28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Öne Çıkarılanlar Son Dakika

BES’TE YENİ DÖNEM! ‘BU ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK’

BES’teki katılımcıların finansman ihtiyaçları nedeniyle sözleşmelerini sonlandırmak yerine sistemden ayrılmadan avantajlı koşullarla kredi çekebilmelerine yönelik düzenleme yapılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2023 yıllık programda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili yeni düzenleme yapılacak. BES’teki katılımcılarının finansman sıkıntısı sebebiyle birikimlerini sistemden çekmemesi için bir düzenlemeye gidilecek. BES katılımcıları sistemden çıkmadan borçları için uygun koşullarla kredi çekebilecek.

BES KATILIMCILARINA AVANTAJLI KREDİ İMKANI GETİRİLMESİNİN SİSTEME NE FAYDASI OLUR?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:  “BES’in asıl amacı ülkemizdeki tasarrufun geliştirilmesi ve bu tasarrufun doğru yerlere kanalize edilmesidir. Bu kapsamda vatandaşlarımız BES’e kaydolurken, ilk başlarda 10 sene sonra bu tutarı alabiliyordu ve 3 sene öncesinde sistemden çıkarsa devlet katkısından faydalanamıyordu. Şimdi devlet katkısı yüzde 30 seviyesine geldi. Bin lira yatırılsa 300 TL devlet katkı yapıyor ayrıca bin 300 TL’yi dövize, altına, borsaya, fonlara endeksleyebiliyoruz. Bu kapsamda sene başında yapılan düzenleme ile 18 yaş altının sisteme katılmasının yolu açıldı.

‘BİRİKİMİNİ SİSTEME YAP YÜZDE 30 KATKI İLE PARAN DEĞERLENSİN DENİLDİ’

Böylece 18 yaş altında katılımcıların tasarruf imkanı ortaya atıldı ama anne babalar çocuğunun eğitim ve sağlık harcamaları ya da evlilik harcamaları için para biriktirirler ya şu sıralar sistemde denildi ki birikimlerini sisteme yap ben yüzde 30 katkı vereyim ve bununla birlikte paran değerlensin.

‘BES BOZULMADAN KREDİ ÇEKME İMKANI SAĞLANDI’

Ama bireysel emeklilik sistemine istenen düzeyde katılımın tam manasıyla gerçekleşmediği için sistemdeki kişilerin kredi ihtiyaçları olduğu zaman BES sigortalarını bozmadan kredi çekmelerine imkan sağlandı.

‘BU ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK’

Bu da nasıl olacak? Kişinin kredi ihtiyacı olduğu zaman kişi BES sigortasını teminat olarak göstererek kredi çekebilecek ve BES sigortası bozulmamış olacak. Bu çok önemli bir değişiklik bu sayede sisteme daha fazla katılım olacağını düşünüyorum.

BES KATILIMCILARINA NASIL BİR KREDİ İMKANI GETİRİLEBİLİR. DÜŞÜK FAİZLİ Mİ OLACAK?

Kredilerin şu anda hangi faizle çıkacağı açıklanmadı ama şu an açıklanan pakette esnafa düşük faizli kredi söz konusu. Belki BES’i özendirmek adına özellikle kamu bankalarında düşük faizli kredi imkanı sağlanabilir.

BES İLE İLGİLİ BAŞKA HANGİ DÜZENLEMELERE GİDİLEBİLİR?

BES’te yatırılan tutarların tamamının gider olarak yazılabilmesi ve bu konuda işverenlere daha fazla gider yazılabilmesinin önü açılabilir. Brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçmemek şartıyla böyle vergisel muafiyetler söz konusu bunun yerine tamamı işverenlerce gider yazılabilir. İşverenlerin de çalışanlara bu anlamda katkıları mevcut.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir