3 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

GELECEĞİMİZ, YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI KULLANMA YETENEĞİMİZE BAĞLI

Ödül Solar Genel Müdürü Ahmet Güven ile Eylül sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşide Güven; tüm dünyanın geleceğinin güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma yeteneğimize bağlı olduğunu ifade ederek, bu alanda Ödül Solar olarak hayata geçirdikleri çalışma ve projeleri değerli okurlarımız için anlattı.

Başarılı bir iş adamı olarak projelerinizi incelediğimizde oldukça kaliteli çalışmalar yaptığınızı görüyoruz. Sizi daha yakından tanımak isteriz. Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Evli ve bir çocuk babasıyım. Üretim, teknoloji ve girişimciliğe her zaman ilgi duydum. Yeni fikirlerin peşinde koşmak ve sonuca ulaştığını görmek beni her zaman heyecanlandırmıştır. Hedeflerim ve kariyer planlarım dâhilinde İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. 2018 yılından bu yana büyük bir heyecanla Ödül Solar Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini devam ettiriyorum.

Ödül Solar’ın kurumsal kimliğinden bahseder misiniz, hangi alanda tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler üretiyorsunuz?

Ödül Ailesi “dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmak adına öncü olarak bilim ve teknolojiye bağlı kalarak, birinci sınıf üretim ve yüksek kaliteli hizmeti” rehber olarak alır. Bu motto ile Ödül Solar; Ödül Grup Şirketleri çatısı altında 2013 yılında, Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. Ödül Solar Enerji ve Sun Reliance şirketleri teknolojik alt yapı ve tecrübeleri ile yenilenebilir enerji alanında başta ABD, Avrupa ve Türkiye’de pek çok projeye imza atmıştır. Ödül Solar; araştırma, geliştirme, proje, üretim, satış, kurulum, modüller ve fotovoltaik üretim sistemleri alanlarında faaliyet gösteren profesyonel bir yüksek teknoloji şirketidir. Sosyal sorumluluğu yüksek ve yenilenebilir enerji alanında lider konuma sahip Ödül Solar; toplum için temiz enerjinin sürdürülebilirliğini sağlamaya, temiz bir yaşam ortamı ve daha iyi bir gelecek inşa etmeye kararlıdır.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz sistemlerin özelliklerinden bahseder misiniz, kullanım ömrü nedir?

Üretilen ürünlerin kalitesinin mükemmel olmasını sağlamak için güncel üretim teknolojisi ve kalite kontrol sistemleri kullanılarak yıllık 300 MW üretim gerçekleştirilmektedir. Kalite denetim sitemimiz ISO9001 / ISO14001 / OHSAS 18001 / IEC61215 / IEC61730 standartlarını takip ediyor. 330 / 675 watt güç aralığına sahip panellerin tamamı ürün yelpazemizde yer alıyor. Aynı zamanda talebe göre 25 watt’dan 185 watt’a kadar olan küçük panel üretimi de yapıyoruz. Ödül Solar’ın ürettiği paneller ilk kurulum anından itibaren bedava elektrik üretimi sağlamasının yanında; çevre dostu, sürdürülebilir ve yenilenebilir olması gibi özellikleri ile 10 yıl ürün dayanıklılık garantisi, 10 yıl boyunca %90 verimlilik ve 25 yıl %80 lineer verimlilik garantisi vermektedir.

Tüketiciler Ödül Solar’ın ürünleriyle kendilerine ve dünyamıza ne kadar verimlilik sağlıyor?

Amacımız, enerji portföyünü optimize etmek ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak. Fosil yakıtlar, nükleer enerji santralleri veya yenilenemeyen enerji kaynakları hava kirliliğine yol açan en önemli faktörlerdir. Güneş enerjisi hava kirliliğini ve karbon salınımını azalttığı için küresel ısınmayı ve negatif etkilerini yavaşlatır.

Ödül Solar olarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya sunmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra güneş enerji sistemlerinin en önemli faydaları arasında elektrik faturasından tasarruf yer alıyor. Tüketiciler güneş enerji sistemlerinin maliyetlerini yaklaşık 5 yılda amorti edebiliyor. Şebeke destekli ya da şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemi yaptırın hiç fark etmiyor. İki türlü de elektrik faturalarına ve diğer yakıt ürünlerine gelen zamlardan etkilenmeyeceksiniz. Çünkü bu sistemin yakıtı güneş ve bu yakıtı bize veren doğa çok cömert.

Üretim alanında yatırım ve hedefleriniz nelerdir?

Yenilenebilir enerji özellikle de güneş enerji sektöründe teknoloji çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Bu değişime ayak uydurmak için AR-GE ekibimiz güncel teknolojileri takip ederek yeni yatırım alanları belirliyor. Uzun ömürlü ve yüksek verimli ürünler sunabilmek için Ekim ayında yeni üretim hattımızı devreye alacağız. Devreye alacağımız yeni hatta Türkiye’de ilk olan HJT teknolojisi ile üretime devam edeceğiz. Bu teknolojinin en önemli avantajı yüksek verim ve düşük maliyet sağlaması olacak. Yani küçük birim alanda yüksek verim sunacağız. Ayrıca 25.5 HJT Hücre eski nesil hücrelere göre çok esnek. Bu esneklik ile mikro çatlak riski minimuma inerek, bakım maliyetleri de ciddi oranda azaltılıyor.

Şu an kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Dünyada güneş enerjisine olan yönelim her geçen yıl artmakta. Gelişmiş ve gelişme göstermekte olan ülkeler enerjide adeta bir güneş devrimi yapıyor. Bu talep artışıyla birlikte başta ABD, Avrupa ve MENA ülkeleri olmak üzere dünyanın hemen her bölgesine ihracat yapıyoruz.

Yenilenebilir enerji sektörünün geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

Geleceğimiz net bir şekilde güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma yeteneğimize bağlıdır. Güneş enerjisine giden yatırım getirisi yalnızca finansal olarak değil, aynı zamanda halk sağlığı ve çevresel sürdürülebilirlik adına da oldukça değerli. Bilindiği üzere; dünyadaki tüm yaşam güneş tarafından desteklenir. Dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte güneş enerjisinin geleceği oldukça parlak gözükmekte. Her geçen yıl insanlık güneşin birçok faydasını öğreniyor ve teknoloji geliştikçe kurulum maliyetleri azalarak güneş enerji sistemleri ev ve işyeri sahipleri için daha popüler hale geliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dünyanın en büyük sorunlarından biri, sadece katlanarak artan dünya nüfusuna enerji sağlamak değil, bunu çevreye zarar vermeyecek şekilde yapmaktır. İklim değiştikçe, kaynaklar azaldıkça ve maliyetler arttıkça yıkıcı değişimlerden kaçınmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Güneş enerjisi; herkesin ciddiye alması gereken ve insanlığı parlak bir geleceğe doğru ilerletecek basit, uygulanabilir ve uygun fiyatlı bir çözümdür. Sonuç olarak, birçok ülke bu sorunu çözmenin bir yolunu arıyor. Bu sorunun elbette tek bir cevabı var, o da yenilenebilir enerji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir