28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

İş dünyası Z Kuşağı’na hazır mı?

Çalışan Gelişimi Gündemi 2023 Araştırması’nın sonuçlarına göre İK liderlerinin yüzde 72’si, şirketlerinin yaşam tarzları ve farklı çalışma tercihleri ile geleceğin iş dünyasına şekil verecek Z’lere henüz hazır olmadığını söylerken, Intelligent tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre de yöneticilerin yüzde 40’ı, Z kuşağını işe hazırlıksız olarak değerlendiriyor.

Çalışan Gelişimi Gündemi 2023 Araştırması’nın sonuçlarına göre İK liderlerinin %82’si, Z Kuşağı’nın 2030 yılına kadar işgücünün %30’unu oluşturması bekleniyor. Araştırmada yer alan İK liderlerinin %72’si, şirketlerinin yaşam tarzları ve farklı çalışma tercihleri ile geleceğin iş dünyasına şekil verecek Z’lere henüz hazır olmadığını söylüyor. İK liderlerinin %82’si, şirketlerinin 2030’un İK ihtiyaçlarına hazır olmadığını belirtiyor. Daha da önemlisi, Z Kuşağı’nın 2030 yılına kadar işgücünün %30’unu oluşturması beklendiği halde, İK liderlerinin %72’si, şirketlerinin yaşam tarzları ve farklı çalışma tercihleri ile geleceğin iş dünyasına şekil verecek Z’lere henüz hazır olmadığını söylüyor.

Dijital dönüşüm, çeviklik ve veri öne çıkıyor

İK liderlerinin yeni mezunlardan ilk beklentileri özgünlük, kişisel gelişime açıklık ve teknoloji bilgisi olarak sıralanırken; %98’si çoklu dil becerilerinin öneminin altını çiziyor. İK liderleri için 2030 yolculuğunda öne çıkan 3 kilit kelime ise; dijital dönüşüm, çeviklik ve veri oldu.

Yöneticilerin yüzde 40’ı Z kuşağının hazır olmadığını düşünüyor

Intelligent tarafından yapılan yapılan araştırmada iş dünyasından 1.243 C seviye yöneticinin Z kuşağı hakkındaki görüşleri alındı. Araştırmaya göre yöneticilerin %40’ı, Z kuşağını işe hazırlıksız olarak değerlendiriyor. İş dünyası liderleri, üniversite mezunlarının işgücü için ne kadar hazır olduğuna inanıyor? sorusuna yöneticilerin %20’si çok hazırlıklı, %33’ü hazırlıklı, %7’si emin değil, %27’si hazırlıksız ve %13’ü ise çok hazırlıksız cevabını veriyor.

Yöneticiler, Z kuşağının hangi açılardan hazırlıksız olduğunu da şu başlıklar altında cevaplıyor:

• %70’i iş etiği ve iletişim becerileri,

• %51’i haklar ve

• %43’ü, teknolojik beceriler açısından Z kuşağını yetersiz görüyor.

Peki Z kuşağı iş dünyasından neler bekliyor?

Z kuşağının üretkenliği ve yaratıcılığı teknoloji ile aynı doğrultuda seyrediyor. İlk yaşlarından itibaren en son teknolojilere sürekli erişim halinde olan kuşak, çalışma alanında mümkün olan en son teknolojinin kullanılmasını bekliyor. Zamandan tasarrufun yanında iş akışının kusursuz bir şekilde devam etmesini sağlayan teknolojik donanım, yazılım ve makinelerle en verimli şekilde çalışıyorlar. Teknolojiyle birlikte sosyal medyayı da erken yaşlardan itibaren kullanan Z kuşağı, geniş bir sosyal dünya ile temas içerisinde. Dünyayı yakından takip eden kuşak, toplumsal olaylara mutlaka reaksiyon gösteriyor, fikir belirtiyor. Çünkü ifade özgürlüğüne ve sosyal sorunların çözülmesine büyük bir önem veriyor, toplum için gerekli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle kuşak, içinde bulunduğu çalışma ortamının ve şirketin de benzer şekilde sosyal sorunlara destek olan, gezegenin geleceği için yapılması gereken değişiklikleri yapan bir yapıya dönüşmesini istiyor. Z kuşağı, gelecekteki iş gücü olacak. Önceki nesiller çalışma ortamlarından ayrılırken yeni nesiller Z kuşağı ile birlikte çalışmaya başlayacak. Tıpkı tarihte her çağda olduğu gibi çalışma biçimi ve iş dünyası değişecek ve Z kuşağından sonra gelecek her kuşakta da değişmeye ve gelişim göstermeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir