23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

GENSED’İN YENİ BAŞKANI TOLGA MURAT ÖZDEMİR OLDU

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin (GENSED) yeni başkanı Tolga Murat Özdemir oldu. Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in enerji depolama ve güneş enerjisinden elektrik üretimini tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığını söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin (GENSED) 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı BYOTELL İstanbul Kozyatağı Oteli’nde gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurul Toplantısı’nda iki yıl süre ile yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Ardından yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Tolga Murat Özdemir Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkanlık görevini, Halil Demirdağ’dan devralan Özdemir, önceki dönemde GENSED Asbaşkanı olarak görev yapıyordu. Derneğin diğer görev dağılımlarında; Umut Gürbüz, Mehmet Doğan, Erhan Akdoğan, Osman Çotuker ve Zeynep Can Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Fatih Ünal Sayman olarak görev aldı. Derneğin Danışma Kurulu Başkanı olarak Halil Demirdağ seçildi. Derneğin Kurucu üyesi olan Hakan Erkan ise Genel Sekreterlik görevine devam etmektedir.

GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in 2023 ve sonrası için kısa, orta ve uzun vade hedeflerini paylaştı. Özdemir, “Bu dönem GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var. 7-8 aydır yoğunlaştığımız konu, GES ve RES’ler üzerinden enerji depolanması. Kısa vadede güneş enerjisinden elektrik üretimini ticari ve endüstriyel çözümlerle birlikte tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığı bir yönde olacak. Gerek Solar Akademi, gerek seminerlerimiz gerekse Solar+Storage NX Fuarımızla her zaman enerji depolamayı ön plana koyacağız. Orta vadede ise YEKA, Hibrit ve 5.1.H projelerine yöneleceğiz.” dedi.

Yüzer GES ve Tarım GES uzun vadeli hedeflerimiz

GENSED’in uzun vadeli hedeflerine de değinen Özdemir, Yüzer GES ile Tarım GES’in yaygınlaşması için çalışmalar yüreteceklerini belirtti ve Yüzer GES ile ilgili mevzuat sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Özdemir, Tarım GES’in hem tarımı geliştirici hem de atıl olan enerji sahalarını elektrik üretimine katkı sağlaması anlamında avantaj sağlayan ve kar getiren bir proje olduğunu dile getirerek GENSED’in bu konu üzerinde uzun vadede faaliyetlerini yoğunlaştıracağını aktardı. Özdemir, sektörün AR-GE çalışmalarını yürütebileceği ve sektörü oluşturan yerel, ulusal, uluslararası ölçekte firmaların bir arada olacakları bir Solarhub’a dair İzmir’de çalışma başlattıklarını da sözlerine ekledi.

PV modül ve hücre teknolojileri Solar Storage Zirvesi’nde konuşulacak

GENSED Akademi, Solar+Storage Seminerleri ve Solar+Storage Zirveleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Özdemir, dünyanın en büyük solar ile ilgili medya kuruluşu olan PV Magazine ile yaptıkları iş birliği hakkında da bilgi verdi. Özdemir, Solar+Storage NX Fuarı ile eş zamanlı olarak, “Solar Dünyasını Türkiye’ye Getiriyoruz” sloganı ile Solar Storage Zirvesi yapılacağını duyurdu. Zirvede ‘PV teknolojilerinde günümüzde neredeyiz ve yarın nereye gidiyoruz?, ‘PV hücre teknolojileri’ ve ‘PV modül teknolojileri’ ile ‘Solar ve enerji depolama mevzuatları’na dair konular uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak.

Enerji depolama sayesinde ‘güneşimiz hiç batmayacak’

Üretimde en büyük harcama kaleminin enerji olduğunu belirten Özdemir, “Enerji depolama sayesinde ‘güneşimiz hiç batmayacak’. Enerji depolama sistemleri sayesinde, GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek konuma gelecek. Yeşil Mutabakat ile önümüzdeki dönemde fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşurken, yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama sayesinde şebekelerimiz çevreci, ucuz maliyetli, verimli ve yenilenebilir kesintisiz enerjiye ve stabiliteye kavuşacak. EPDK’ya yapılan depolamalı RES ve GES başvurularının pazara 40-45 milyar dolarlık yatırım olarak yansımasını bekliyoruz. GENSED olarak bu alanda öncülük etmek üzere Solis Fuarcılık ile birlikte sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX’i 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenliyoruz. Fuarımıza 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firma ve 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz.” dedi.

