28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Bilişim Son Dakika

COUCHBASE, AWS İLE STRATEJİK İŞ ORTAKLIĞINI DUYURDU

İstanbul, Aralık 2022 – AWS re:Invent 2022’de, bulut veritabanı platformu şirketi Couchbase, Inc. (NASDAQ: BASE), Amazon Web Services, Inc. (AWS) ile çok yıllı stratejik iş birliği anlaşmasını duyurdu. Anlaşma kapsamında, Couchbase ve AWS müşterilere entegre pazara açılma etkinlikleri, ticari teşvikler ve teknoloji entegrasyonları sunmayı taahhüt etti. İş yükünün AWS’deki Couchbase Capella Hizmet Olarak Veritabanı (DBaaS) teklifine taşınması ve Capella App Services’in AWS edge services üzerinde çalışacak şekilde genişletilmesi de bu anlaşmaya dahil.

Dijital dönüşüm gibi trendlerin öne çıkması, müşterilerin kurumsal uygulamaları bulut ve uç ortamlarında daha hızlı, daha kolay ve daha uygun maliyetle oluşturmaları için bir talep yaratıyor ve bu durum da pazarda bulut veritabanlarına olan ihtiyacı artırıyor. Gartner’a göre, “2021 yılında veritabanı yönetim sistemi (DBMS) pazarı, başlıca genel pazar payının yaklaşık %50’sine ulaşan hizmet olarak bulut veritabanı platformu (dbPaaS) tarafından sağlanan %22,3’lük bir büyüme gördü.”

Couchbase Capella, geliştiriciler için veritabanı esnekliği, modern uygulamalar için hızlı ve uygun maliyetli cazip fiyat performansıyla geniş ölçekte bir performans sunuyor. Capella’nın tamamen yönetilebilmesi ve üzerinde otomasyon yapılabilmesi, müşterilerin geliştirmeye, uygulamalarını iyileştirmeye, yüksek etkileşimli ilgi çekici deneyimler sunmaya ve pazara sunma süresini azaltmaya odaklanabilmelerini sağlıyor.

Bu güçlendirilmiş ilişkinin bir sonucu olarak, müşteriler Capella’yı AWS üzerinde kolayca çalıştırabiliyor ve her zaman erişime açık, buluttan uca ve aradaki her yere genişleyebilen modern uygulamalar oluşturabiliyor. Capella’ya geçiş yapan şirketler, geliştirme ekiplerinin tercih ettiği dili, çerçeveyi ve platformu kullanarak bulutta, uçta ve mobil ve IoT cihazlarında modern uygulamalar oluşturabiliyor.

GroundHog CEO’su Satish Penmetsa, “GroundHog müşterileri yüksek performans, esneklik ve kullanılabilirlik talep ediyor. AWS üzerinden Couchbase ile otomatik ölçeklendirme yaparak dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarımızın taleplerini karşılayabiliyor, güvenli hizmet sunumuna, kullanıcıların etkileşimde ve bağlantıda kalmasına yönelik sürekli yüksek performansla çalışabiliyoruz” dedi.

Couchbase’de İş Geliştirme ve Stratejiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Matt McDonough iş ortaklığı ile ilgili; “AWS, müşteriler için bulut ve uç inovasyonun yolunu açan bir sektör lideridir” dedi ve ekledi: “Couchbase ve AWS, müşteri firmalara geliştirme ekiplerinin istediği çevikliği, esnekliği ve ölçeği sağlamayı taahhüt ediyor ve bu kapsam olarak genişletilmiş anlaşma müşterilerin AWS’de Capella ile birinci sınıf uygulamalar oluşturmasını daha da kusursuz bir hale getirecek. Geliştiricilerin bulutta ve uçta modern dağıtılmış uygulamaları daha kolay bir şekilde oluşturmasını sağlayan yenilikçi çözümler sunan AWS ile önümüzdeki yeni aşamayı büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bu iş birliği, AWS’de Capella’nın iki şirketi arasındaki mevcut ilişkinin yanı sıra AWS uç altyapısı üzerinde Couchbase’i dağıtma temeline dayanıyor. Couchbase ve AWS, AWS üzerinde Capella’nın benimsenmesini kolaylaştırmak için pazara açılma girişimleri ve geliştirici katılım etkinlikleri üzerinde birlikte çalışacak. Yapılan iş birliği aynı zamanda Couchbase’i önemli sektörlere daha da genişleme hedefinde ölçek ve erişim ile destekleyecek.

AWS İş Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Julia Chen, “Couchbase ile çalışmaya başladığımızdan itibaren müşterilerin dijital dönüşüm çabalarına sağlayabilecekleri etkiye tanık olduk. AWS’nin yeteneklerini Couchbase’in veritabanı platformuyla birleştirmek, kuruluşların büyük bir hızla yeni nesil uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyor. Müşteri deneyimini geliştirmek için Couchbase ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Couchbase Capella artık AWS üzerinde kullanıma açık. Hemen şimdi bağlantıya tıklayarak deneme sürümüne göz atabilir ve Capella ile çalışmanın ne kadar kolay olabileceğini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir