21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo

MERCEDES-BENZ TÜRK’TEN KONFORLU BİR SEYAHAT İÇİN YENİ PROJE

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi, hem şehir içinde hem de şehir dışında konforlu bir seyahat sağlamak için Setra Multiclass 500 Low Entry projesini hayata geçiriyor. Üretilen araçların 2024 yılında Avrupa pazarında müşterilerle buluşması planlanıyor.

Gelen geri bildirimler ışığında araçlarında daima iyileştirme prensibi ile hareket eden MercedesBenz Türk Otobüs AR-GE ekibi, Setra Multiclass 500 Low Entry projesini hayata geçiriyor. Tasarlanmasında ve geliştirilmesinde Mercedes-Benz Türk Otobüs ARGE ekibinin öncü rol oynadığı, Daimler Buses ağının mühendisleri ile birlikte global çapta hayata geçirilen Setra Multiclass 500 Low Entry projesi kapsamında, Avrupa pazarının beklentileriyle uyumlu hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun araçlar tasarlandı. Yeni araçlar, hem Citaro hem Setra Low Entry müşterilerinin isteklerini karşılayacak. Üç yıla yakın süredir çalışmaları süren ve seri üretime geçmesiyle beraber tüm dünyaya ihraç edilecek olan araçların tüm planlama, satın alma, lojistik süreçleri Mercedes-Benz Türk tarafından yürütülüyor.

Yeni bir tasarım ve farklı varyasyonlara sahip olacak

Setra Multiclass 500 Low Entry projesi kapsamında üretilen araçlar yeni bir tasarıma ve farklı varyasyonlara sahip olacak. Örneğin 12 metrelik araç; 3 değişik şanzıman, 2 farklı klima sistemi, 3 değişik kokpit tipi ve müşteri talebine göre değişik varyasyonlarda koltuk ve iskelet sistemlerine sahip olarak Avrupa pazarıyla buluşacak. Proje kapsamında müşteriler araçları ihtiyaçlarına göre geniş bir spektrumda şekillendirebilecek. İç ve dış tasarımı dikkat çekici şekilde planlanan araçlar aynı zamanda engelli bireyler için sunduğu ek donanımlar ile ulaşımı herkes için ulaşılabilir hale getirme misyonu üstlenecek. Sahip olduğu otomatik frenleme özelliği sayesinde yola aniden çıkan cisimlere çarpmayı engelleyen araçlar, side guide assist adı verilen özellik sayesinde de kör noktadan yaklaşan cisimler olduğunda sürücülere uyarı gönderecek.