Hedef 2 yılda üye sayısını 400’e yükseltmek

Özdemir, 2 yıl içerisinde üye sayısını 212’den 400’e çıkaracaklarını ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteğiyle her üyenin bu süreçte tek tek ziyaret edileceğinin bilgisini verirken, 2 yıl içerisinde de Anadolu’da temsilcilik açılacağını ve sektörel gelişimin temsilcilikler aracılığıyla yerelden takip edileceğini bildirdi.

Demirdağ’dan tüm üyelere teşekkür

GENSED’in iki dönem üst üste başkanlığını üstlenen Halil Demirdağ, başkanlığı süresince birlikte görev yaptığı ekip arkadaşları, yöneticiler, üyeler ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti ve yeni dönem görev yapacak başkan ve yönetim kuruluna başarılar diledi.

Tolga Murat Özdemir hakkında

1967 yılında doğan Tolga Murat Özdemir; Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1994 yılında Endüstriyel Otomasyon ve Ürün Satış sektöründe hizmet veren Kontek Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 2012 yılında da Güneş Enerji Sistemleri alanında hizmet veren Konar Enerji A.Ş.’nin kurulmasına öncülük etti. Tolga Murat Özdemir; Kontek Otomasyon ve Konar Enerji şirketlerinin 25. yıl birleşiminden sonra, otomasyon, taahhüt, enerji verimliliği, solar EPC ve işletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran Kontek Enerji firmasının CEO’su olarak faaliyetlerine devam ediyor. 2 yıl süreyle GENSED Asbaşkanlığı görevini üstlenen Özdemir, evli ve iki çocuk babasıdır.

GENSED YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

1-Tolga Murat Özdemir (Kontek Enerji) – GENSED Başkanı

2- Umut Gürbüz (ASUNİM) – Başkan Yardımcısı

3- Erhan Akdoğan (Arçelik) – Başkan Yardımcısı

4- Mehmet Doğan (HSA Enerji) – Başkan Yardımcısı

5- Osman Çotuker (Kontrolmatik) – Başkan Yardımcısı

6- Zeynep Can (Dal Solar) – Başkan Yardımcısı

7- Fatih Ünal (Hensel) – Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman

8- Esra Canpolat (Smart Günes Tekn.) – Yönetim Kurulu Üyesi

9- Fatma Şeval Pazar (Efes Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

10-Fehmi Emre Kıraç (Kıraç Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

11-Hakan Hızarcıoglu (Evges Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

12-MUHSİN MAZMAN (T Dinamik Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

13-Tolunay Yıldız (YEO Solar) – Yönetim Kurulu Üyesi

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER

1-Ahmet Ekim (Pointek)

2-Ali Hakan Uzunhekim (Actussolar)

3-Kerem Çilli (Technicall)

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-Bilal Şimşek (BS Dağıtık Enerji)

2-Candaş Gültekin (Sungrow Turkey)

3-İsmail Hakkı Karaca (Solimpeks ENERJİ)

4-Mehmet Cemil Tolun (Solaredge)

5-Mustafa Ahmet Beler (Fellow Enerji)

6-Nedred Ünlü (Bireysel)

7-Nurullah Yalçın (Tureco Enerji)

8-Osman Hisarcıklıoğlu (Bureau Veritas)

9-Şahin İpek (İpekler Enerji)

10-Yalım Serdar Serhadlıoğlu (Fronius İstanbul)

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-Hakkı Karacaoğlan (Bireysel)

2-Reşat Bülent Aydın (Minerji)

3-Yüksel Çağrı Gürses (Zena Enerji)

DANIŞMA KURULU

1-Halil Demirdağ  (Smart Solar) – Danışma Kurulu Başkanı

2-Mükremin Çepni (CPN Enerji)

3-Nevzat Taşkın (Vergo Enerji)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir