19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Gastro Son Dakika

HD İskender, 30 yıllık lezzet serüvenini yeni yatırımlarıyla sürdürecek

Geleneksel iskender lezzetini, ulaşılabilir fiyatlarla ve restoran konseptiyle sunan ilk marka olan HD İskender, binlerce yıllık Türk yemek kültüründen aldığı ilhamla oluşturduğu lezzetlerini 20’yi aşkın şehirde bulunan 91 restoranında misafi rleriyle buluşturuyor. 30 yıllık lezzet serüvenini yurt içi ve yurt dışında hayata geçirecekleri yeni yatırımlarla sürdüreceklerini ifade eden HD Holding İş Geliştirme Direktörü Haluk Karakaş ile Haziran sayımızda bir araya gelerek büyüme stratejilerinde yer alan unsurları konuştuk.

HD İskender’in Türkiye’de yeme-içme sektöründeki yolculuğundan bahseder misiniz, 2024 yılına nasıl başladınız, hangi yatırımları hayata geçirdiniz?

Lezzet yolculuğumuzun ilk adımını attığımız 1995 yılından bu yana misafirlerimize güler yüzlü ve kaliteli hizmet sunuyoruz. Yolculuğumuzda binlerce yıllık yemek kültürümüzden aldığımız ilhamı; ustalığımız ve güler yüzlü hizmet anlayışımızla bir araya getirdik. Geleneksel iskender lezzetini, ulaşılabilir fiyatlarla ve “restoran” konsepti ile sunan ilk marka olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Yaklaşık 30 yıllık lezzet serüvenimizi, bugün Türkiye’nin en büyük yerli restoran zinciri HD Holding çatısı altında, Türkiye genelinde 20’den fazla ildeki 91 restoranımızla misafirlerimizi ağırlayarak sürdürüyoruz.

Marka olarak yaklaşık 30 yıldır dışarıda yemek yeme deneyimini ulaşılabilir kılmaya, restoranlarımıza gelen her misafirimize en kaliteli ürünlerle hazırlanmış iskenderi en nitelikli şekilde sunmaya ve bulunduğumuz her pazarda Türk mutfağının lider temsilcisi olmaya odaklandık. Biz misafirperver bir toplumuz. Misafiri karşılamayı, ağırlamayı, yedirmeyi ve içirmeyi çok severiz. Yemeğin sadece doymak için değil, hayattan zevk almak için yendiğine inanırız. Yemek için hazırlanan sofralarda paylaşımların olduğunu, yemek yemenin sosyalleşme ihtiyacına da cevap verdiğini biliyoruz. Dolayısıyla iskender gibi geleneksel bir lezzetimizi restoranlarımızda hakkıyla sunuyoruz. Misafirlerimizin bize güvendiğini biliyoruz ve yaşadıkları deneyimden memnun kalarak restoranlarımızdan ayrılmaları önceliğimiz.

HD İskender’in büyüme yolculuğunda önemli bir payı olan geliştirdiğiniz franchise ekosisteminizin detayları nedir? Büyüme stratejiniz doğrultusunda öncelikle odaklandığınız hedef bölgeler nereler, bu bölgelerde yer alan yatırımcı adayları HD İskender çatısı altına girebilmek için hangi koşulları sağlamalı?

2024 itibarıyla misafirlerimizle daha çok temas kuracak, memnuniyet odaklı pazarlama stratejimiz odağında çalışacağız. Şu anda 91 restoranımız var. Restoranlarımızın tamamı franchise. Franchise için iş ortaklarımızdan 250 bin TL katılım bedeli ve yüzde 7 royalty fee ücreti alıyoruz. Bu yıl içerisinde 13 yeni restoran daha açmayı planlıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra gelecek senelerde yurt dışında da büyümeyi hedefliyoruz. Bizi birleştiren lezzet yolculuğu hikayesinin çıkış noktası olan değerlerimizden yola çıkarak marka yatırımlarına devam edeceğiz.

Birincil önceliğimiz lezzet ve hizmet kalitemiz. Aldığımız ödüller bu konuda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. HD İskender olarak Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve Akademetre Araştırma tarafından 2017, 2018, 2019 ve 2022 yıllarında düzenlenen 1 Numaralı Markalar araştırmasında, ‘Restoran’ kategorisinin birincisi seçildik. 2024 itibarıyla misafirlerimizle daha çok temas kuracak, memnuniyet odaklı pazarlama stratejimiz doğrultusunda çalışacağız.