24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

DOĞALGAZDA FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ OLMAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, aralık ayında doğalgazda fiyat değişikliği olmayacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aralık ayında doğalgazda fiyat değişikliği olmayacağını söyledi. Bakan Dönmez, Karadeniz gazına ilişkin “Kara ve denizde boru serim işlemi bitti. 280 tonluk bir kilit ekipman Türkiye’ye getirildi. Hedefimiz 2023 Mart ayında vatandaşla buluşturmak” ifadelerini kullandı.

Dönmez, “İlk etapta 10 milyon metreküple başlayacağız. 2023 yılındaki hedef üretimimiz bu. Sonra yine sahada hem deniz tarafından hem kara tarafında kapasite artış çalışmaları devam edecek. 4 yıl sonra günlük 40 milyon metreküpe çıkmış olacağız. O rakam itibarıyla baktığımızda aslında konutlarda kullanılan gazın tamamını Karadeniz’den üretebilir hale geleceğiz.” diye konuştu. Gaz depolama tesislerindeki doluluk oranlarına ilişkin soruya “Avrupa’da ciddi bir endişe var. Türkiye bu kışı sorun yaşamadan atlatacak” yanıtını verdi.

Bakan Dönmez, gaz fiyatları için öncelikle küresel fiyatlara bakılması gerektiğini belirterek, “Pandemi öncesi ve sonrasına bakacak olursak doğalgazda anormal artışlar oldu. Ukrayna’daki savaş kısa sürede biterse piyasayı rahatlatır. Öngörülebilir fiyat tahmini söz konusu değil, oynaklık çok fazla. Ama yaz aylarındaki yüksek seviyenin gerilediğini görüyoruz. Ancak bu geçici mi olacak yoksa kalıcı mı olacak göreceğiz. Ama Aralık ayında doğalgaza zam yapılmayacak” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir