabiliyor. Tüketiciler oturdukları yerden, cep telefonları üzerinden daha önce hiç müşterisi olmadıkları bir bankanın müşterisi olabiliyor. Tüm bu gelişmelere paralel olarak bankaların şube sayısında düşüş gözlemlenirken orta vadede bankacılığın tamamen dijital ve şubesiz hale gelmesine neredeyse kesin gözüyle bakılabilir.

Uzaktan başvuru yapan müşteri sayısı 836 bin

Değişen mevzuata göre artık bankalara fiziki olarak gitmeden cep telefonundan dakikalar içinde müşteri olmak mümkün hale geldi. Türkiye Bankalar Birliği’nin Haziran ayında yayınladığı Uzaktan ve Şubeden Müşteri Edinim İstatistikler raporuna göre, 2023’ün Haziran ayında uzaktan başvuru sayısı 836 bin, uzaktan-müşteri temsilcisi ile sonuçlandırılan müşteri sayısı ise 389 bin oldu. Uzaktan başvuru sayısı 2022’de 1 milyon 133 bin ve uzaktan müşteri temsilcisi ile sonuçlandırılan müşteri sayısı ise 2022’de 365 bin idi.

Beş yıl önce aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 39 milyon idi

Türkiye Bankalar Birliği’nin Temmuz ayında yayınladığı verilere göre; Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde toplam aktif dijital bankacılık müşteri sayısı bir önceki yıla göre 18 milyon 503 bin kişi artarak 103 milyon 634 bin kişiye ulaştı. Bu kullanıcıların 2 milyon 9 bini sadece internet bankacılığı işlemi yaparken, 91 milyon 351 bini sadece mobil bankacılık işlemi yapıyor. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısının 10 milyon 274 bin kişi olduğu görülüyor. Beş yıl önce ise aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 39 milyon idi.

En aktif kullanıcılar 36-55 yaş arasında

Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde aktif bireysel dijital bankacılık müşterilerinin yaş grupları dağılımında ilk sırayı 40 milyon kişi ile 36-55 yaş grubu aldı. Bu sıralamayı, 27 milyon kişi ile 26-35 yaş grubu, 19 milyon kişi ile 18-25 yaş grubu izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir