28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Kapak

DAL ELEKTRİK SOLAR, ANAHTAR TESLİM HİZMET ANLAYIŞIYLA YATIRIMCILARIN HER AN YANINDA

Güvenilir mühendislik tasarımı, fizibilite üzerinden yatırımcının ihtiyacı doğrultusunda doğru bilgilendirme ve kurulum sonrası tüm projelerinde 2 yıl bakım hizmeti sunan misyonuyla; önceliği kalite ve uzun vadede verimlilik kaygısı olan firmalara endüstriyel alandaki deneyimlerini sunmak üzere 2017 yılından bu yana anahtar teslim GES kurulum hizmeti sunan Dal Elektrik Solar, özel çözümleriyle Hibrit GES’ler, Çatı ve Arazi GES’ler, depolamalı sistemler ve tarımsal uygulamalara özel çözümleriyle +300 MW referansa ulaşmış durumda. Ağustos sayımızda kapağımızda ağırladığımız Dal Elektrik Solar Genel Müdürü Zeynep Can ile güneş enerjisi sektöründe yürüttükleri çalışmaları ve geliştirdikleri stratejiyi konuştuk.

Müşterilerini geleceğin enerji kaynağıyla buluşturma misyonuyla yola çıkan Dal Elektrik Solar’ı tanıyabilir miyiz, sektörde nasıl bir eksikliği hissederek firmanızın temellerini attınız?

Dal Elektrik Solar firmamız, yaklaşık 40 yıldır dünyanın birçok ülkesinde çimento sektöründe anahtar teslim mühendislik hizmeti sunan Dal Holding çatısı altında kurulmuş olup, enerji sektöründe de aynı süreklilik ve yüksek kaliteli mühendislik hizmeti sunma amacı ile 2017 yılından itibaren anahtar teslim Güneş Enerji Santral (GES) kurulum hizmet sunmaktadır. Gerek tüm dünyada karbon salınımının azaltılması hedefi gerekse GES projelerinde güvenilir mühendislik tasarımı, fizibiliteler üzerinden ihtiyaca göre yatırımcıyı doğru bilgilendirme, kurulum sonrası yatırımcıların sürekli muhatap bulabileceği, önceliği kalite ve uzun vadede verimlilik kaygısı olan firmalara sektörün ihtiyacı olması nedeni endüstriyel alandaki deneyimlerimizi sunmak üzere Dal Elektrik Solar kurulmuştur.

Güneş enerjisi sektöründe iş ortaklığı yürüttüğünüz işletmelere Dal Elektrik Solar imzası taşıyan hangi hizmetleri sunuyorsunuz, kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışınızı detaylandırır mısınız?

Tam anlamı ile anahtar teslim hizmet anlayışını sağlamak üzere; ilk fizibilitelerden itibaren tüm başvuru süreçleri, proje geliştirme, malzeme seçimi ve tasarımı, kurulum hizmeti ve sonrasındaki bakım işletme hizmetlerinin tamamında yatırımcılarımızın yanında yer almaktayız. Her proje özelinde titizlikle ayrı tasarımlar oluşturup, projenin ihtiyacına uygun ürün seçimleri ve uygulama yapılması ile uzun vadede kaliteli ve yüksek verimli sistemlerin kurulması en temel prensiplerimiz arasında yer alır. Ekipmanların ömrü süresince; sunduğumuz tasarım ve uygulama sayesinde sistemin bir bütün olarak kusursuz şekilde çalışmasını sağlamak temel prensibimizdir.

Hayata geçirdiğiniz ve devam eden projelerinizde hibrit, çatı üzeri ve arazi üzeri GES’lerin payı nedir? Bu santrallerin projelendirilmesi, kurulumu, montajı ve sonrasındaki aşamalarda nasıl bir politika ile hareket ediyorsunuz?

2017 yılından itibaren Türkiye’de bir çok ilke imza atarak; özel çözümlerimizle Hibrit GES’ler, Çatı ve Arazi GES’ler, depolamalı sistemler ve tarımsal uygulamalara özel çözümlerimizle + 300 MW referansa ulaşmış bulunmaktayız. Ağırlıklı olarak Arazi GES’lerden oluşan referanslarımızın, çatı pazarının aktif olması birlikte yaklaşık 100 MW’lık kısmını Çatı GES’ler oluşturmaktadır. İlk teklif aşamasından itibaren keşiflerle; uygulama projesine birebir eşdeğerde proje yerleşim planlarımız ve tek hat bağlantı detaylarımızı hazırlayarak yatırımcılarımıza ilk adımdan itibaren gerekli teknik bilgilendirmeleri ve profesyonel lisanslı programlarla uygulama sonrasına en yakın fizibilite çalışmalarımızı sunmaktayız

Kurulum sonrası tüm projelerimizde 2 yıl bakım hizmeti sunarak; yerinde düzenli kontrol ve bakımlarla sistemin verimini korumaktayız. Güneş enerjisi santrallerinin yatırım maliyetlerini ekonomik hale getirmek ve bu santrallere ilgiliyi artırmak adına neler yapılmalı, Dal Elektrik Solar olarak burada sizler nasıl bir rol üstleniyorsunuz?

atırım maliyetini etkileyen temel etkenlerden birisi projeye uygun doğru tasarım ve uygun ürün seçimi yapılmasıdır. Proje analizini dikkatli yaparak projede üretimi etkileyecek tüm kayıpları hesaplamak, projenin konumu ve potansiyelleri baz alınarak ihtiyaca uygun gücü belirlemek yatırım maliyetini düşürecektir. Dal Elektrik Solar olarak öncelikli odağımız yüksek kaliteye sahip ekipmanlarla sahanın ihtiyacına uygun mühendislik tasarımı ile en uygun maliyeti sunmaktır. Sistemin verimini uzun vadede koruyarak çalışmasını sağlayacak şekilde kurulum yapılması ile; işletme döneminin maliyetlerini de düşürerek sistem kazancını artırmayı sağlamaktayız.

Hem global çapta hem de ülkemizde enerji kaynaklarında yaşanan sıkıntıların, çatı ve cephelerde güneş enerjisi santrali kurulumlarına etkisi konusunda neler söylersiniz?

Enerji kaynaklarında yaşanan sıkıntılar tüketicilerin hem bağımsız hem de hesaplı olan yenilenebilir enerji kaynaklarına talebini artırmaktadır. Artan enerji maliyetleri özellikle sanayicilerimizin girdi maliyetlerini artırması sebebi ile endüstriyel GES projelerinde kurulum ivmesi son yıllarda çok daha hızlanmıştır. Tükettiğin yerde üretim şansı, boş çatıların değerlendirilmesi, düşük yatırım maliyeti ile uzun vadede enerji üretimi ve işletme dönemi düşük bakım maliyetleri nedeni ile çatı ve cephe GES projeleri hem endüstriyel hem de mesken alanlarında en cazip yatırım kaynağı haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir