13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Bilişim Son Dakika

KÜRESEL PİYASALARDA YENİDEN YAPAY ZEKA RALLİSİ

Nvidia’in ardından Oracle bilançosu da güçlü “üretken yapay zeka” talebine işaret etti. Hisseler Fed’in faizi sabit tutacağı beklentisi ve teknoloji rallisiyle yükseliyor. 

ABD Borsalarında teknoloji hisselerinin etkisiyle yükseliş sürerken, ralli Asya Pasifik’e de taşınıyor. Çin ise faiz indirimine rağmen olumsuz ayrışıyor.

Pazartesi gününü S&P 500 yüzde 0,9, Nasdaq 100 ise yüzde 1,5 yükselişle kapadı. İki endeksi vadelileri de yükselerek Fed kararı öncesi yüksek risk iştahını yansıttı.

Asya’da Japon endeksleri ralliye katılırken Nikkei 225 yüzde 2 artıda. Çin hisseleri kayıp-kazanç bölgelerinde dalgalanırken sabah saatlerinde sınırlı yükselişler kaydetti.

Çin yuanı ise faiz indirimi kararına rağmen dolara karşı değer kaybediyor. Offshore yuan yüzde 0,2 düşüş yaşıyor.

Fed’in faizi sabit bırakması beklenen toplantı öncesi faiz kararına hassas iki yıllık tahvil getirileri düşüşünü ikinci güne taşıdı. ABD iki yıllık tahvil getirisi üç baz puan düşüşle yüzde 4,554 seviyesinde. Petrol fiyatları hafif artıyor, Brent ağustos kontratı yüzde 0,7 yükselişle 72,37 dolardan alıcı buluyor.

Yapay zeka rallisinde yeni yıldız Oracle

İşlemci üreticisi Nvidia’in ardından Oracle da yapay zeka talebi etkisiyle büyük gelir artışı yaşadı. Yazılım şirketi Oracle’ın bulut bilişim iş kolu mali yıl dördüncü çeyrekte yüzde 54 satış artışı kaydederek 4,4 milyar dolar gelir elde etti.

Yüksek seviyede bilgisayar işlem gücü gerektiren üretken yapay zekaya olan talep artışı Oracle’ın bulut bilişim gelir büyümesini sürüklüyor. Şirketin CEO’su Safra Catz telekonferansta yaptığı açıklamada en az bu yıl içinde bulut bilişim gelirlerinde artışın süreceğini öngördü. Pazartesi gününü rekor seviyede kapatan Oracle hisseleri bilanço sonrası vadeli piyasada yüzde 3’ün üzerinde yükseldi.

Oracle kurucusu Larry Ellison böylece Bill Gates’i geçerek Bloomberg Billionaires Index’e göre dünyanın en zengin dördüncü kişisi oldu. Ralli diğer teknoloji devlerini de yukarı taşıyor. Apple hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapanırken şirket 3 trilyon dolarlık değerlemeye yaklaştı. Tesla hisseleri de yükselişini 12. güne taşıyarak en uzun rallisini yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir