24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Spor

GİRESUNSPOR AÇIKLADI! 2 DÖNEM TRANSFER YASAĞI

Giresunspor Kulübü, Jean Pyerre Casagrande Silveira Correo transferi nedeniyle FIFA’nın yeşil-beyazlı kulübe verdiği 765 bin Euro para cezası ve 2 dönem transfer yasağı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Süper Lig ekiplerinden Giresunspor’a FIFA’dan kötü haber geldi. Karadeniz ekibi, geçtiğimiz sezon devre arasında anlaşmaya vardığı Brezilyalı oyuncu Jean Pyerre’in sağlık kontrollerinde testis kanseri saptanmasının ardından oyuncunun sözleşmesini feshetmişti.

FIFA’YA ŞİKAYET

Giresunspor’da büyük şoka neden olan bu gelişmenin ardından ülkesine dönme kararı alan Jean Pyerre, Giresunspor’a konu hakkında dava açtı.

PARA VE TRANSFER CEZASI

Futbolcu tarafından gerçekleştirilen şikayetin ardından FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurumu, kanser teşhisi konan Jean Pyerre’nin sözleşmesini fesheden Giresunspor’a 765 bin euro para ve 2 dönem transfer yasağı cezası verdi.

GİRESUNSPOR’DAN AÇIKLAMA

Karadeniz ekibi konu hakkında açıklama yayınladı ve 765 bin euro para ve 2 dönem transfer yasağı cezası verildiğini doğruladı. Ancak Spor Tahkim Mahkemesi nezdinde gerekli temyiz başvurusunun yapılmasından ötürü kararın henüz kesinleşmediği belirtildi.

“Kısa bir süre önce kamuoyunun bilgisine sunulan birtakım eksik ve hatalı bilgilere dayanan haberler tüm kamuoyunun malumudur. Bu hassas süreçte kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilebilmesi adına bu açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur. 2021/2022 futbol sezonunun 2. Transfer ve Tescil döneminde kiralık olarak anlaşmaya varmak üzere kendisi ile sözleşme imzalamadan önce gerekli sağlık kontrollerinin yapılabilmesi adına Türkiye’ye davet ettiğimiz profesyonel futbolcu Jean Pyerre Casagrande Silveira Correo’ya, Türkiye’de yapılan tetkikler sonucunda testis kanseri teşhisi konmuştur. Bu üzücü durum sebebiyle profesyonel futbol faaliyetlerine devam edemeyecek Sn. Correo ile bu çerçevede herhangi bir sözleşme imzalanamamıştır. Buna karşın kulübümüz, tüm iyi niyeti ile Sn. Correo’ya, tedavisini Türkiye’de yapmak istemesi halinde kulübümüz tarafından gerekli desteğin sağlanacağı defalarca bildirilmiştir. Kulübümüzün sergilediği bu iyi niyetli tutuma karşın 24 Haziran 2022 tarihinde Sn. Correo tarafından FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu nezdinde kulübümüz aleyhine bir dava ikame edilmiştir. Söz konusu dosya kapsamında FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından alınan karar neticesinde kulübümüzün, futbolcuya 765.000,00-Euro tutarında tazminat ödemesine karar verilmiştir. Söz konusu kararda ayrıca kulübümüzün, 2 transfer ve tescil dönemi süresince yeni bir profesyonel futbolcu sözleşmesi tescil ettirmekten men edildiği de ifade edilmiştir. Bu noktada açıkça belirtmek isteriz ki kulübümüz, söz konusu olayda hukuka ve hakkaniyete aykırı hiçbir tutum ve davranışta bulunmamış olup, FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından alınan son derece hatalı bu karara karşı gerekli yasal işlemlere başlanmış bulunmaktadır. Kulübümüz, davamızın haklılığına sonuna kadar inanmaktadır. Bu çerçevede alınan söz konusu karara karşı Spor Tahkim Mahkemesi nezdinde gerekli temyiz başvurusunun yapılmasından ötürü kararın henüz kesinleşmediğini de önemle kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir